Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym omówiono raport dotyczący usuwania skutków powodzi. Premier podkreślił, że rząd musi być zjednoczony i wspierać się wzajemnie w tej sprawie.
Na posiedzeniu Rady Ministrów omówiono postępy w odbudowie po powodzi, wsparcie udzielane poszkodowanym oraz badanie spraw związanych z nieprawidłowościami podczas powodzi. Premier zaznaczył, że ważne jest jednomyślne działanie rządu w tej kwestii.
Natychmiastowa pomoc i szybkie reakcje
Mimo że sytuacja powodziowa jest obecnie pod kontrolą, rząd nadal monitoruje obszary dotknięte żywiołem. Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie koordynacji działań związanych z wystąpieniem powodzi we wrześniu 2024 roku, co umożliwi Ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu skuteczniejsze koordynowanie działań związanych z usuwaniem skutków powodzi, zwłaszcza w kwestii efektywnego i uzgodnionego z lokalnymi społecznościami wydatkowania środków finansowych.
Minister Kierwiński ma za zadanie koordynować i ułatwiać pracę naszego zespołu. To jest priorytet dla całego rządu, a nie tylko dla poszczególnych resortów – wyjaśnił Prezes Rady Ministrów.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Premier ogłosił utworzenie specjalnego zespołu, który będzie wspierał Ministra ds. koordynacji działań związanych z odbudową po powodzi.
Wsparcie finansowe dla poszkodowanych przez powódź
Dotychczas wojewodowie wypłacili około 200 mln zł zasiłków pomocowych dla osób dotkniętych skutkami powodzi.
Minister Marcin Kierwiński zapewnił, że nie ma zatorów w wypłatach i kolejne 13 mln zł trafi do poszkodowanych w ciągu najbliższych dwóch dni.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wysłało 120 pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, aby pomóc terenom dotkniętym powodzią. Ich celem jest przyspieszenie procesu wyceny i przyznania mieszkańcom wsparcia finansowego w wysokości od 100 do 200 tys. złotych.
Poprawa infrastruktury sportowej i edukacyjnej
Rząd stawia sobie za cel szybką poprawę stanu infrastruktury, w tym szkół i obiektów sportowych. Dzięki specjalnej aplikacji samorządowcy będą mogli zgłaszać uszkodzenia w obiektach publicznych, co pozwoli oszacować koszty odbudowy i skorzystać z funduszy unijnych.
Minister Sławomir Nitras przygotował środki na kwotę 400 milionów złotych na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej. Po wizycie na zalanych terenach, M. Kierwiński podkreślił, że istotnym problemem jest szybkie odtworzenie i przywrócenie normalnego funkcjonowania infrastruktury szkół.
Po zalaniu szkolne kotłownie ucierpiały, co sprawia, że ich remont i odbudowa są teraz priorytetem. Ważne jest, abyśmy mogli prowadzić lekcje w komfortowych warunkach, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącej jesieni i zimy.
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie powodzi
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że prokuratura zaangażowana jest w dochodzenie w sprawie nieprawidłowości związanych z powodzią.
Adam Bodnar podkreślił intensywną współpracę prokuratury z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z uszkodzeniami wałów przeciwpowodziowych.
Minister Sprawiedliwości skupił się na kilku postępowaniach, w tym przypadkach szabrownictwa, dezinformacji oraz uszkodzenia zapory ziemnej w Stroniu Śląskim, która dotknęła ponad 2 tys. osób. Badanie tych spraw ma na celu zapobieżenie podobnym zagrożeniom w przyszłości.
Plan na przyszłość: Odbudowa Plus
Po powodzi odbudowa będzie także szansą na poprawę jakości życia mieszkańców dotkniętych regionów. Nie tylko zostaną odbudowane, ale również zmodernizowane.
„Odbudowa to Odbudowa Plus. Naszym celem jest stworzenie lepszej przestrzeni niż przed powodzią. Pokonamy skutki tego tragicznego zdarzenia, jeśli będziemy działać razem i wspierać się nawzajem” – zapowiedział Premier.
Premier zapowiedział, że odbudowa po powodzi będzie przeprowadzona z myślą o długoterminowych korzyściach, przy jednoczesnym zapewnieniu, że pomoc trafi do wszystkich poszkodowanych. Podziękował również członkom rządu za ich stałe zaangażowanie w pomoc dotkniętym klęską żywiołową regionom i ich mieszkańcom.
Obejrzyj wideo pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=RtGiULithI8
Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl