Wiadomości Polska Nauka i technologie Służba Ochrony Zasobów Rybnych i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych odrzuca petycję o wpisanie makaka długoogoniastego na listę gatunków zagrożonych
Nauka i technologie

Służba Ochrony Zasobów Rybnych i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych odrzuca petycję o wpisanie makaka długoogoniastego na listę gatunków zagrożonych

Centra wiedzy o dostępności mają za zadanie propagowanie wiedzy o projektowaniu uniwersalnym oraz współpracę z społeczno-gospodarczym otoczeniem w celu tworzenia innowacyjnych produktów i usług dla wszystkich. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór w konkursie, który ma na celu rozwój istniejących centrów wiedzy o dostępności dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

8 października 2024 r. – Służba Ochrony Zasobów Rybnych i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (USFWS) odrzuciła petycję organizacji People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) oraz innych grup obrońców zwierząt, dotyczącą wpisania makaka długoogoniastego (macaca fascicularis) na listę gatunków zagrożonych. Decyzja ta została podjęta w dniu 7 października 2024 r.

Po przeanalizowaniu petycji przez USFWS, podjęto decyzję odrzucenia jej. W uzasadnieniu stwierdzono brak wiarygodnych informacji potwierdzających zagrożenie wyginięciem populacji makaka długoogoniastego lub całego gatunku, co uzasadniałoby wpisanie go na listę zagrożonych gatunków.

Makaki długoogoniaste są powszechnie wykorzystywane na całym świecie w badaniach biomedycznych ze względu na ich duże podobieństwo do ludzi. Sześć z 25 najczęściej stosowanych leków na receptę opracowano dzięki makakom długoogoniastym. Badania z udziałem tych zwierząt mają również kluczowe znaczenie dla rozwoju medycyny regeneracyjnej, immunologii, badań nad nowotworami, szczepionek i farmakologii. Narodowe Instytuty Zdrowia opublikowały w ostatnim czasie raport potwierdzający znaczenie makaków długoogoniastych w prowadzeniu badań biomedycznych.

Ostatnia decyzja USFWS została podjęta w związku z niedawnym przeglądem statusu makaków długoogoniastych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) oraz w odpowiedzi na petycję Krajowego Stowarzyszenia Badań Biomedycznych (NABR), które kwestionowało decyzję IUCN o wpisaniu tego gatunku na listę zagrożonych [7]. IUCN zaleciła autorom przeglądu (Hansen i in. 2022) ponowne przeanalizowanie swojej oceny w celu rozstrzygnięcia kwestii naukowych podniesionych przez NABR w przedmiotowej petycji.

NABR złożył petycję argumentującą, że ocena przeprowadzona przez Hansen i in. (2022) nie uwzględnia najnowszych danych naukowych, co IUCN wykorzystało do zmiany statusu makaków długoogoniastych. Dodatkowo, petycja złożona przez dr Hanka Jenkinsa, obecnie rozpatrywana przez IUCN, sugeruje możliwy konflikt interesów u autorów oceny Hansen i in. (2022), który wymaga dalszej analizy ze strony IUCN.

Matthew R. Bailey, prezes NABR, powitał decyzję USFWS o odmowie przyjęcia petycji złożonej przez PETA i inne grupy obrońców zwierząt, opartą na najdokładniejszych dostępnych informacjach naukowych. Zgodnie z tymi informacjami, przedmiotowy gatunek nie jest zagrożony, a zmiana jego statusu jest bezzasadna. NABR wyraził nadzieję na współpracę z USFWS w celu zapewnienia integralności procesów naukowych.

W związku z zaangażowaniem PETA w programy rządowe i ochroną makaka długoogoniastego, Komisja ds. Nadzoru Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przeprowadziła dochodzenie we wrześniu 2024 r. Przesłuchiwani świadkowie zeznali, że PETA i inne grupy obrońców zwierząt próbowały w niewłaściwy sposób wpływać na dochodzenia rządowe dotyczące podmiotów prywatnych i zagranicznych rządów ze względów politycznych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o petycji NABR, odwiedź stronę https://naturalresources.house.gov/calendar/eventsingle.aspx?EventID=416435 lub www.nabr.org.

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) zostało założone w 1979 roku i jest jedyną organizacją non-profit, która zajmuje się kształtowaniem rozsądnej polityki publicznej w zakresie humanitarnego wykorzystania zwierząt w badaniach, kształceniu i testowaniu w dziedzinie biomedycyny.

Stowarzyszenie zrzesza ponad 340 instytucji, w tym uczelnie, szkoły medyczne i weterynaryjne, szpitale kliniczne, firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne, grupy pacjentów oraz towarzystwa akademickie i zawodowe, które opierają się na humanitarnych i odpowiedzialnych badaniach na zwierzętach w celu postępu w dziedzinie zdrowia ludzi i zwierząt na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.nabr.org.

Broszura informacyjna FBR pt. „Rola makaków długoogoniastych w badaniach” w wersji ostatecznej jest dostępna online pod adresem: https://fbr-cms-bucket.s3.us-west-1.amazonaws.com/FBR_s_Role_of_LT_Ms_in_Research_Fact_Sheet_01_2024_FINAL_802d17fd7d.pdf?updated_at=2024-02-26T16:44:17.000Z

Według artykułu opublikowanego na stronie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8848615/#:~:text=Non%2Dhuman%20primates%20play%20a,organs%20affected%20by%20degenerative%20diseases, nieniekiedy naczelne inne niż człowiek odgrywają istotną rolę w badaniach nad regeneracyjną medycyną.

Więcej informacji na temat immunologii można znaleźć tutaj: https://www.nature.com/articles/s41577-018-0005-7

Interesujące badania nad nowotworami i terapiami można znaleźć tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9808758/#:~:text=Furthermore%2C%20NHP%20naturally%20develop%20cancers,and%20patients%20with%20human%20cancer

Farmakologia behawioralna – artykuł naukowy opisujący zagadnienia związane z farmakologią behawioralną.

Opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 – artykuł naukowy prezentujący badania nad opracowaniem szczepionki przeciwko COVID-19.

Zob. Hilborn, R., & Smith, D. R. (2023). Is the long–tailed macaque at risk of extinction? (Czy makakowi długoogoniastemu grozi wyginięcie?) – artykuł naukowy analizujący ryzyko wyginięcia makaka długoogoniastego.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version