Arkadiusz Kamiński, dyrektor wykonawczy ds. środowiska w ORLEN, podkreślił potrzebę zaangażowania biznesu i społeczeństwa w kwestie związane z bioróżnorodnością podczas konferencji PRECOP w Katowicach. Jego zdaniem, obecnie przedsiębiorstwa posiadają wystarczającą wiedzę na temat środowiska naturalnego, jednak brakuje świadomości dotyczącej korzyści i ryzyka związanego z bioróżnorodnością.
Na panelu dyskusyjnym o tytule „Bioróżnorodność i biznes” uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące minimalizowania wpływu biznesu na środowisko, doceniania i ochrony kapitału naturalnego oraz największych wyzwań związanych z raportowaniem ESG.
Arkadiusz Kamiński zastanawiał się, czy wskaźnik PKB, który obecnie określa walory dobrobytu społeczeństwa, jest wystarczający. Czy jest w stanie uwzględnić zrównoważony rozwój i bioróżnorodność, czy też potrzebujemy nowego wskaźnika, który połączy te elementy z produkcją i efektywnością.
Różnorodność biologiczna jest niezwykle trudna do oceny, ponieważ jej wartość obejmuje wiele różnych aspektów, takich jak korzyści ekonomiczne, funkcje ekosystemowe, wartości kulturowe, zdrowotne, estetyczne oraz potencjał przyszłych pokoleń, które nie są łatwe do zmierzenia.
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego, aż 50% dzisiejszego PKB jest uzależnione od zasobów naturalnych. W ciągu najbliższych 10 lat utrata różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemów będą jednym z głównych zagrożeń dla gospodarki, zasobów naturalnych i ludzi – wyjaśnił Arkadiusz Kamiński.
Według niego istnieje możliwość oceny wartości bioróżnorodności poprzez usługi ekosystemowe, takie jak filtracja wody, oczyszczanie środowiska, zapobieganie powodziom oraz produkcja żywności. Kamiński także wspomniał o działaniach podejmowanych przez ORLEN w celu ochrony bioróżnorodności.
Specjalna komórka w Biurze Ochrony Środowiska została powołana do przygotowania polityki bioróżnorodności dla Grupy ORLEN. Obecnie pracujemy nad planem działań bioróżnorodności, który będzie zawierał konkretne działania dla każdej ze spółek – powiedział dyrektor wykonawczy ds. środowiska ORLEN.
Arkadiusz Kamiński dodał, że ORLEN prowadzi działania mające na celu odbudowę gatunków, takich jak sokoły wędrowne.
„Dodatkowo, prowadzimy procesy remediacji, które polegają na usuwaniu lub zmniejszaniu ilości substancji zagrażających środowisku, wprowadzonych w wyniku działalności człowieka, oraz rekultywacji środowiska, aby przywrócić dobrą kondycję gleby i umożliwić zachodzenie w niej odpowiednich naturalnych procesów” – podkreślił Arkadiusz Kamiński.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl