Wiadomości Polska Biznes i finanse Polska ma możliwości, by znaleźć się w europejskiej czołówce producentów biogazu i biometanu
Biznes i finanse

Polska ma możliwości, by znaleźć się w europejskiej czołówce producentów biogazu i biometanu

Potencjał biomasy do produkcji biogazu w Polsce jest piąty co do wielkości w Unii Europejskiej, jednak liczba biogazowni (388) jest znacznie mniejsza niż w Niemczech (ponad 10 tysięcy). Polska nie posiada także żadnej biometanowni. Wspieranie rozwoju biosektora w Polsce zyskuje jednak coraz większe poparcie, co zostało potwierdzone podczas 6. edycji GREEN GAS POLAND.

W konferencji zorganizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI) udział wzięli przedstawiciele biznesu, rolnictwa, nauki, administracji samorządowej oraz polityki ogólnokrajowej. Pomimo różnic w stanowiskach, w większości kwestii dotyczących wykorzystania stabilnych i sterowalnych źródeł energii wszyscy wyrazili zgodę.

„Wiemy, że inwestycje biogazowe w Polsce wciąż napotykają istotne bariery, także jeżeli chodzi o ich odbiór społeczny. Jako całe środowisko chcemy wspólnie je przezwyciężać, wyjaśniając nieporozumienia funkcjonujące czy to w mediach, czy to w poszczególnych społecznościach lokalnych” – wyjaśniał Artur Zawisza, prezes zarządu UPEBBI.

Uczestnicy GREEN GAS POLAND podkreślili, że rozwój produkcji biogazu i biometanu może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji poprzez dostarczanie taniej, zielonej energii do elektroenergetyki, ogrzewania i transportu. Ponadto, stanowi istotny element w budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego.

Biogaz jest produktem rozkładu materii organicznej, takiej jak odpady z przemysłu spożywczego, odchody zwierzęce, nienadająca się do konsumpcji żywność czy specjalnie uprawiane rośliny. Proces oczyszczania biogazu w biometanowni usuwa z niego CO2 i związki siarki, co pozwala na jego wtłoczenie do sieci gazowej lub przekształcenie w bioLNG przy użyciu infrastruktury skraplającej.

„Polska posiada ogromne możliwości, jeżeli chodzi o rozwój tej technologii i całej branży. Wynikają one przede wszystkim z funkcjonowania w naszym kraju prężnego rolnictwa. Jednak, aby zachować jego siłę i konkurencyjność, musimy znaleźć sposób na zbilansowanie emisji oraz śladu węglowego: a jedynym do tego narzędziem jest wykorzystanie biogazu i biometanu” – tłumaczył Dariusz Bojsza, prezes Inicjatywy dla Środowiska Energii i Ekomobilności.

20 lat po uchwaleniu pierwszej ustawy dotyczącej OZE, moc zainstalowana w polskich biogazowniach wynosi zaledwie nieco ponad 305 MW, co stanowi mniej niż 1 procent całkowitej mocy pozyskiwanej ze wszystkich odnawialnych źródeł energii.

Jednakże, mimo upływu 20 lat od uchwalenia pierwszej ustawy dotyczącej OZE, moc zainstalowana w polskich biogazowniach wynosi zaledwie niecałe 305 MW, co stanowi mniej niż 1 procent całkowitej mocy pozyskiwanej ze wszystkich odnawialnych źródeł energii.

„Tak zwany potencjał biometanu w Polsce szacujemy nawet na 6 mld m3 rocznie, co oznacza, że moglibyśmy stać się jednym z pięciu największych producentów tego cennego surowca w całej Unii. Stanowiłoby to szczególnie istotny impuls rozwojowy dla obszarów wiejskich: biogazownie i biometanownie powstają bowiem tam, gdzie jest surowiec, a więc w sąsiedztwie gospodarstw wytwarzających biomasę. Jednocześnie stabilizowałyby one lokalne systemy energetyczne” – podkreślała dr Ewa Krasuska, doradca strategiczny w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

„Wszystkie odnawialne źródła energii zasługują na wsparcie Wspólnoty – ale to właśnie biogaz i biometan są tymi najbardziej stabilnymi i niezawodnymi. To dlatego państwa członkowskie w zdecydowanej większości rozbudowują swą infrastrukturę w tym obszarze: produkcja biometanu i biogazu w UE tylko w latach 2018-2022 zwiększyła się dwukrotnie” – powiedziała Anna Venturini, łącząca się z gośćmi konferencji UPEBBI z Brukseli.

Anna Venturini, policy manager w European Biogas Association, zauważyła, że inwestycje w biogaz i biometan są zgodne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej.

Podczas 6. edycji konferencji GREEN GAS POLAND odbywały się prezentacje wyników najnowszych raportów oraz dyskusje na temat inwestycji w biogaz.

„Zaledwie dekadę temu Francja borykała się z podobnymi problemami, co obecnie Polska. Ale dzięki uczciwej, otwartej debacie publicznej i konsensusowi ponadpartyjnemu przeżyliśmy od tamtego czasu swoisty biogazowy boom: powstało kilkaset nowych instalacji, a w 2024 roku Francja stała się pierwszym w Europie producentem biometanu. Taka sama >>zielona rewolucja<< może udać się również w Polsce” – przekonywała Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora generalnego w Polskiej Grupie Biogazowej-TotalEnergies.

Podczas konferencji został podpisany list intencyjny pomiędzy UPEBBI a Związkiem Młodzieży Wiejskiej, co stanowi przykład budowania wspólnego frontu osób i środowisk propagujących wykorzystanie potencjału biogazu i biometanu.

„Od dziesięcioleci działamy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a ta inicjatywa stanowi integralną część naszej misji. Obu naszym organizacjom zależy na przyszłości, by polska wieś szła w dobrym kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska” – powiedział Szymon Migoń, prezes Związku.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Ambasadora Biogazu 2024, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój branży biogazowej. Tegorocznym laureatem został Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Kapituła doceniła jego zaangażowanie w wprowadzenie istotnych zmian ustawowych oraz otwartość resortu na dialog z inwestorami i przedsiębiorcami.

Wśród nagrodzonych znalazł się również Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który otrzymał specjalną nagrodę Ambasadora Biogazu 2024. Kapituła doceniła jego zaangażowanie w włączenie do prac rządowych dwóch istotnych zmian ustawowych regulujących rozwój branży biogazowej, a także otwartość resortu na dialog z inwestorami i przedsiębiorcami.

„Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla biogazu i biometanu. Widzimy, że prawo wspierające ich wykorzystanie zyskuje poparcie wszystkich sił politycznych, co jest zasługą całego środowiska – waszej wieloletniej pracy, inicjatyw edukacyjnych, presji wywieranej na decydentów. Oprócz kontynuowania wspomnianego dialogu, będziemy dążyć do zbudowania konsensusu na lata, gwarantującego przewidywalne prawo i narzędzia wspierające inwestycje w tym sektorze” – zaznaczył wiceminister Miłosz Motyka.

Wiceminister klimatu i środowiska wziął udział w debacie z posłami reprezentującymi sejmowe komisje zajmujące się energią, rolnictwem i środowiskiem. W dyskusji wzięli udział także przedstawiciele organizacji branżowych, którzy wyrazili wsparcie dla regulacji promujących wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z biogazu oraz zatłaczanie biometanu do sieci gazowej. Były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Jacek Janiszewski podkreślał wagę konsensusu społecznego wobec transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Nagrodzony wiceminister klimatu i środowiska wziął udział w debacie z posłami reprezentującymi sejmowe komisje zajmujące się energią, rolnictwem i środowiskiem. W dyskusji wzięli udział także przedstawiciele organizacji branżowych, którzy wyrazili wsparcie dla regulacji promujących wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z biogazu oraz zatłaczanie biometanu do sieci gazowej. Były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Jacek Janiszewski podkreślał wagę konsensusu społecznego wobec transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Podczas uroczystej kolacji kończącej pierwszy dzień konferencji GREEN GAS POLAND 2024 wręczono nagrody branżowe. Otrzymali je: Biogazownia Żórawina za prowadzenie przez firmę Biowatt (w kategorii Biogazownia Roku), agriKomp Polska za Dostawcę Biogazu Roku, Roeslein & Associates Poland Sp. z o.o. za tytuł Innowatora Roku, oraz „Teraz Środowisko” za Portal Biogazowy Roku.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version