750 milionów złotych ze sprzedaży Zielonych Obligacji zostało przelane na konto Polenergii, największej polskiej prywatnej grupy energetycznej. Środki te zostały przydzielone 57 inwestorom, a większość z nich zostanie przeznaczona na rozwój morskich farm wiatrowych. Projekt Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, mają już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Polenergia realizuje te projekty we współpracy z norweskim gigantem energetycznym – firmą Equinor, a same farmy wiatrowe Bałtyk są jednym z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.
Firma Polenergia wyemitowała i przydzieliła swoje pierwsze Zielone Obligacje o łącznej wartości nominalnej 750 milionów złotych. Składa się na nią 750 tysięcy obligacji Serii A o wartości nominalnej 1 tysiąca złotych każda. Obligacje zostały przydzielone łącznie 57 inwestorom, wliczając w to subfundusze.
„Spektakularny sukces Zielonych Obligacji Polenergii to bardzo wyraźne potwierdzenie, że rynek wspiera obrany przez nas biznesowy kierunek, a także chce, za pośrednictwem naszej Grupy, aktywnie uczestniczyć w polskiej transformacji energetycznej i dynamicznym rozwoju kolejnych zielonych aktywów. Inwestycje Polenergii w OZE mają gigantyczny potencjał. Najlepszym tego dowodem jest przekroczenie kwoty 1 miliarda złotych w zapisach na nasze Zielone Obligacje i decyzja Polenergii o podniesieniu kwoty emisji z 500 do 750 milionów złotych. Ogromne zaufanie ze strony inwestorów bardzo cieszy. W naszej ocenie pozyskaliśmy finansowanie na atrakcyjnych warunkach, a dzięki emisji jesteśmy o krok bliżej od realizacji naszych kluczowych projektów na morzu. Ich znaczenie dla polskiej gospodarki jest absolutnie strategiczne” – mówi Adam Purwin, członek zarządu Polenergia S.A.
Polenergia wydała Zielone Obligacje zgodnie z ramami Green Bond Framework, które otrzymały pozytywną opinię od agencji ratingowej Sustainalytics. Oferta publiczna na rynku krajowym była dostępna tylko dla inwestorów kwalifikowanych.
Oprocentowanie Zielonych Obligacji Serii A jest uzależnione od stawki WIBOR 6M, z dodatkowym narzutem wynoszącym 2,7 punktu procentowego. Obligacje te zostaną wykupione 16 października 2029 roku.
Bank Pekao S.A., mBank S.A., and Santander Bank Polska S.A. serve as the organizers of the emission program and dealers of Series A Bonds, with Santander Bank Polska S.A. – Biuro Maklerskie acting as the issuing agent. The bonds will be listed on the Alternative Trading System on the Catalyst GPW market.
Środki pozyskane z Zielonych Obligacji zostaną przeznaczone głównie na budowę projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW mają już wszystkie niezbędne pozowlenia na budowę.
FID dla obu projektów inwestycyjnych planuje się podjąć w pierwszym kwartale 2025 roku. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 ma być podłączona do sieci w 2027 roku, a ich pełne funkcjonowanie w trybie komercyjnym planowane jest od 2028 roku.
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Grupa Polenergia jest pionierem w budowie zeroemisyjnej gospodarki, a jej strategicznym projektem jest realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW we współpracy z Equinor. W 2018 roku gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” nagrodziła Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.polenergia.pl.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl