Zdrowie i styl życia

Polscy lekarze wprowadzają innowacje w chirurgii: kleje zamiast szwów po operacji

Nowe technologie wprowadzają rewolucję do dziedziny operacji stawów, która ma ogromne znaczenie dla Polaków. Chirurdzy podkreślają, że sukces operacji wymiany stawu nie zależy tylko od wszczepienia implantu, ale również od właściwego zamknięcia rany, które zmniejsza ryzyko powikłań zakaźnych po operacji.

Według specjalisty ortopedy traumatologa, dr. Bogdana Naszkiewicza, w przypadku całkowitej wymiany stawu zbyt mało uwagi poświęca się kontroli nad zamykaniem rany po operacji. Nawet niewielkie zakażenie rany pooperacyjnej może mieć negatywne skutki nie tylko dla pacjenta i jego rodziny, ale również dla chirurga i placówki, w której przeprowadzono operację.

Według eksperta, zastosowanie szwów bezwęzłowych oraz kleju skórnego na siatce polimerowej podczas zamykania rany eliminuje potrzebę drenażu rany, co znacząco redukuje ryzyko zakażenia miejsca operowanego (ZMO).

„Sklejenie skóry stanowi barierę mikrobiologiczną na całej długości rany. Jeżeli do zszywania tkanek podskórnych użyjemy szwów bezwęzłowych pokrytych substancją antybakteryjną, a do zamykania ran system składający się z kleju skórnego i siatki polimerowej przyklejonej na skórę, brzegi rany zostaną zamknięte w sposób minimalnie inwazyjny. Czyli bez tworzenia w skórze otworów, przez które do głębszych warstw mogą wnikać mikroorganizmy” – podkreśla dr Naszkiewicz.

„Pacjent ocenia wynik operacji po tym, co widzi, czyli jaką ma bliznę. Po zastosowaniu siatki i kleju skórnego rana goi się bardzo dobrze. Nie dochodzi do powstawania dodatkowej blizny w poprzek rany. Nie ma konieczności odbywania wizyt domowych przez pielęgniarki, bo nie ma potrzeby wyjęcia zszywek ani opatrywania rany. To wszystko sprawia, że pacjent czuje się bardziej komfortowo” – podkreśla dr Naszkiewicz.

Stosowanie kleju skórnego skraca czas operacji i poprawia efekt kosmetyczny.

Pacjenci ortopedyczni muszą szybko odzyskać pełną ruchomość operowanego stawu. System klejenia ran zapewnia lepsze rozłożenie naprężeń, co przekłada się na komfort pacjentów podczas rehabilitacji.

„Klej skórny ze wzmocnieniem na siatkach daje pewność trzymania rany. Pacjent może od razu zginać i prostować kończynę w pełnym zakresie. I co jest bardzo istotne – może od razu iść pod prysznic z tą raną” – zaznacza ekspert.

Nowe technologie umożliwiają operacje wymiany stawów z użyciem systemu klejenia ran w trybie szpitala jednodniowego. To ważne zwłaszcza w przypadku operacji w kończynach dolnych, gdzie pacjent może wrócić do domu już tego samego dnia lub najpóźniej na drugi dzień po wymianie stawu biodrowego czy kolanowego.

„A jeżeli pacjent jest hospitalizowany nie dłużej niż 24 godziny, zmniejsza to również ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek infekcji szpitalnej” – podkreśla dr Naszkiewicz.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM