Wiadomości Polska Biznes i finanse Rozpoczęło się Europejskie Forum Nowych Idei 2024
Biznes i finanse

Rozpoczęło się Europejskie Forum Nowych Idei 2024

Donald Tusk, premier Polski, podczas otwarcia Forum podkreślił, że polski cud gospodarczy był możliwy dzięki duchowi przedsiębiorczości Polaków, który stał się głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Tusk zaznaczył, że bez tego ducha Polska nie byłaby atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez Henrykę Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, oraz Macieja Wituckiego, prezydenta Lewiatana. Wśród uczestników znaleźli się także Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI, oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Podczas powitania premiera, Henryka Bochniarz zaproponowała utworzenie stanowiska wicepremiera ds. koordynacji gospodarczych tematów oraz stworzenie Rady Gospodarczej przy premierze, która miałaby oceniać skuteczność różnych koncepcji i pomysłów w celu wzmocnienia gospodarki.

Maciej Witucki zauważył konieczność zmiany ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, aby bardziej restrykcyjnie określić kryteria reprezentatywności organizacji pracodawców, które obecnie umożliwiają organizacjom fikcyjnym uzyskanie tego statusu.

„Byłem obecny przy narodzinach EFNI. Cieszę się, że jestem tu ponownie, kiedy mija 35 lat naszej transformacji gospodarczej. Chciałem podziękować ludziom, którzy przez długie lata pokazali, że nie dadzą się skorumpować żadnej władzy. Prowadzić działalność gospodarczą i zachować niezależność nie jest łatwo. Chcę za to podziękować szefowej Lewiatana Henryce Bochniarz” – powiedział Donald Tusk.

Premier omawiał również cele polskiej prezydencji w UE, wskazując na politykę migracyjną, inwestycyjną oraz energetyczną. Podkreślił również propozycje zgłoszone przez Henrykę Bochniarz i Macieja Wituckiego, wyrażając zaniepokojenie brakiem autentycznego dialogu społecznego między biznesem a władzą wykonawczą. Zadeklarował, że rząd podejmie wszelkie działania, aby poprawić tę sytuację i nawiązać rzeczywisty dialog z przedsiębiorcami, zwłaszcza w kontekście strategii migracyjnej.

Jednocześnie premier zauważył, że uzyskanie zgody koalicjantów na powołanie wicepremiera ds. gospodarczych może być obecnie trudne, ale jest gotowy do podejmowania trudnych decyzji w interesie kraju.

W pierwszym panelu „#CoBędzieJutro – oczami polityków” wzięli udział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej oraz Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.

„Globalizacja była korzystna dla biednych ludzi w biednych krajach, a niekorzystna dla biednych ludzi w bogatych krajach. Elektoraty się wypowiedziały. Globalizacja jest teraz w odwrocie. Najazd Rosji na Ukrainę był ciosem w globalizację. Setki firm musiały się wycofać z Rosji. Także ograniczanie współpracy z Chinami negatywnie wpływa na globalizację. Ale Polska może na tym skorzystać” – powiedział Radosław Sikorski.

Podczas otwarcia Forum, premier Donald Tusk podkreślił, że rozwój gospodarczy Polski był możliwy dzięki polskiej przedsiębiorczości, która była kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Stwierdził, że Polska stała się atrakcyjnym miejscem do inwestowania dzięki duchowi przedsiębiorczości.

Na otwarcie Forum przybyli Henryka Bochniarz, Maciej Witucki, Magdalena Czarzyńska-Jachim, Jerzy Buzek i Mieczysław Struk, którzy zwrócili uwagę na różne aspekty polskiej sytuacji gospodarczej i zaproponowali pewne inicjatywy w tej kwestii.

Zdaniem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz to co się dzieje na świecie ma wpływ na Europę i Polskę. Staliśmy się krajem przyfrontowym. „Widzę jednak w globalnych zmianach szanse dla Polski, które musimy wykorzystać. Polska jest gospodarką bardziej lokalną niż globalną. Podbiliśmy rynek europejski. W czasach, kiedy zawęża się rynek światowy, skracają się łańcuchy dostaw, rodzą się szanse dla Polski. Musimy zdefiniować rynek europejski według własnych zasad, zdefiniować własny model rozwojowy. Nie chcemy być drugą Danią czy Szwecją, chcemy mieć własny pomysł na gospodarkę i dobrobyt”.

Jakub Jaworowski zauważył, że obserwujemy znaczące przemiany, które mają wpływ na sektor prywatny. Autorytaryzm konkuruje z demokracją, a rozwój technologiczny stawia przed firmami nowe wyzwania. Globalizacja zaczyna zwalniać w niektórych obszarach, ale jednocześnie otwiera możliwości większej integracji w ramach cywilizacji zachodniej. Dla firm, w tym także polskich, jest to szansa na poszerzenie rynków.

Katarzyna Pisarska, profesor i współzałożycielka Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, SGH, prowadziła pierwszy panel dyskusyjny.

Drugie spotkanie panelowe #CoBędzieJutro poprowadziła Katarzyna Kasia, filozofka i publicystka, z udziałem Magdaleny Środy, profesorki, która podkreśliła, że pandemia koronawirusa radykalnie zmieniła nasze życie, wpływając na sposób pracy i relacje międzyludzkie. Zauważyła, że internetowa komunikacja i wizja świata utrwaliły się w czasie pandemii, co sprawia, że zaczynamy żyć w innym, cyfrowym świecie. Oceniła, że nadmiar informacji może prowadzić do izolacji zamiast komunikacji.

Profesor Andrzej Leder, filozof kultury i lekarz, zauważył, że ogłoszenie końca historii spowodowało ograniczenie naszej perspektywy na przyszłość, która powinna być czymś więcej niż tylko przedłużeniem teraźniejszości. Leder podkreślił, że ignorowanie trudnych wyborów i decyzji może uniemożliwić nam zrozumienie rzeczywistych wydarzeń. Zauważył, że często korzystamy z mechanizmu zaprzeczenia, tj. widzimy fakty, ale interpretujemy je w sposób bardziej wygodny dla nas.

Diana Lelonek, artystka wizualna i doktor sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ostrzega, że w ciągu 20-50 lat będziemy doświadczać okropnych konsekwencji katastrofy klimatycznej. Podkreśla, że nie możemy dalej dążyć do ciągłego wzrostu gospodarczego i traktować przyrody jako zasobu. Zamiast tego, musimy teraz przedefiniować nasze relacje z przyrodą, przestając traktować zwierzęta i rośliny jedynie jako zasoby.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version