Wiadomości Polska Biznes i finanse Szacunek pracodawcy ważniejszy niż pensja – generacje Z, Y i X o dopasowaniu do pracy: raport
Biznes i finanse

Szacunek pracodawcy ważniejszy niż pensja – generacje Z, Y i X o dopasowaniu do pracy: raport

Według najnowszego raportu portali z ofertami pracy rocketjobs.pl i justjoin.it „Jak pracować, by nie żałować. Pokolenia X, Y i Z o dopasowaniu do pracy”, 7 na 10 pracowników biurowych ceni sobie szacunek i troskę pracodawcy bardziej niż wysokość wynagrodzenia. Choć 88 proc. badanych uważa, że dobrze pasuje do pracy, ich kluczowe potrzeby nie są w pełni zaspokajane. Tylko 47 proc. jest zadowolona z podejściem pracodawcy, 55 proc. czuje, że ich praca ma sens, a jedynie 53 proc. deklaruje, że się w niej realizuje. Badanie objęło pracowników z branż umysłowych i IT, a partnerami honorowymi publikacji są ManpowerGroup i fundacja IT Girls.

Nasz raport to pierwsze kompleksowe opracowanie na rynku dotyczące dopasowania do pracy i wpływu otoczenia na rozwój kariery. Rozwiązujemy problem adaptacji do zmian i trudności w odnalezieniu się w dynamicznie transformującym się świecie. Nasze badanie, przeprowadzone w lipcu tego roku na grupie 1500 pracowników biurowych (w tym 500 specjalistów IT) z trzech pokoleń: X (45-59 lat), Y (28-44 lata), Z (19-27 lat), stanowi podstawę naszego raportu. Oprócz dogłębnej analizy aktualnej sytuacji zawodowej w branżach umysłowych i IT, raport zawiera także komentarze i rekomendacje ekspertów oraz praktyków biznesu. Partnerami merytorycznymi wydania są firmy Erli.pl, TPay, Strive i Rafineria Gdańska, a partnerem wspierającym Reply. Mordor Na Domaniewskiej objął medialny patronat nad naszym raportem.

Co to znaczy być dopasowanym do pracy i jak to zrozumieć?

Celem badania było zbadanie, jakie wartości w pracy mają największe znaczenie dla pracowników z różnych pokoleń i jakie jest ich poziom zadowolenia z tych wartości. Dopasowanie do pracy oznacza stopień zadowolenia z elementów tworzących środowisko pracy, które respondenci uznają za kluczowe. Wyniki pokazują, że 88% pracowników biurowych deklaruje ogólne zadowolenie z dopasowania do swojej obecnej pracy. Spośród nich 63% ocenia swoją sytuację jako bardzo dobrą (oceny 8-10), a 24% jako raczej dobrą (oceny 6-7). 7% jest raczej niezadowolonych (oceny 4-5), a 5% bardzo niezadowolonych (oceny 1-3). Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na dopasowanie do pracy według badanych są: troska i szacunek ze strony pracodawcy, zadowalający poziom wynagrodzenia oraz poczucie, że praca daje możliwości samorealizacji i ma sens. Niestety, wiele z tych czynników nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w poziomie satysfakcji. Mniej niż połowa badanych (47%) odpowiedziała, że najważniejszy wg. nich aspekt – podejście pracodawcy do pracownika – spełnia ich oczekiwania. Ponadto niewiele ponad połowa (55%) czuje, że ich praca jest ważna, podobnie tylko 53% respondentów oceniło, że jest zadowolona z samorealizacji w pracy.

Pracownicy zadeklarowali najniższy stopień dopasowania w kontekście stopnia decyzyjności (22 proc.) oraz relacji z przełożonymi (15 proc.). Niezbyt pozytywnie ocenili także benefitów pozapłacowych (tylko 38 proc. oceniło je bardzo wysoko), zarobków (41 proc. zadowolonych) i dynamiki pracy (44 proc.). Natomiast najwyższy stopień dopasowania zanotowano pod kątem możliwości pracy zdalnej (65 proc.) oraz formy zatrudnienia (64 proc.). Na liście znalazły się też dobre relacje ze współpracownikami, w których respondenci najbardziej cenią sobie dobrą atmosferę i podobne poczucie humoru (67 proc.), wymianę wiedzy, wspólne inspirowanie się (53 proc.), wsparcie merytoryczne (51 proc.) i emocjonalne (35 proc.).

Nowa wersja zdjęcia firmy Just Join IT Sp. z o.o.

„Wydany przez nas raport ma na celu zwrócenie uwagi na problem odnalezienia się w dzisiejszej złożonej rzeczywistości zawodowej, pogodzenia się z koniecznością zmiany pracy, a nawet branży kilkukrotnie w trakcie cyklu kariery oraz szukaniu kompromisu między potrzebami własnego >>ja<< i rynku pracy, który dynamicznie się zmienia. Dostarczone przez nas dane nie tylko obrazują bieżącą sytuację, ale również wskazują na główne wyzwania, jakie stoją przed pracodawcami. Z badań wynika, że choć aż ponad 80 proc. pracowników jest relatywnie zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej, istnieją obszary, które wciąż wymagają poprawy – szczególnie te związane z podejściem do pracownika i jego czasu, dbałością o jego potrzeby. Pokolenia Y i Z mają o wiele wyższe oczekiwania w tym zakresie niż ich poprzednicy, co oznacza, że pracodawcy muszą zrewidować swoje podejście do zmieniających się potrzeb kandydatów” – mówi Piotr Nowosielski, CEO rocketjobs.pl i justjoin.it.

Różnice w ocenie kryteriów dopasowania między pokoleniami

Badanie wykazało wiele podobieństw w postrzeganiu najważniejszych czynników środowiska zawodowego w różnych grupach wiekowych. Dla każdej z tych grup najwyższą wartością w pracy jest podejście pracodawcy do pracownika, zwłaszcza troska o jego czas i potrzeby. Jednak istnieją także różnice. Dla generacji X i Y na drugim miejscu plasuje się satysfakcjonujące wynagrodzenie, podczas gdy dla pokolenia Zetek ważniejsza jest zgodność profesji z osobistymi pasjami. Symptomatyczne jest, że aspekty, w których pokolenie Z jest najbardziej dopasowane, nie są dla nich najważsze. Podobnie jest z tymi, w których nie są dopasowani – też nie są one dla nich kluczowe poza elastycznym czasem pracy. Dla Igreków i Iksów kluczowymi elementami poczucia, że są dopasowani do pracy, są stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że postać przełożonego jest jednym z najmniej ważnych czynników dla wszystkich pokoleń.

Pokoleniowe różnice w ocenie kryteriów dopasowania

Badanie wykazało wiele podobieństw w postrzeganiu najważniejszych czynników środowiska zawodowego w różnych grupach wiekowych. Dla każdej z tych grup najwyższą wartością w pracy jest podejście pracodawcy do pracownika, zwłaszcza troska o jego czas i potrzeby. Jednak istnieją także różnice. Dla generacji X i Y na drugim miejscu plasuje się satysfakcjonujące wynagrodzenie, podczas gdy dla pokolenia Zetek ważniejsza jest zgodność profesji z osobistymi pasjami. Symptomatyczne jest, że aspekty, w których pokolenie Z jest najbardziej dopasowane, nie są dla nich najważsze. Podobnie jest z tymi, w których nie są dopasowani – też nie są one dla nich kluczowe poza elastycznym czasem pracy. Dla Igreków i Iksów kluczowymi elementami poczucia, że są dopasowani do pracy, są stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że postać przełożonego jest jednym z najmniej ważnych czynników dla wszystkich pokoleń.

Wpływ środowiska na nasze aspiracje zawodowe

Zgodnie z raportem, bliskie środowisko i osoby w nim zawarte mają ogromny wpływ na nasze późniejsze zadowolenie z wyboru zawodowego.

Badanie wykazało, że to rodzice najbardziej wpływają na wybór pierwszego zawodu, przyjaciele i partnerzy zajmują kolejne miejsca. Niemniej jednak, co piąty pracownik biurowy żałuje, że posłuchał rad swoich rodziców, a w branży IT ten odsetek jest jeszcze mniejszy.

Rzeczywistość vs. Oczekiwania zawodowe

Badani zostali również zapytani o to, jak bardzo ich obecna ścieżka zawodowa odpowiada ich początkowym ambicjom. Wyniki pokazały, że doświadczenia pracowników w tej kwestii są bardzo zróżnicowane. 30 proc. respondentów przyznało, że ich kariera przerosła ich pierwotne oczekiwania, 31 proc. osiągnęło mniej więcej to, co sobie wyobrażali, a 32 proc. osiągnęło mniej, niż przewidywali. Tylko 7 proc. pracowników przyznało, że nie miało żadnych wyobrażeń o swojej ścieżce zawodowej.

Żal zawodowy: jakie poświęcenia przynosi kariera?

Według badań, ponad jedna trzecia osób pracujących musiała poświęcić coś ważnego dla swojej kariery zawodowej. Najczęściej dotyczyło to czasu na pasje, hobby, i sport, zdrowia psychicznego oraz równowagi emocjonalnej. Wśród innych sfer, które ucierpiały na skutek zaangażowania w pracę, znalazły się relacje towarzyskie, z partnerem/partnerką, zdrowie fizyczne, rozwój osobisty i czas dla dzieci. Smutnym wnioskiem jest, że jedna czwarta pracowników poświęciła swoje marzenia zawodowe.

Według badania, ludzie najbardziej żałują, że poświęcili czas z dziećmi (66 proc.), zdrowie psychiczne (65 proc.) oraz jakość relacji z partnerem/partnerką (63 proc.) w imię sukcesu zawodowego. Choć postrzeganie poświęcenia dla pracy było podobne we wszystkich grupach wiekowych i branżach, to okazało się, że to Milenialsi są najbardziej skłonni do wyrzeczeń dla kariery, podczas gdy Zetki i najstarsze Iksy są mniej skłonne do tego rodzaju poświęceń.

Just Join IT Sp. z o.o. (3)

Spojrzenie w przyszłość i planowanie kariery

Badając nastroje pracujących w niepewnych czasach, twórcy raportu zapytali pracowników o ich perspektywy zawodowe. Okazało się, że prawie dwie trzecie respondentów patrzy na przyszłość zawodową optymistycznie, zwłaszcza osoby młodsze, zajmujące wyższe stanowiska i otrzymujące wyższe wynagrodzenia. Natomiast starsi pracownicy częściej wykazują neutralne lub pesymistyczne podejście. Pracownicy z branży IT szczególnie pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe i częściej deklarują konkretne plany kariery. Ponad połowa badanych ma jasno sprecyzowane cele zawodowe, a ponad 40% spodziewa się wzrostu wynagrodzenia w najbliższym czasie i wie, co będą robić zawodowo za trzy lata.

Jednakże zmienny rynek pracy, zależny od zmian gospodarczych, kryzysów geopolitycznych i szybkiego rozwoju technologii, budzi obawy dotyczące przyszłości zawodowej. Według badań, połowa respondentów obawia się utraty pracy, a ponad 40 proc. czuje się zawodowo zablokowanych. W odpowiedzi na te niepokoje, rośnie popularność amortyzacji kariery (career cushioning) – czyli trendu polegającego na opracowaniu planu awaryjnego na wypadek utraty pracy lub wzmocnieniu swojej pozycji na rynku pracy. Okazuje się, że ponad dwie trzecie pracowników podejmuje aktywne działania w celu poprawy swojej sytuacji zawodowej – najczęściej są to kobiety, młodsze pokolenia, specjaliści z sektora IT, a także osoby na stanowiskach menadżerskich i o wyższych dochodach. Te działania obejmują głównie samodzielne poszerzanie wiedzy, naukę języków, zdobywanie nowych kompetencji poprzez udział w darmowych kursach lub szkoleniach.

„Ciągły rozwój nowych technologii i towarzyszące temu zjawiska automatyzacji, coraz szersze zastosowania sztucznej inteligencji wpływają na przemodelowanie spojrzenia na potrzeby rynku pracy przyszłości. Nieuchronne staje się zanikanie części zawodów oraz duża nieprzewidywalność co do tego, jakie stanowiska będą się pojawiać w strukturach firm w przyszłości. Kluczem do odnalezienia się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości będą kompetencje osobiste związane m.in. z funkcjonowaniem społecznym w różnorodnych zespołach, zdolność do szybkiego uczenia się, umiejętność dostosowania się do zmian, odporność na stres czy kreatywne myślenie. Wśród osób zarządzających zespołami poszukiwane będzie empatyczne przywództwo oraz sprawne wykorzystanie potencjału zespołów w połączeniu z technologią” – mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w ManpowerGroup.

Nowa propozycja wersji:

Nowa kampania promocyjna na portalu pracy rocketjobs.pl koncentruje się na promowaniu nowych narzędzi cyfrowych, takich jak Profil Kandydata i Baza dopasowanych talentów. Dodatkowo, marka współpracuje z warszawskim Klubem Komediowym, aby stworzyć cykl sześciu spektakli komediowych opartych na treściach z raportu. Dzięki temu aplikujący mogą zarejestrować się w bazie rocketjobs.pl, a pracodawcy mają natychmiastowy dostęp do profili kandydatów.

Cały raport do pobrania na stronie jakpracowacbyniezalowac.pl, a bilety na spektakle można zakupić na stronie Klubu – https://komediowy.pl/spektakl/jak-pracowac-by-nie-zalowac-impro-z-rocketjobs-pl-justjoin-it/

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1500 pracowników biurowych przez agencję WiseRabbit w lipcu i sierpniu 2024 roku, przy użyciu metody ilościowej. Badani obejmowali kobiety i mężczyzn reprezentujących różne pokolenia: Z (19-27 lat), Y (28-44 lata) i X (45-59 lat), którzy pracowali co najmniej rok w firmach zlokalizowanych w miastach w Polsce. Pracownicy ci reprezentowali sektor IT oraz white collars (z branż wymagających pracy umysłowej, takich jak marketing, sprzedaż, HR, finanse, inżynieria, design itp.). Grupa IT stanowiła 35% badanych, a white collars – 65%. Grupa white collars została dodatkowo podzielona na pięć podgrup z uwagi na jej dużą różnorodność.

Obszary zawodowe obejmują sprzedaż/marketing/HR, administrację/edukację, inżynierię/logistykę, finanse/prawo oraz architekturę/design.

Badanie obejmowało różnorodne grupy pod względem miejsca zamieszkania, etapu życiowego, sytuacji osobistej i posiadania dzieci (oraz ich wieku). Uczestniczyli w nim także pracownicy z różnych stanowisk i o zróżnicowanym poziomie dochodów.

Nowoczesne portale pracy

Portal rocketjobs.pl oferuje szeroki wybór ofert pracy z różnych branż, w tym z obszarów takich jak marketing, sprzedaż, finanse, inżynieria, zasoby ludzkie, analiza danych i logistyka. W 2024 roku platforma rozszerzyła swoją ofertę o ogłoszenia rekrutacyjne z sektora ochrony zdrowia i HoReCa.

justjoin.it jest wiodącym portalem ofert pracy dla branży IT & tech w Polsce. Zapewnia dostęp do setek tysięcy ogłoszeń w obszarach takich jak JavaScript, DevOps, AI/Machine Learning, testing, PM i wiele innych.

Portale pracy posiadają największy udział ofert z zakresu finansów na rynku, co stanowi około 40% wszystkich ofert. Miesięcznie odwiedza je niemal 1 milion kandydatów, a kilkanaście tysięcy firm korzysta z ich usług w poszukiwaniu najlepszych pracowników z obszaru IT oraz white collar na całym świecie. Dodatkowo, oferują one klientom dostęp do aktualnej bazy kilkudziesięciu tysięcy dopasowanych talentów. Według prestiżowego rankingu Financial Times FT1000 2024, rocketjobs.pl i justjoin.it to najszybciej rozwijające się portale pracy w Europie. Spółka została także wyróżniona w konkursie Deloitte Technology Fast 50 CE 2023 w kategorii najdynamiczniej rosnących młodych firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version