Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Nowych Idei eksperci i uczestnicy omawiali główne wyzwania, z jakimi borykają się obecnie zarówno firmy, jak i społeczeństwo.
Podczas panelu „Przyszłość relacji transatlantyckich” omówiono konsekwencje wyników wyborów w USA dla relacji międzykontynentalnych oraz gospodarki, w tym w obszarze technologii. Marta Poślad, dyrektor CEE & Transatlantic Public Policy w firmie Google, skupiła uwagę na znaczeniu technologicznym tych relacji.
„Dzieje się właśnie rewolucja, która zdarza się raz na pokolenie. Mam na myśli boom na sztuczną inteligencję, która całkowicie przedefiniowuje to jak działa gospodarka czy społeczeństwo. W moim przekonaniu to początek niesamowitej przygody. W naszej współpracy transatlantyckiej kluczowe jest w tym wypadku to, żeby powstrzymać wykorzystanie jej przez tych, którzy chcą użyć jej do czegoś złego. Naszą odpowiedzialnością jest, aby to chronić” – podkreśliła Marta Poślad.
Minister finansów Andrzej Domański wskazał na brak wzrostu gospodarczego jako główną bolączkę Unii Europejskiej podczas panelu „Między globalną niepewnością a unijną polityką: jak zabezpieczyć interesy polskiej gospodarki?”.
Podczas dyskusji na temat zabezpieczenia interesów polskiej gospodarki, minister finansów Andrzej Domański zwrócił uwagę na brak wzrostu gospodarczego jako główny problem Unii Europejskiej.
„Nie będzie zielonego ładu, wspólnej polityki obronnej jeżeli unijne gospodarki będą pogrążone w stagnacji. Aby przyspieszyć wzrost PKB trzeba ożywić inwestycje, z którymi nie jest najlepiej” – powiedział.
Prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, Dariusz Marzec, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłości kraju. Jego zdaniem, kluczowe jest rozwijanie morskiej energetyki wiatrowej i jądrowej.
„Transformacja energetyczna potrzebuje inwestycji i ma sprzyjać wzrostowi gospodarczemu. Wzrost gospodarczy powinien być napędzany przez inwestycje, a nie konsumpcję” – zaznaczył.
Początek prezydencji Polski w Radzie UE od 1 stycznia to wyjątkowa szansa dla kraju. Monique Clua Braun, Country President w Novartis Poland podkreśliła, że oprócz aspektów gospodarczych i wojskowych, należy również zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne, które jest kluczowe dla rozwoju Europy. Zaznaczyła znaczenie profilaktyki w przypadku chorób nowotworowych oraz konieczność stworzenia odpowiednich ram prawnych dla badań klinicznych i innowacji w Europie.
W trakcie panelu dyskusyjnego na temat „Skuteczna walka z dezinformacją w erze cyfrowej: szanse i zagrożenia dla demokratycznych wyborów”, Jakub Olek, dyrektor ds. polityki publicznej i relacji rządowych w Tik Toku, zaznaczył, że media społecznościowe, w tym Tik Tok, odgrywają istotną rolę w demokratycznych procesach poprzez aktywne zwalczanie fałszywych informacji.
„Według naszych badań młodzi użytkownicy są zainteresowani rzetelnymi informacjami, jednak nie chcą być nimi straszeni” – powiedział.
Wiele dyskusji toczy się obecnie na temat przyszłości jednolitego rynku UE. Ewelina Stępnik-Godawa, Regulatory Affairs Manager w firmie Allegro, podkreśla znaczenie przestrzegania przepisów. Wprowadzanie zmian zgodnie z regulacjami wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza związanych z zatrudnieniem.
„Już teraz widzimy też, jak ogromne trudności mają z tym MŚP. Choćby same wdrożenia informatyczne wymagają tysięcy godzin informatyków” – powiedziała.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, podkreślił podczas panelu „OZE: dobre praktyki i wyzwania na rynku europejskim”, że w polskim rynku na pewno jest wiele do zrobienia.
„Ponieważ jak wszyscy wiedzą, nasze sieci były projektowane raczej w jednym kierunku od miejsca wytwarzania do miejsca konsumpcji tej energii” – podkreślał Ryszard Hordyński.
„Dochodzi do kumulacji różnego rodzaju procesów, które są konsekwencją dużych oczekiwań biznesu i społeczeństwa” – mówiła.
Według profesor Doroty Niedziółki, prorektora ds. rozwoju SGH, wkrótce nastąpi przyspieszenie transformacji energetycznej.
Małgorzata Krajewska, dyrektorka regulacji i spraw europejskich w Orange Polska, podkreśliła na panelu „Czy unijne regulacje sprzyjają konkurencyjności?”, że temperatura regulacyjna jest bardzo wysoka, a biznes potrzebuje pauzy.
„Czy da się wyważyć regulacje pomiędzy interesem konsumenta a konkurencyjnością? Mam przekonanie, że tak. Zaczynamy nowy cykl legislacyjny. Konsument zawsze był w centrum regulacji europejskich. To sprzyjało budowaniu konkurencji; przyczyniło się do obniżki cen. Mamy wysoki standard jako UE ochrony konsumentów. To pozytywny dorobek europejski. Natomiast tak dalece przyzwyczailiśmy się, że są to wartości, że w tym pędzie zapomnieliśmy już o konkurencyjności” – powiedziała.
Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia w Adamed Pharma SA, podkreślała podczas panelu „Bezpieczeństwo lekowe Polski jako jeden z wymiarów odporności kraju” istotę prowadzenia dialogu z przedstawicielami władzy w kwestiach dotyczących branży farmaceutycznej. Wskazywała również na potrzebę stworzenia listy leków krytycznych oraz systemu wsparcia dla firm.
„Na pewno zachętą dla przedsiębiorstw byłyby specjalne dotacje, np. na prace budowalne, zakup sprzętu. Przy realizacji dużych inwestycji, budowie fabryki te dotacje powinny być znaczące, rzędu kilkudziesięciu milionów złotych” – podsumowała Dubno.
Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Nowych Idei eksperci i uczestnicy omawiali najważniejsze wyzwania, z którymi obecnie borykają się firmy i społeczeństwo. W panelu „Przyszłość relacji transatlantyckich” dyskutowano o wpływie wyborów w USA na relacje międzykontynentalne oraz gospodarkę, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru technologii. Marta Poślad, dyrektor, CEE & Transatlantic Public Policy, Google, zwróciła uwagę na aspekt technologiczny relacji transatlantyckich.
Minister finansów Andrzej Domański podkreślał w panelu „Między globalną niepewnością a unijną polityką: jak zabezpieczyć interesy polskiej gospodarki?”, że największym wyzwaniem dla UE jest brak wzrostu gospodarczego i konieczność ożywienia inwestycji.
„Mamy w Polsce znakomitych specjalistów IT, świetną kulturę pracy” – mówiła Lucyna Chwatowska, dyrektorka AGI Text-To-Speech, Amazon podczas panelu „Otwarty, oparty na współpracy i konkurencyjny – europejski program polityki cyfrowej”.
Zaznaczyła również, że liczba specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Polsce jest ograniczona, a ci, którzy są, często decydują się na karierę poza granicami kraju. Dlatego konieczne jest stworzenie systemu, który umożliwi zatrzymanie tych osób w Polsce, w polskich instytutach, oraz wsparcie ich badaniami poprzez przyznawanie grantów.
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl