Wiadomości Polska Biznes i finanse Danone przeznacza 10 mln złotych na wsparcie rolników w ramach nowego programu dla dostawców mleka
Biznes i finanse

Danone przeznacza 10 mln złotych na wsparcie rolników w ramach nowego programu dla dostawców mleka

Do końca 2025 r. Danone przeznaczy 10 mln złotych na program „DAN-Agri”, który ma na celu wsparcie dostawców mleka i obniżenie emisyjności z gospodarstw rolniczych. Program obejmuje pomoc finansową i merytoryczną i stanowi odpowiedź firmy na wyzwania środowiskowe i społeczne, z którymi zmagają się gospodarstwa rolnicze, oraz dowód zaangażowania w transformację polskiego rolnictwa.

„DAN-Agri” ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z gospodarstw rolniczych, które dostarczają mleko do Danone. Program obejmuje dofinansowanie budowy biogazowni oraz zakup dodatków paszowych dla krów Bovaer, które pomagają obniżyć emisje metanu i dwutlenku węgla z przewodu pokarmowego. Dotychczasowe działania Danone przekroczyły początkowe założenia – do końca bieżącego roku około 30% dostawców mleka Danone skorzysta z dodatków paszowych. W kolejnych latach program ma objąć nawet 60% dostawców.

W latach 2024-2025 planowane są inwestycje w projekty promujące innowacyjne praktyki rolnicze oraz oceniające ich wdrożenie. Danone będzie przyznawać specjalne premie dostawcom, którzy stosują praktyki rolnictwa regeneratywnego, aby wesprzeć ich udział w transformacji polskiego rolnictwa.

Dbamy o przyszłość poprzez integrację

Projekt „DAN-Agri” obejmuje również inicjatywy mające na celu zatrzymywanie wody na Kujawach, we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami. Specjaliści od lat zwracają uwagę na zagrożenie stepowieniem w tych obszarach, podobnie jak na Wielkopolsce.

W ramach zaangażowania Danone w wyzwania rolnictwa, we współpracy z Koalicją Klimatyczną, powstanie Społeczny Pakt dla Rolnictwa. Zaproszenie do udziału w inicjatywie zostanie skierowane do przedstawicieli władz, prywatnych i zrzeszonych przedstawicieli rolników, producentów i sieci handlowych, instytucji finansowych, a także organizacji branżowych, konsumenckich i przedstawicieli świata nauki.

„Tylko wspólnie możemy wypracować kierunki niezbędnych zmian w rolnictwie oraz rekomendacje dot. ich osiągnięcia. Naszym celem jest także przygotowanie listy priorytetów rolniczych na czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, rozpoczynającej się wraz z nadejściem 2025 roku” – mówi Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.

Danone zobowiązuje się kontynuować wsparcie dla kobiet pracujących w rolnictwie poprzez program EWA – Empower Women in Agriculture (Wzmocnienie Kobiet w Rolnictwie), który jest realizowany we współpracy z EIT Food.

Zaangażowanie w cele zrównoważonego rozwoju

Program „DAN-Agri” jest integralną częścią strategii DANONE dotyczącej zrównoważonego rozwoju oraz planu „Danone Climate Transition”, który określa globalne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizacja tych celów przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższej jakości produktów dla konsumentów wymaga współpracy na wielu poziomach.

„W strategię DANONE wpisane są ambitne cele środowiskowe. Aby je spełnić, musimy uwzględnić wszystkie etapy życia produktu, od momentu powstania jego składników. Chcemy aktywnie partycypować w zmianach, które czekają w związku z tym rolnictwo. Bierzemy w dużej mierze na siebie ciężar inwestycji, jakie czekają naszych dostawców mleka. >>DAN-Agri<< jest wyrazem naszego całościowego podejścia do wytwarzania żywności w sposób maksymalnie zrównoważony oraz zaangażowania w realizację łączącej wszystkie spółki DANONE wizji One Planet. One Health, mamy tylko jedno zdrowie i jedną planetę” – podsumowuje Marek Sumiła.

Danone współpracuje z 120 gospodarstwami rolnymi, z którymi firma jest związana od samego początku swojej obecności w Polsce. Mleko używane do produkcji produktów mlecznych w fabryce Danone w Bieruniu pochodzi wyłącznie od polskich dostawców. Produkty z tej fabryki trafiają do sklepów w Polsce oraz w 24 innych krajach.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version