Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia

Według raportu „Potrzeby i preferencje Polek i Polaków w zakresie usług psychoterapeutycznych. Raport z badań”, większość Polaków oczekuje dostępu do skutecznej i bezpiecznej psychoterapii, aż 74 proc. jest zdania, że ta dziedzina powinna znajdować się pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia. Raport został opracowany przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP i omawia Prawo.pl.

„Wyniki naszego raportu wskazują na to, że Polki i Polacy chcą bezpiecznej i skutecznej psychoterapii” – podkreśla jedna z autorek badania dr Maria Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, cytowana przez Prawo.pl.

Według raportu, 68 proc. osób uważa, że psychoterapeuta powinien mieć wyższe wykształcenie psychologiczne lub lekarskie z specjalizacją w psychiatrii i opierać się na naukowo udowodnionych metodach terapeutycznych. Ponadto, zdaniem 63 proc. respondentów, wcześniejsze wykształcenie ma wpływ na skuteczność terapii.

Według informacji zawartych na stronie Prawo.pl, obecnie psychoterapeuci nie są zobowiązani do ukończenia studiów psychologicznych. Aby wykonywać ten zawód, wystarczy posiadanie tytułu magistra lub inżyniera w dowolnej dziedzinie. Konieczne jest jednak ukończenie kursu psychoterapii, przejście 250 godzin terapii własnej, 150 godzin superwizji oraz zdanie egzaminu. Dodatkowo wymagane jest odbycie trzymiesięcznego stażu na oddziałach posiadających atestację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP).

„Doświadczenie jest ważne, ale olbrzymie znaczenie ma też to, czy ktoś przez pięć lat w trakcie jednolitych studiów uczył się psychologii, czy innych dziedzin; czy ma obszerną wiedzę, czy tylko kurs za sobą. Opieka nad pacjentem wymaga postawienia diagnozy, psycholog ma do tego narzędzia i nie musi odsyłać do innego specjalisty w razie wątpliwości” – mówi na łamach Prawo.pl Katarzyna Sarnicka, psycholożka, przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Według Marty Boczkowskiej z Wielospecjalistycznego Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Instytutu Psychologii PAN, pacjenci często trafiają do terapeutów stosujących metody niepotwierdzone naukowo, co opóźnia terapię i może być szkodliwe.

Psycholożka zwraca uwagę, że pacjenci, szukając pomocy, często trafiają do terapeutów, którzy stosują niepotwierdzone naukowo metody, co może opóźniać leczenie i przynosić szkodę pacjentom.

W badaniu zauważono, że ankietowani uważają, że istotne jest, aby rynek psychoterapii był bardziej kontrolowany przez instytucje. Aż 74% respondentów zgadza się, że powinien podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia, a 57% uważa, że psychoterapia powinna być poddana procedurze weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa metod, podobnie jak procedury medyczne.

„Zbyt mało mówimy o tym, że źle prowadzona psychoterapia może szkodzić. Mamy metodologię i możliwości do tego, żeby sprawdzać skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych metod” – mówi dr n. med. Elżbieta Krawczyk-Pasławska, psycholożka kliniczna, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Zgodnie z raportem opartym na badaniach, autorzy przedstawili rekomendacje, w których podkreślają konieczność posiadania przez psychoterapeutę podstawowego wykształcenia psychologicznego lub lekarskiego ze specjalizacją w psychiatrii, zwłaszcza w przypadku psychoterapii świadczonej w ramach publicznej służby zdrowia.

Według autorów badania, psychoterapia powinna być traktowana jako usługa medyczna i być poddawana nadzorowi Ministerstwa Zdrowia. Należy regularnie sprawdzać jej efektywność i bezpieczeństwo za pomocą oceny specjalistycznej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (OTMiT).

Pełny artykuł jest dostępny pod tym linkiem: https://www.prawo.pl/zdrowie/potrzebne-uregulowanie-psychoterapii-w-polsce-rekomendacje,529548.html


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM