Według ekspertów w Polsce cierpi na otyłość aż 9 milionów osób. Otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz groźna choroba, która może prowadzić do około 200 powikłań zdrowotnych i nawet śmierci. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji prasowej pt. „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz”, która odbyła się 23 października w Centrum Prasowym PAP, w przeddzień Światowego Dnia Walki z Otyłością.
Według ostatnich badań CBOS, aż 59 procent dorosłych Polaków boryka się z nadmierną masą ciała, a 21 procent cierpi na otyłość. Specjaliści oraz organizacje zajmujące się problematyką zdrowia apelują o konieczność wprowadzenia systemowych zmian w opiece nad pacjentami z otyłością, aby poprawić sytuację w Polsce.
Podczas konferencji prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, zaznaczyła, że otyłość nie jest jedynie problemem kosmetycznym, lecz groźną chorobą, która może prowadzić do około 200 powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienie układu kostno-stawowego, udar mózgu, depresja i wiele innych.
„To choroba, która zwiększa ryzyko zgonu. Otyłość jest chorobą wieloprzyczynową, uwarunkowaną biologicznie i genetycznie oraz zależną od czynników środowiskowych” – mówiła prof. Lucyna Ostrowska.
„Osoby z otyłością to jedyna grupa chorych, od której wciąż się oczekuje samowyleczenia, a pacjentowi jest potrzebna kompleksowa opieka medyczna i leczenie” – podkreśliła prof. Lucyna Ostrowska.
„Pacjent chory na otyłość często jest negatywnie odbierany, obrażany, nieszanowany, obwiniany. Tak nie może dalej być. Walczymy o to, żeby pacjent był traktowany z godnością, a otyłość – jak choroba” – podkreśliła Katarzyna Głowińska, prezes FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
Według ekspertów, otyłość wymaga diagnozy i leczenia, ponieważ samo dobrze życzenie pacjenta i zalecenia dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej nie są wystarczające, aby powstrzymać rozwój choroby.
Podczas dyskusji zauważono, że osoby cierpiące na otyłość doświadczają stygmatyzacji społecznej.
Napiętnowanie chorych jako leniwych i brakujących samokontroli w jedzeniu oraz unikających aktywności fizycznej prowadzi do pogorszenia ich zdrowia psychicznego.
Raport pt. „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne”, prezentowany podczas konferencji zorganizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) i FLO, wykazał, że pacjenci cierpiący na otyłość generują o 44% większe koszty leczenia niż osoby o prawidłowej masie ciała.
„Otyłość generuje koszty społeczne i ekonomiczne. Amerykanie policzyli, że jeden dolar zainwestowany w leczenie otyłości zwraca się w postaci pięciu dolarów. To są koszty dla przedsiębiorstw” – argumentował prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, były prezes PTLO.
„Warto zająć się problemem i leczyć otyłość, bo to jest czysty zysk ekonomiczny” – podkreśliła dr Agnieszka Gorgoń-Komor.
„Problem jest przez nas zauważony i oczywiście reagujemy na to, co się dzieje. Atmosfera polityczna – jeśli chodzi o część parlamentarną – jest jak najbardziej pozytywna” – podkreślił Wojciech Konieczny.
Dr Agnieszka Gorgoń-Komor, senator and vice-chair of the Senate Health Committee, believes that the report shows that treating obesity can bring significant benefits to the state budget.
Secretary of State in the Ministry of Health, Wojciech Konieczny, emphasized that the ministry is aware of the seriousness of the situation.
At the initiative of FLO – the Foundation for the Treatment of Obesity, and at the request of the Minister of Health, a resolution is being processed to establish a task force to combat obesity within the Council for Public Health. Its first meeting will take place in November.
Na konferencji zostały przyznane nagrody FLOwersy przez Fundację, które wyróżniają osoby za otwieranie drzwi przed pacjentami, edukację społeczną oraz działania na rzecz budowania systemu opieki zdrowotnej nad chorymi na otyłość w Polsce.
Kampania „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz” została rozpoczęta przez Fundację na rzecz Leczenia Otyłości (FLO) w kwietniu 2024 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej, medycznej i decyzyjnej na temat otyłości oraz podejmowanie działań w celu poprawy jakości życia i leczenia osób z otyłością w Polsce. Kampania koncentruje się także na przeciwdziałaniu dyskryminacji i stygmatyzacji pacjentów oraz obalaniu stereotypów związanych z tą chorobą.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl