Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MC: Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MC: Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim (komunikat)

– Ministerstwo Cyfryzacji:

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski omawiał z Juhanem Lepassaarem, Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), wzmocnienie roli europejskiej Agencji w kontekście rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz konieczności zapewnienia wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej. Spotkał się także z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji.

Wzmocnienie roli ENISA w kontekście zagrożeń cyfrowych:

Minister Gawkowski podczas spotkania z Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA, Juhanem Lepassaarem, podkreślił kluczową rolę agencji w spójnym wdrażaniu dyrektywy NIS2 oraz koordynacji działań legislacyjnych państw członkowskich.

Podczas spotkania omówiono znaczenie ENISA w kontekście kryzysów zdrowotnych, szczególnie w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa szpitalom. Zwrócono uwagę na potrzebę wzmocnienia ustawodawstwa dotyczącego cyberbezpieczeństwa na poziomie UE oraz ograniczenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie raportowania incydentów.

„W obliczu narastających zagrożeń cybernetycznych, współpraca na szczeblu europejskim staje się coraz ważniejsza. Konieczne jest skoordynowanie działań, wymiana doświadczeń, podnoszenie kompetencji oraz odpowiednie finansowanie, na które powinniśmy dążyć w ramach Unii Europejskiej” – stwierdził wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Polska jest gotowa do współpracy z Grecją w zakresie wdrażania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Podczas spotkania z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji, omawiano rozwijającą się technologię sztucznej inteligencji. W związku z przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej, kraj ten chce rozpocząć współpracę z Grecją w zakresie wdrażania przepisów dotyczących sztucznej inteligencji.

Polska w pełni zaangażowana jest w rozwijanie wiarygodnej sztucznej inteligencji, która będzie służyła społeczeństwu, wspierała innowacje i sprzyjała wzrostowi gospodarczemu. Współpraca z Grecją w tej dziedzinie jest kluczowym krokiem w realizacji tych celów.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez dokonywania zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version