– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazuje następującą informację:
W perspektywie 2021-2027, ponad 2 tysiące naborów i ponad 41 tysięcy wniosków o dofinansowanie na kwotę niemal 225 miliardów złotych stanowią obecny stan realizacji krajowych i regionalnych programów polityki spójności. Omawiano ten temat podczas III posiedzenia Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.
W spotkaniu uczestniczyli minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceminister Konrad Wojnarowski oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej – Dyrektorka ds. Wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Emma Toledano-Laredo i Kierownik w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Christoph Nerlich.
Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wyraziła swoją wdzięczność wobec Komisji Europejskiej za szybką reakcję na potrzeby związane z klęskami naturalnymi. Opublikowany w poniedziałek projekt zmian w funduszach strukturalnych proponuje rozwiązania, na które od dawna czekaliśmy i które są obecnie bardzo potrzebne w Polsce.Minister zaznaczyła, że nowe propozycje zmian w rozporządzeniach dotyczących funduszy mają na celu zwiększenie elastyczności wdrażania funduszy europejskich, które zostaną przeznaczone na usuwanie skutków katastrof naturalnych. Minister zaapelowała również o szybkie procedowanie pakietu zmian.
Przegląd śródokresowy programów jest kluczowym procesem, do którego przygotowują się wszystkie instytucje zarządzające. Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu odbyła się dyskusja na ten temat. Do końca marca 2025 r. instytucje te muszą dokonać oceny oraz zaproponować ewentualne zmiany programów, włączając w ten proces także partnerów spoza administracji.
Postęp w realizacji programów na lata 2021-2027:
Od rozpoczęcia obecnego okresu finansowego funduszy europejskich, instytucje zarządzające uruchomiły 2 055 naborów w programach krajowych i regionalnych o łącznym budżecie 224,8 mld zł. W tym czasie beneficjenci złożyli 41 025 wniosków o dofinansowanie.
Instytucje zarządzające podpisały 8 572 umowy o dofinansowanie, na sumę 83,9 mld zł z funduszy UE, co stanowi 26,2 proc. alokacji na lata 2021-2027. Część projektów jest już w trakcie rozliczania.
Podsumowanie działań grupy zadaniowej i podkomitetów KUP 21-27:
Na spotkaniu omawiano rekomendacje z grupy zadaniowej dotyczące zasad horyzontalnych w KUP 21-27 oraz dokonano przeglądu działań podkomitetów działających w ramach Komitetu.
Rola Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027:
Komitet ds. Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 ma charakter opiniodawczo-doradczy i składa się z przedstawicieli różnych resortów, urzędów, instytucji centralnych, samorządów, partnerów społecznych, gospodarczych, a także reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego, środowisk naukowych i akademickich.
Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl