Biznes i finanse

Społeczna odpowiedzialność, troska o środowisko i transparentność – firma Wedel prezentuje swój trzeci raport zrównoważonego rozwoju `Z przyjemnością dla przyszłości`

Wedel, jako firma z długą tradycją i zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, prezentuje trzecią edycję swojego raportu zrównoważonego rozwoju „Z przyjemnością dla przyszłości”. Dzięki rosnącej świadomości społecznej i nowym regulacjom Unii Europejskiej, takim jak dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), dbanie o ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze) stało się obowiązkiem prawnym dla przedsiębiorstw. Wdrożenie tych wymagań było wyzwaniem, które Wedel podjął już wcześniej, co jest kontynuacją podejścia rodziny Wedlów oraz budowania odpowiedzialnego biznesu.

Od samego początku istnienia firmy Wedel, społeczna odpowiedzialność biznesu była integralną częścią jej dziedzictwa. Już od czasów założenia firmy, podejmowane były działania na rzecz pracowników i lokalnej społeczności. Współczesna tradycja CSR, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaowocowała kompleksowym programem obejmującym szeroki zakres działań, wykraczających poza granice fabryki czekolady. Historia raportowania CSR w Polsce sięga początku XXI wieku, kiedy pojęcie zrównoważonego rozwoju zaczęło nabierać znaczenia. Choć ramy prawne CSR ciągle ewoluują, a regularne raportowanie staje się obowiązkiem narzucanym przez liczne regulacje, to esencją zakładów produkcyjnych pozostają ludzie, którzy codziennie pracują nad wdrażaniem odpowiedzialnych rozwiązań.

„Miniony rok przyniósł wiele zmian w branży słodyczy czekoladowych oraz w otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Jednak dzięki zaangażowaniu i współpracy naszych pracowników mogliśmy wspólnie osiągnąć nasze cele – między innymi te zaprezentowane w raporcie ESG. To ich determinacja pozwala nam kontynuować rozwój zgodnie z wartościami i podejściem naszych założycieli, wprowadzać innowacje i prowadzić odpowiedzialny biznes, którego fundamenty zbudowane są na ponad 170-letniej tradycji” – mówi Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

Zarządzanie zasobami naturalnymi w oparciu o efektywne metody

Przepisy europejskie wspierające realizację Zielonego Ładu i odnoszące się do Taksonomii UE, a także szereg konkretnych rozporządzeń, np. dotyczących wylesiania (European Union Deforestation Regulation), nakładają na firmy obowiązek dostosowania swoich praktyk do coraz bardziej wymagających i prawnie uregulowanych standardów ekologicznych.

Firma Wedel podejmuje liczne działania w celu zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na całym łańcuchu wartości. Wspierając lokalnych plantatorów kakao poprzez certyfikację Rainforest Alliance, firma przyczynia się do poprawy warunków życia i pracy, a także wprowadza zmiany w opakowaniach w celu ułatwienia recyklingu. Dodatkowo, firma obliczyła swój ślad węglowy we wszystkich trzech zakresach, podejmując działania w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dzięki wykorzystaniu aut spełniających normy Euro 6 oraz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, Wedel osiągnął znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych.

S – społeczna odpowiedzialność biznesu

Współczesne przedsiębiorstwa powinny skupić się nie tylko na kwestiach środowiskowych, ale także na odpowiedzialności wobec pracowników, społeczeństwa i partnerów biznesowych. Firmy, które promują etyczną pracę i różnorodność, mogą przyciągać utalentowanych specjalistów i zmniejszać rotację kadry. Ponadto, praktyki społecznej odpowiedzialności mogą zwiększać zaufanie do marki i lojalność klientów.

„Naszym celem w Wedlu jest nie tylko dostarczanie wyjątkowych produktów, ale także budowanie wartościowych relacji z otoczeniem jako odpowiedzialny sąsiad, partner czy pracodawca. Jan Wedel już podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku otworzył magazyny swoich zakładów i rozdawał żywność okolicznym mieszkańcom. Dziś, idąc w jego ślady, poprzez inicjatywy z zakresu ESG chcemy wprowadzać realne zmiany, które będą miały pozytywny wpływ na przyszłe pokolenia. To nasza odpowiedzialność i zarazem wyzwanie, któremu z przyjemnością stawiamy czoła każdego dnia. Panie Janie, raport zdany!” – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierowniczka komunikacji korporacyjnej i ESG w firmie Wedel.

Od lat 30. XX w. Serce Wedla bije na warszawskiej Pradze, co sprawia, że firma czuje się silnie związana z tą okolicą. Program grantowy Wedel od Serca istnieje już od ponad 18 lat i umożliwia pracownikom i pracownicom firmy zgłaszanie autorskich pomysłów na inicjatywy, które mogą być realizowane z wsparciem finansowym firmy w całej Polsce. Dzięki temu mogą wziąć udział jako wolontariuszki i wolontariusze.

W Wedlu, szacunek dla różnorodności jest nieodłączną częścią kultury organizacyjnej. Od 2021 r. firma wspiera różnorodność poprzez program CzekoSprawni, który zwiększa zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami i zapewnia im odpowiednie szkolenia. Dodatkowo, istnieje oddolna grupa Różnorodni jak Mieszanka Wedlowska, która podejmuje działania promujące inkluzywność i przeciwdziałające dyskryminacji. Ponadto, Wedel dzieli się swoimi doświadczeniami i promuje ideę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w innych organizacjach. Obecnie firma pracuje także nad strategią DEI (Diversity, Equity and Inclusion), która ma na celu wzmocnienie działań w zakresie różnorodności, równości i włączania, tworząc jeszcze bardziej otwarte i sprzyjające rozwojowi środowisko pracy.

G – gwarancja transparentnego zarządzania

Odpowiedzialność za ład korporacyjny stanowi kluczowy filar zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. W ramach strategii ESG, aspekt „governance” obejmuje wewnętrzne regulacje, które umożliwiają wdrożenie założeń w życie, uporządkowanie ich i formalizację. Transparentność i etyka są podstawą tego obszaru, szczególnie w kontekście relacji między zarządem, radą nadzorczą, właścicielami oraz innymi interesariuszami. Rozbudowana struktura regulacji podkreśla, jak kluczowy jest to obszar dla działalności przedsiębiorstwa – gwarantuje stabilność, przestrzeganie najwyższych standardów oraz długofalowy rozwój zgodny z wartościami zrównoważonego rozwoju.

W firmie Wedel, od 2012 roku obowiązuje kodeks etyczny, który określa hierarchię wartości i standardy postępowania dla wszystkich pracowników, bez względu na ich stanowisko. Istotnym elementem jest również procedura zgłaszania nieprawidłowości, która zapewnia ochronę sygnalistów i umożliwia im bezpieczne zgłaszanie nadużyć w miejscu pracy. Firma wprowadza również wymogi dotyczące zrównoważonego łańcucha dostaw, aby zapewnić zgodność działań kontrahentów z regulacjami oraz wartościami Wedla. W procesie wdrażania rozwiązań ESG, firma angażuje interesariuszy i pozostaje z nimi w dialogu, uwzględniając ich specyficzne potrzeby.

Firma Wedel opracowała raport zrównoważonego rozwoju zgodnie z GRI Standards 2021 (Global Reporting Initiative), zapewniając zgodność z międzynarodowymi wytycznymi raportowania. Dane liczbowe i opisowe zostały skonsultowane z pracownikami, aby zapewnić rzetelność i aktualność informacji. Brakowało jednolitych standardów raportowania ESG, co utrudniało ocenę działań firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nowa dyrektywa CSRD uspójnia te procesy, zwiększając porównywalność między korporacjami i ułatwiając interesariuszom ocenę ich osiągnięć. Wedel przygotowuje się do nowego, europejskiego standardu raportowania, rewidując jednocześnie swoją strategię, aby jeszcze lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania z obszaru ESG.

Wedel konsekwentnie działa zgodnie ze swoją misją „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach”, wsłuchując się w potrzeby otoczenia i reagując na nie. Firma potwierdza w ten sposób swoje zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju i prowadzenia odpowiedzialnych praktyk, działając „z przyjemnością dla przyszłości”. Dbanie o relacje z pracownikami, lokalną społecznością oraz środowiskiem naturalnym to kontynuacja tradycji założycieli firmy, która łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc odpowiedzialny biznes, który będzie służył kolejnym pokoleniom.

Cały raport jest dostępny pod tym adresem.

Kontakt:

Biuro prasowe

Żaneta Gotowalska-Wróblewska

SEC Newgate

E-mail: zaneta.gotowalska@secnewgate.com

Tel.: 886-453-543

O firmie Wedel:

Wedel od 1851 roku dostarcza konsumentom przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku czekolady i jest podziwiany za kunszt tworzenia produktów najwyższej jakości. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, praliny, batony oraz Torcik Wedlowski. Aby konsumenci mogli od środka poznać tajniki powstawania tych kultowych produktów, Wedel stworzył dla nich jedyne takie w Europie, multisensoryczne muzeum czekolady – Fabryka Czekolady E. Wedel, której otwarcie nastąpiło 4 września 2024 roku. W Wedlu zatrudnionych jest obecnie blisko 1300 osób (wliczając pracowników sprzedaży terenowej). Misja Wedla: „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach” odzwierciedla filozofię działania, która zakłada odpowiadanie na wyzwania współczesnego świata jako odpowiedzialny producent, pracodawca, sąsiad i partner. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronach: wedel.pl, wedel.prowly.com, LinkedIn (lotte-wedel) oraz na Instagramie i Facebooku.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM