Wiadomości Polska Nauka i technologie MC: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku (komunikat)
Nauka i technologie

MC: Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku (komunikat)

Witold Luty, dyrektor Łukasiewicz – PIMOT, podkreśla konieczność niezawodnego działania pojazdów autonomicznych w różnych warunkach pogodowych i drogowych, oraz konieczność reagowania na nieprzewidziane sytuacje. II konferencja naukowo-techniczna „Pojazdy autonomiczne – wyzwania oraz szanse dla gospodarki i obronności państwa” odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance, gromadząc przedstawicieli środowisk badawczo-rozwojowych, przemysłu oraz służb mundurowych, tworząc przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza:

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, przedstawił projekt Strategii Cyfryzacji Polski, pierwszy tak kompleksowy plan transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Głównym celem jest poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafia teraz do konsultacji społecznych.

W ostatnich latach cyfryzacja przestaje być postrzegana jako odrębny obszar działalności państwa czy sektor gospodarki podobny do wielu innych. Coraz częściej dostrzegany jest jej horyzontalny charakter, oddziałujący na niemal wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa, państwa i gospodarki. Sfera technologii cyfrowych jest kluczowym polem nasilającej się rywalizacji geopolitycznej, a inwestycje w tej dziedzinie pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa.

W Polsce planowane są kluczowe cele na najbliższą dekadę, które muszą uwzględniać zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa państwa i środowiska międzynarodowego, aktualne trendy i wyzwania w obszarze technologii i jej regulacji, a także specyfikę polskiego społeczeństwa i gospodarki.

Polskie działania są zgodne z rosnącym znaczeniem cyfryzacji w Unii Europejskiej. Nasz ambitny plan na najbliższe 10 lat obejmuje wszystkie obszary funkcjonowania państwa, życie obywateli oraz działalność przedsiębiorstw.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że Polska stoi przed wyzwaniami w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i zdrowia, co sprawia, że inwestowanie w cyfryzację staje się koniecznością, a nie tylko wyborem. Priorytetowe traktowanie cyfryzacji przyniesie korzyści nie tylko obywatelom poprawiając jakość ich życia, ale również umocni pozycję Polski jako całości.

Nowe podejście do cyfryzacji opiera się na kluczowych założeniach, takich jak koniec z silosowością. Silosowość sprawia, że poszczególne części administracji nie widzą się wzajemnie, co podnosi koszty i utrudnia budowę korzystnych dla obywateli rozwiązań.

2. Współpraca i otwarcie – administracja publiczna powinna działać w sposób otwarty i współpracować zarówno wewnętrznie, jak i z obywatelami oraz sektorem prywatnym, aby tworzyć efektywne i przyjazne rozwiązania cyfrowe;

Pieniądze, ludzie i lepsza organizacja są kluczowymi elementami w budowaniu potencjału cyfrowego państwa. Nie można oczekiwać, że ludzie tworzący ten potencjał będą pracować za minimalną płacę. Współpraca jest kluczowa, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i na poziomie państwa, akademii, społeczeństwa i biznesu.

3. Współpraca, w której wszyscy, włącznie z międzynarodowymi korporacjami, angażują się w budowę wspólnego dobra;

4. Obywatele – nowe rozwiązania nigdy nie mogą być wprowadzane kosztem bezpieczeństwa, zarówno w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa, jak i do praw podstawowych.

5. Sprawiedliwa transformacja cyfrowa – rozwijające się cyfrowe państwo musi troszczyć się o klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię. Nie może też ufać, że technologia sama rozwiąże wszystkie problemy.

Ważność bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, wykorzystaniu AI oraz korzystaniu z technologii, szczególnie przez dzieci, jest niezaprzeczalna. Strategia, jako ponadsektorowy dokument strategiczny, ma na celu poprawę jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 roku. Jednakże, jej realizacja wymaga interwencji w obszarach wykraczających poza tradycyjne działania administracyjne.

Planowane cele obejmują wiele różnorodnych zagadnień, od kwestii horyzontalnych, poprzez sprawy dotyczące państwa i jego obywateli, aż po rozwój gospodarczy i technologiczny.

Nasze podejście opiera się na nowoczesnej, przekrojowej wizji rozwoju cyfrowego, która uwzględnia najnowsze trendy europejskie i globalne. Ta wizja powstała na podstawie diagnozy aktualnego stanu informatyzacji państwa oraz uwzględnia oczekiwania społeczne.

Wdrażanie strategii musi uwzględniać zarówno krajowe, jak i unijne otoczenie strategiczne. Cele określone w strategii powinny być zgodne i uzupełniać istniejące dokumenty oraz nowe wersje dokumentów opracowywanych obecnie, takie jak Strategia Cyberbezpieczeństwa RP, Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Program Otwierania Danych, Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji czy Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji.

Nasze cele do 2035 roku

– 85 proc. obywateli będzie miało podstawowe kompetencje cyfrowe;

– Wszystkie projekty IT o publicznym zastosowaniu będą zgodne z jednolitymi standardami Architektury Informacyjnej Państwa;

– Wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne będą pracować na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;

– Wszystkie sprawy prowadzone przez te podmioty będą załatwiane elektronicznie;

– 20 mln Polaków posiadać będzie portfel tożsamości cyfrowej;

– Kluczowe e-usługi będą dostępne w aplikacji mObywatel;

– 100 jednostek chorobowych diagnozowanych będzie wspomagająco z wykorzystaniem AI;

– Będzie przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT; 100 proc. jednostek administracji publicznej będzie udostępniać e-płatności;

– 50 proc. firm będzie wykorzystywać narzędzia AI; 5 proc. PKB będzie przeznaczone na cyfryzację od 2035 roku.

Dokument został opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z uwzględnieniem postulatów interesariuszy społecznych i środowisk biznesowych. Zastąpi on Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i będzie stanowić podstawę strategiczną dla wydatkowania europejskich funduszy przeznaczonych na cyfryzację, a tym samym będzie wyznaczał kierunek negocjacji obejmujących nadchodzącą perspektywę finansową.

Prosimy o przesyłanie uwag dotyczących dokumentu konsultacyjnego na adres e-mail: konsultacje.strategia@cyfra.gov.pl.

Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version