Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że nowy urlop dla rodziców wcześniaków jest coraz bliżej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany w naszym resorcie, wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Rodzice wcześniaków czekali na ten projekt od kilkunastu lat. To niezwykle ważny krok w kierunku poprawy sytuacji rodzin mierzących się z obawami o życie i zdrowie ich nowonarodzonych pociech. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Po narodzinach dziecka, rodzice powinni mieć możliwość spędzenia pierwszych dni w radości i bliskości z nowym członkiem rodziny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, gdyż często muszą się martwić o zdrowie i życie dziecka. Długie dni i tygodnie spędzone w szpitalu nie są czasem celebracji rodzicielstwa. Po powrocie do domu, dziecko wymaga nadal dużo uwagi i opieki, często koniecznej rehabilitacji. Dlatego czas spędzony w szpitalu nie powinien być rodzicom odbierany.

Rząd wprowadza nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków lub dzieci, które będą wymagały dłuższego pobytu w szpitalu. Projekt ustawy, przyjęty przez Radę Ministrów, zakłada możliwość skorzystania z urlopu o wymiarze do 8 lub 15 tygodni, zgodnie z potrzebami rodziny.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy wprowadzający uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się przedwcześnie lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Rząd przyjął ten projekt we wtorek, ustalając, że urlop będzie trwał od 8 do 15 tygodni, w zależności od potrzeb i sytuacji rodziny.

„Ważne jest, żeby państwo dbało o najbardziej potrzebujących. Dla mnie, wcześniaki są jednym z najlepszych przykładów takich osób” – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, podczas prezentacji projektu.

Uzupełniający urlop macierzyński – nowy sposób wsparcia dla rodziców

Nowy uzupełniający urlop macierzyński będzie dostępny dla pracujących rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci wymagających hospitalizacji. Decyzja o skorzystaniu z tego urlopu będzie zależała od rodziców, a także będzie dostępny dla rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze.

Zasiłek uzupełniający za okres urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% podstawy zasiłku, co jest istotne.

Kto ma prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?

Uzupełniający urlop macierzyński przysługuje:

– pracownikom, którzy są rodzicami dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub o masie urodzeniowej poniżej 1000g,

– pracownikom, którzy są rodzicami dzieci urodzonych po 28. tygodniu ciąży, ale przed 37. tygodniem ciąży lub o masie urodzeniowej powyżej 1000g, oraz rodzicom dzieci urodzonych po 37. tygodniu ciąży, które będą wymagały hospitalizacji od 5. dnia po porodzie do 8. tygodnia po porodzie, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie trwał co najmniej 2 kolejne dni, z czego pierwszy dzień przypada w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do 8. tygodnia po porodzie.

Urlop macierzyński lub ojcowski powinien przysługiwać matkom, ojcom oraz prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

8 tygodni czy 15 tygodni – jaki będzie wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?

W zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży i masy urodzeniowej dziecka, wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie odpowiednio 8 lub 15 tygodni.

Pracownicy, którzy są rodzicami dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g, będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu będzie wynosił za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie, maksymalnie 15 tygodni.

Pracownicy, którzy są rodzicami dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g, mogą skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do maksymalnie 8 tygodni po porodzie.

Pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, które będą wymagały hospitalizacji, mogą skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze tygodnia za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie, maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.

Aby pracownik mógł skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, konieczne jest, aby dziecko było hospitalizowane od 5 do 28 dnia po porodzie przez co najmniej 2 kolejne dni. Jeśli hospitalizacja dziecka nastąpi po 29 dniach od porodu i dziecko opuści szpital po 3 dniach, pracownik nie będzie uprawniony do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

W przypadku ustalania długości dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okresy pobytu dziecka w szpitalu do 8 lub 15 tygodni po porodzie będą sumowane, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Zmiana ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Czy urlopy dla rodziców-mundurowych będą dostosowane do potrzeb wszystkich funkcjonariuszy?

Aby zapewnić równość uprawnień rodzicielskich dla wszystkich funkcjonariuszy, prośba została skierowana do innych Ministerstw o dostosowanie swoich ustaw do proponowanych zmian.

Projektowana ustawa zostanie rozszerzona o zmiany w pragmatykach służbowych, co ma na celu ulepszenie funkcjonowania służb.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA i są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM