Wiadomości Polska Biznes i finanse Banki w Polsce gotowe do finansowania celów zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej
Biznes i finanse

Banki w Polsce gotowe do finansowania celów zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej

W dniu 10. października w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju, zorganizowany przez Związek Banków Polskich.

Wydarzenie to stanowiło podsumowanie dotychczasowych działań sektora bankowego na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego w Polsce, a także platformę do dyskusji o wyzwaniach na przyszłość.

Wydarzenie rozpoczął prezes Związku Banków Polskich – dr. Tadeusz Białek, który w swoim wystąpieniu podkreślił wyzwania stojące przed unijnym rynkiem finansowym. Według szacunków KE, do 2030 roku potrzebne będzie 260 miliardów euro rocznie, aby osiągnąć cele klimatyczne i energetyczne, a luka inwestycyjna w Unii Europejskiej w odniesieniu do nakładów na renowację nieruchomości wynosi 275 miliardów euro rocznie. To realne potrzeby gospodarki, w realizacji których partnerem będzie sektor bankowy. Wdrażanie zrównoważonego finansowania i regulacji wiąże się z dużym wysiłkiem sektora, ale przynosi także szanse wynikające z tej transformacji.

Dostosowanie się do potrzeb klientów w sektorze bankowym i alokacja odpowiednich środków na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej stanowi ogromne wyzwanie i odpowiedzialność dla całego sektora bankowego.

Ważną kwestią w finansowaniu transformacji gospodarczej jest współpraca między sektorem prywatnym i publicznym oraz wykorzystanie synergii różnych form wsparcia i finansowania projektów transformacyjnych. Kongres gościł przedstawicieli rządu, którzy podkreślali gotowość do współpracy. Wystąpili Miłosz Motyka, Ignacy Niemczycki, Konrad Wojnarowski oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz UN Global Compact Network Poland, prezentując zrównoważony rozwój jako priorytet legislacyjny Unii Europejskiej i globalną perspektywę.

Podczas dwudniowego Kongresu odbył się dzień plenarny oraz dzień warsztatowy. W trakcie pierwszego dnia odbyły się 3 panele dyskusyjne, które były przeplatane prezentacjami wyników badań przeprowadzonych w ramach Programu Badawczo Analitycznego ZBP. Pierwszy panel, moderowany przez dr. Tadeusza Białka, skupił się na szansach i wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym w kontekście zrównoważonego finansowania. Omówiono wiele wyzwań związanych z dostępnością danych, skomplikowaniem regulacji i brakiem czasu na wdrożenia, ale także podkreślono potencjał na rozwój nowego wymiaru relacji z klientami. Podkreślono, że banki będą kluczowymi partnerami przedsiębiorców w ich transformacyjnych ścieżkach.

W drugim panelu omawiano rolę infrastruktury danych w prawidłowym wypełnianiu obowiązków ujawnieniowych oraz wykorzystanie innowacji i nowoczesnych technologii wspierających te procesy. Dostępność danych stanowi obecnie jedno z największych wyzwań w zakresie zrównoważonego finansowania.

Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP, prowadziła trzeci panel, który miał na celu omówienie oferty różnych produktów zrównoważonych oraz sposobów wspierania zrównoważonego rozwoju. Dyskusja ta podkreśliła znaczenie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w dystrybucji i wykorzystaniu programów publicznych.

Organizatorzy chcieliby podziękować za wsparcie Kongresu instytucjom takim jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Biuro Informacji Kredytowej, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polski Fundusz Rozwoju, PKO Bank Polski, BNP Paribas Bank Polski, PWC, Warszawski Instytut Bankowości oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version