Wiadomości Polska Biznes i finanse Branżowe Centra Umiejętności wyszkolą kadry dla energetyki odnawialnej
Biznes i finanse

Branżowe Centra Umiejętności wyszkolą kadry dla energetyki odnawialnej

Obecnie 72% firm w Polsce boryka się z trudnościami w rekrutowaniu pracowników posiadających potrzebne kompetencje techniczne. Rozwiązaniem tego problemu są Branżowe Centra Umiejętności (BCU) – nowoczesne placówki edukacyjne, które ścisłe współpracują z biznesem i instytucjami akademickimi. Pięć z tych centrów skupi się na kształceniu specjalistów w obszarze OZE.

Podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie odbyły się warsztaty dotyczące odnowy szkolnictwa zawodowego w dziedzinach energetyki rozproszonej poprzez Branżowe Centra Umiejętności (BCU). Uniune Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego omówiła projekty edukacji zawodowej w obszarach takich jak bioenergetyka, fotowoltaika, energetyka wodna oraz ochrona środowiska.

Według raportu ManpowerGroup, przedstawionego przez prof. Alinę Kowalczyk-Juśko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, istnieje duża potrzeba specjalistów posiadających umiejętności techniczne w branżach takich jak IT, przemysł i surowce, transport, logistyka i motoryzacja, a także usługi komunalne i energetyka. Szczególnie duże zapotrzebowanie istnieje na specjalistów w dziedzinie „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”.

Rozwiązaniem na problem kadrowy jest wprowadzenie Branżowych Centrów Umiejętności – innowacyjnej formuły w polskim systemie edukacji, która łączy edukację z potrzebami rynku pracy. Program o wartości ponad 1,4 mld zł, finansowany z Krajowego Programu Operacyjnego, został uruchomiony w 2022 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Planuje się utworzenie 120 BCU na terenie całego kraju, z jednym lub dwoma centrami przypisanymi do każdej dziedziny gospodarki, w zależności od potrzeb branży.

Program Erasmus+ powierzył Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zadanie zrealizowania czterech konkursów na utworzenie BCU w 120 branżach w latach 2022-2024.

Projekty kształcenia w energetyce odnawialnej będą realizowane w pięciu BCU, które znajdują się w Jabłoniu, Swarożynie, Starym Brześciu, Marszewie i Warce. Organizacje branż energetyki rozproszonej, takie jak UPEBBI, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych oraz Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy, zapewnią wsparcie merytoryczne.

„Branża będzie pokazywać to, co jest najbardziej istotne i najbardziej innowacyjne. Uczniowie będą się uczyć praktycznej nauki zawodu, nauczyciele dokształcać, a ludzie dorośli zdobywać nowe kompetencje. To wszystko będzie służyło rozwojowi polskiej gospodarki” – podkreślił Artur Zawisza, prezes UPEBBI.

Według Beaty Mateckiej, prezes Business Consulting Group i wiceprezesa UPEBBI, duże firmy takie jak Orlen, który jest partnerem bioenergetycznego BCU w Swarożynie, wykazują duże zainteresowanie rekrutacją pracowników z tych placówek.

„UPEBBI reprezentuje interesy firm zajmujących się biznesem biogazowym i biometanowym. Wiemy, że w branżach OZE brakuje kadr. Dlatego współpracujemy z Ministerstwami: Klimatu i Środowiska oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w ramach programu Erasmus+ z partnerami branżowymi z Czech i Łotwy, bo zależy nam na rozwoju edukacji zawodowej w Polsce i całej Europie Środkowej” – zaznaczyła Beata Matecka.

Podczas warsztatów omówiono oferty edukacyjne pięciu BCU, które powstają w istniejących Zespołach Szkół-Centrach Kształcenia Rolniczego. BCU znajdują się na terenie województw: lubelskiego (Jabłoń), pomorskiego (Swarożyn), kujawsko-pomorskiego (Stary Brześć), wielkopolskiego (Marszewo) oraz przy Zespole Szkół w Warce w województwie mazowieckim.

Dr Magdalena Rogulska, ekspert UPEBBI, wraz z Agnieszką Piekarską i Piotrem Popielarczykiem – dyrektorami Zespołów Szkół w Jabłoniu i Swarożynie, zaprezentowali ofertę bioenergetycznych BCU na Lubelszczyźnie i Pomorzu, obejmującą 120-godzinne wyspecjalizowane kursy, które umożliwiają wykształcenie wysoko wykwalifikowanych kierowników oraz serwisantów biogazowni.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, Ewa Magiera, wraz z prof. Maciejem Zajkowskim z Politechniki Białostockiej oraz dyrektorem szkoły, Kazimierzem Rojewskim, przedstawili fotowoltaiczne BCU w Starym Brześciu.

Na konferencji w Marszewie swoje prezentacje zaprezentowały Ewa Malicka, prezes Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych oraz dyrektor szkoły Iwona Pera, przedstawiając energetycznowodne BCU.

Katarzyna Wolny-Tomczyk, prezes Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy, dr hab. Magdalena Zabochnicka oraz dyrektor szkoły Anna Górnicka, poprowadziły prezentację BCU w zakresie ochrony środowiska.

BCU ma pełnić cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną. W ramach projektu do połowy 2026 r. planuje się przeszkolić minimum 200 osób, w tym uczniów, nauczycieli oraz dorosłych spoza systemu edukacji, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje.

„Celem wszystkich BCU jest odpowiedź na potwierdzone w badaniach zapotrzebowanie krajowego rynku pracy, żeby zamiast czekać na imigrantów mieć wykształconych technicznie polskich specjalistów” – podkreślił Artur Zawisza.

Więcej informacji na temat programu BCU oraz naborów wniosków do programu można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Planu Odbudowy – Branżowych Centrów Umiejętności.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę frse.org.pl.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version