Nauka i technologie

MC: Ponad 10 mln zł na rozwój kompetencji w rozwijaniu technologii kwantowych (komunikat)

– Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że przyznało Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które mają na celu przygotowanie specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja będzie dostępna do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.

„Inwestycja w technologie kwantowe ma potencjał nie tylko przyspieszyć rozwój nauki, ale również stanowić istotny impuls dla polskiej gospodarki. Poprzez te środki stworzymy innowacyjne programy edukacyjne, które przygotują specjalistów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Naszym celem jest umożliwienie Polsce aktywnego uczestnictwa w globalnym wyścigu technologicznym i efektywnego wykorzystania potencjału komputerów kwantowych” – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie technologii kwantowych rośnie, co wynika z raportu „Quantum Computing: A New Era of Computing”. Aby sprostać temu wyzwaniu, konieczne jest zainwestowanie w kształcenie nowych kadr, które będą w stanie wykorzystać potencjał komputerów kwantowych w praktyce. Przewiduje się, że korzyści z tych technologii, zwłaszcza w sektorze bankowym, mogą do 2035 roku przynieść globalnie zysk w wysokości nawet 600 miliardów dolarów.

Nasze programy edukacyjne są zaprojektowane tak, aby odpowiadać na potrzeby dynamicznego rynku pracy.

Rozwijamy kompetencje naszych studentów w obszarze technologii kwantowych, aby przygotować ich do tworzenia innowacyjnych produktów i stworzyć liderów w dziedzinie technologii przyszłości, takich jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie chmurowe. Dzięki temu chcemy przyspieszyć potencjalne zastosowania tych technologii, a także zwiększyć bezpieczeństwo Polski” – wyjaśnił Robert Pękal, p.o. Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS.

Dotacja umożliwi realizację pięciu kluczowych zadań, które zwiększą kompetencje polskich naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych. Pierwszym z nich będzie wsparcie w wykorzystaniu mocy obliczeniowych komputera kwantowego na platformie IBM Quantum, co umożliwi korzystanie z tej technologii jeszcze przed powstaniem pierwszego takiego urządzenia w Polsce.

Opracowanie wytycznych do programów studiów dotyczących programowania komputerów kwantowych.

Pilotaż pięciu szkoleń dla naukowców i partnerów z zakresu obliczeń kwantowych.

Cykl ośmiu warsztatów i hackathonów w PSNC FutureLabs, skoncentrowanych na zastosowaniach kwantowych.

Tworzenie e-usług wspierających rozwój bazy danych i użytkowników technologii kwantowych.

EuroQCS-Poland – pierwszy komputer kwantowy w Polsce

W lipcu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło współfinansowanie zakupu pierwszego komputera kwantowego dla Polski – EuroQCS-Poland. Komputer zostanie zainstalowany w PCSS i rozpocznie działalność w połowie 2025 roku. Będzie dostępny dla naukowców, przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy, co umożliwi prowadzenie badań i zastosowanie technologii kwantowych na szeroką skalę.

Komputery kwantowe mają potencjał, aby zrewolucjonizować wiele dziedzin, w tym cyberbezpieczeństwo. Dzięki ich dużej mocy obliczeniowej możemy analizować i optymalizować systemy zabezpieczeń, co pozwala na błyskawiczne identyfikowanie słabych punktów i wdrażanie skuteczniejszych środków ochrony. Technologie kwantowe są kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego i obronności, stanowiąc zespół innowacji, które mogą w zasadniczy sposób przeobrazić nasze zdolności w obliczu zagrożeń, takich jak cyberataki czy działalność organizacji terrorystycznych. Wykorzystując unikalne zjawiska fizyki kwantowej, jak splątanie kwantowe, możemy osiągnąć ultrabezpieczną komunikację oraz potężne obliczenia.

Polska stawia kolejny krok w kierunku rozwoju zaawansowanych technologii, które mają potencjał zmienić współczesną naukę i przemysł.

Komunikaty publikowane przez serwis PAP są bez zmian w treści dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM