Celem współpracy jest zmniejszenie ilości tekstyliów wyrzucanych na wysypiska śmieci i wsparcie budowy cyrkularnej gospodarki tekstylnej.
PARIS, 6 listopada 2024 r./PRNewswire/ — Goodwill® i Reju™ ogłosiły dzisiaj wstępne plany realizacji wieloletniej inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu tekstyliów w Ameryce Północnej we współpracy z WM. Plan zakłada utworzenie modelu współpracy regionalnej w zakresie zbiórki, sortowania, ponownego wykorzystania i recyklingu tekstyliów, co ma zmniejszyć ilość materiałów tekstylnych trafiających na wysypiska.
Tylko niewielki odsetek tekstyliów jest obecnie poddawany recyklingowi. Według corocznie publikowanego Materials Market Report przez organizację non profit Textile Exchange, spośród 124 mln ton tekstyliów wyprodukowanych na rynku włókien tekstylnych w 2023 r. poniżej 1% pochodziło z recyklingu. Planowana współpraca ma na celu stworzenie systemu, w którym większy odsetek wyrzucanych tekstyliów trafi do ponownej sprzedaży lub regeneracji, co umożliwi ich ponowne użycie w optymalny sposób.
Goodwill to największa sieć programów i usług rozwoju kadr oraz sprzedaży odzieży używanej w Ameryce Północnej. Składa się z 154 organizacji non profit w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Natomiast WM jest liderem na rynku kompleksowych rozwiązań na rzecz środowiska w Ameryce Północnej. Obie firmy planują przeprowadzić szereg pilotażowych projektów związanych ze zbiórką, sortowaniem i klasyfikowaniem wyrzucanych tekstyliów na potrzeby ich ponownej sprzedaży. Tekstylia, które nie nadają się do ponownej sprzedaży, zostaną przekazane Reju, firmie zajmującej się przerobem zużytych tekstyliów na nowe materiały i odzież. Reju, która planuje zbudować fabrykę w Stanach Zjednoczonych, zyska surowiec do produkcji nowych materiałów poprzez recykling i regenerację. Ten program ma na celu stworzenie ekosystemu gospodarki tekstylnej o zamkniętym obiegu.
„Dysponując 120-letnim dorobkiem przywództwa w obszarze cyrkularności, Goodwill stawia nasze lokalne organizacje non profit w forpoczcie działań związanych z tworzeniem systemów recyklingu i odzysku tekstyliów. Goodwill chce zostać preferowanym partnerem marek, detalistów, spółek technologicznych, producentów sprzętu oraz organizacji rządowych i pozarządowych” – powiedział Steve Preston, prezes i dyrektor generalny Goodwill Industries International (GII).
Projekt zakłada analizę składu niesprzedanych tekstyliów oraz rozwijanie kompetencji i systemów w zakresie przekształcania nieużywanych tekstyliów w surowiec recyklingowy. Te działania opierają się na badaniach przeprowadzonych przez Goodwill i sfinansowanych przez Walmart Foundation, które mają na celu zwiększenie świadomości zrównoważonego rozwoju w przemyśle tekstylnym.
Badania przeprowadzone przez Goodwill i sfinansowane przez Walmart Foundation stanowią podstawę projektu, który ma na celu analizę składu nieużywanych tekstyliów oraz rozwijanie kompetencji i systemów w zakresie przekształcania ich w surowiec recyklingowy. Działania te mają na celu zwiększenie świadomości zrównoważonego rozwoju w przemyśle tekstylnym, bazując na wynikach badań przeprowadzonych przez Goodwill.
Firma Reju, działająca w ramach spółki Technip Energies, pracuje nad opracowaniem infrastruktury umożliwiającej masową regenerację wybranych odpadów tekstylnych, głównie poliestru. Produkt końcowy tego procesu, o nazwie Reju Polyester, ma mieć o 50% mniejszy ślad węglowy niż poliester pochodzący z surowców pierwotnych. Co więcej, materiał Reju Polyester będzie mógł być poddawany regeneracji wielokrotnie. We wrześniu firma otworzyła swój pierwszy pokazowy zakład w Frankfurcie – Regeneration Hub Zero. Według planów, zakład rozpocznie produkcję opakowań Reju PET w 2025 roku.
„Stawienie czoła wyzwaniom związanym z odpadami tekstylnymi wymagać będzie radykalnej współpracy, a poprzez realizację projektu we współpracy z Goodwill i WM będziemy mogli zbudować ekosystem cyrkularności tekstyliów – powiedział Patrik Frisk, dyrektor generalny Reju. – Ponowne wykorzystywanie materiałów ma i będzie mieć najwyższą wartość, odgrywając kluczową rolę w modelu gospodarki o zamkniętym obiegu z korzyścią dla nas wszystkich. Tymczasem obecnie w skali globalnej recyklingowi poddawanych jest poniżej 1% produktów, które nie zostały ponownie wykorzystane. Optymalizacja cyrkularnego ekosystemu przetwarzania zużytych tekstyliów na nowe materiały możliwa jest tylko wówczas, gdy więcej tekstyliów zacznie trafiać do obiegu recyklingowego zamiast do strumienia odpadów. Goodwill i WM zamierzają odegrać kluczową rolę w procesie odzysku poprzez prowadzenie zbiórki i sortowania tekstyliów na terenie Ameryki Północnej”.
Reju planuje otworzyć w USA hub regeneracyjny, który będzie obsługiwać rynek amerykański. Materiały, które nie nadają się do ponownej sprzedaży, zbierane przez Goodwill i WM, zostaną wykorzystane jako surowiec do produkcji.
Lokalni liderzy z różnych regionów Ameryki Północnej współpracują nad potencjalnym projektem z zespołem ds. zrównoważenia w ramach Goodwill Industries International. W skład komitetu sterującego Goodwill wchodzą liderzy z wielu lokalnych oddziałów, takich jak Wilmington, Rochester, Muskegon, Maple Shade, Miami, Phoenix, East London, Montreal oraz Kingsport.
„Ponowne użycie stanowi najwyższą formę zrównoważonej i cyrkularnej gospodarki, a żadna inna organizacja nie może pochwalić się tak dużą sprawnością w obsłudze darów rzeczowych jak Goodwill – powiedziała Colleen Morrone, prezeska i dyrektorka generalna Goodwill of Delaware & Delaware County oraz przewodnicząca Komitetu Goodwill ds. Zrównoważonego Rozwoju (Goodwill Sustainability Committee). – Podążamy drogą innowacji, poszukując nowych sposobów maksymalnego wykorzystania wszystkich powierzanych nam rzeczy”.
Goodwill ma ponad 3,3 tys. sklepów i centrów zbiórki darów, które są dostępne dla 83% mieszkańców Stanów Zjednoczonych w odległości około 16 km od ich miejsca zamieszkania. Dzięki temu dysponuje odpowiednią infrastrukturą i cieszy się zaufaniem społecznym, aby obsługiwać punkt zbiórki tekstyliów. W związku z rosnącym znaczeniem ruchu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), zachęca marki do współpracy nad tworzeniem nowych rozwiązań w zarządzaniu produktem” – powiedziała Jennifer Lake, prezeska i dyrektorka generalna Goodwill of the Finger Lakes oraz przewodnicząca Podkomitetu Goodwill ds. Cyrkularności.
Goodwill Network plays a crucial role in driving a circular economy. In 2023, the organization recovered value from donated goods with a total weight of approximately 2 billion kg, using the proceeds to support training, vocational internships, career development programs, and other services for local communities, benefiting over 1.7 million people.
Nasze inicjatywy nadal tworzą nowe miejsca pracy i generują dodatkowe środki na finansowanie kluczowych programów i usług Goodwill, które pomagają rozwijać potencjał kadrowy. Przychody ze sprzedaży produktów, które otrzymaliśmy w darze, zostają w lokalnych społecznościach i służą do wspierania szkoleń, praktyk zawodowych oraz innych niezbędnych usług dla osób, które mają trudności na miejscowym rynku pracy. Dodatkowo, planujemy odzyskiwać wartość z tekstyliów, które nie nadają się do ponownego użytku, aby nadal wspierać programy rozwoju kadrowego.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl