Czy Ministerstwo Cyfryzacji zna koszty związane z wprowadzeniem zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i jakie obciążenia czekają przedsiębiorców, w tym MŚP?
Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, zadaje to pytanie wicepremierowi i ministrowi cyfryzacji, Krzysztofowi Gawkowskiemu.
Federacja przygotowała także raport dotyczący znajomości projektowanych przepisów przez przedsiębiorców, w tym kosztów wprowadzenia zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, które dotyczą sektora gospodarowania odpadami.
Podsumowując raport, szacujemy, że koszty związane z wymianą sprzętu od dostawcy wysokiego ryzyka wyniosą 380 620 PLN w pierwszym roku i mogą sięgnąć 594 300 PLN w ciągu 5 lat.
Na podstawie zebranych danych z ankiet dotyczących kosztów wymiany sprzętu i oprogramowania od dostawców wysokiego ryzyka oraz kosztów serwisu i wsparcia technicznego dla nowo zakupionych produktów od firm z UE i NATO, szacujemy, że przedsiębiorca może ponieść koszty sięgające blisko 900 tys. PLN netto w ciągu pięciu lat.Według danych zawartych w Ocenie Skutków Regulacji, nowelizacja będzie miała wpływ na 276 podmiotów z branży gospodarowania odpadami. Przemnożenie tej liczby przez wartość finansową skutku dla jednego przedsiębiorcy daje kwotę ponad 248 mln PLN netto. Jednakże, Federacja posiada dane wskazujące, że w Polsce działa łącznie ponad 8865 firm z sektora gospodarowania odpadami, z których ponad 1500 zatrudnia więcej niż 50 pracowników. W związku z tym, koszty mogą być jeszcze większe.Według badania, większość przedsiębiorców (71,9%) nie jest świadoma konsekwencji wprowadzenia nowej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zaproponowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Tylko 28,1% respondentów przyznało, że wie, jakie mogą być te konsekwencje.
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl