Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Eksperci przewidują, że integracja ze sobą nowoczesnych wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka i skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 znajdą się wśród głównych trendów opieki diabetologicznej najbliższej dekady
Zdrowie i styl życia

Eksperci przewidują, że integracja ze sobą nowoczesnych wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka i skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 znajdą się wśród głównych trendów opieki diabetologicznej najbliższej dekady

System FreeStyle Libre 2 firmy Abbott został uhonorowany nagrodą „Wzór Roku dla Integracji 2024” przyznaną przez centrum badawczo-rozwojowe Integracja LAB w ramach konkursu „Dobry Wzór 2024” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Zgodnie z najnowszym raportem dotyczącym opieki diabetologicznej, nadchodząca dekada będzie czasem wyzwań, ale również pełnym nadziei. Raport „Przyszłość opieki diabetologicznej – opinia ekspercka”, opublikowany przez firmę Abbott, zawiera opinie 20 wiodących ekspertów z całej Europy. Wskazuje on na cztery kluczowe trendy kształtujące przyszłość opieki diabetologicznej: integrację wyrobów medycznych, spersonalizowaną opiekę, skupienie na cukrzycy typu 2 oraz nowoczesne terapie.

Najważniejsze informacje: Integracja nowoczesnych wyrobów medycznych

Raport podkreśla, że rosnące wykorzystanie hybrydowych systemów zamkniętej pętli czy systemów automatycznego podawania insuliny (ang. automated insulin delivery system, AID) to powód do optymizmu. Eksperci wskazują na potencjalny wpływ, jaki może mieć sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) na udoskonalenie hybrydowych systemów zamkniętej pętli – większa dokładność i personalizacja przełożą się na lepszą kontrolę glikemii, co przybliży do opracowania sztucznej trzustki lub systemu w pełni zamkniętej pętli. Systemy zamkniętej pętli są w pełni automatyczne – umożliwiają pomiar stężenia glukozy w czasie rzeczywistym oraz podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

Spersonalizowana opieka w cukrzycy: raport podkreśla znaczenie spersonalizowanej opieki w kontrolowaniu cukrzycy. Rozwój systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM) pozwala nie tylko na lepsze dostosowanie dawek insuliny, ale również na monitorowanie reakcji organizmu na posiłki i styl życia, co umożliwia odpowiednie modyfikacje. Dodatkowo, wynalezienie inteligentnej insuliny, reagującej automatycznie na poziom glukozy we krwi, może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy i ograniczyć ryzyko wystąpienia epizodów hipoglikemii i hiperglikemii.

W raporcie podkreślono pilną potrzebę walki z cukrzycą typu 2, ze względu na spodziewany wzrost liczby chorych i obciążenia dla systemów ochrony zdrowia. Eksperci wyrażają zaniepokojenie błędnym postrzeganiem tego schorzenia, co może prowadzić do niezamierzonych konsekwencji zdrowotnych. Podkreślają potrzebę wcześniejszego dostępu do takich narzędzi, jak system CGM, dla chorych na cukrzycę typu 2.

Nowe terapie: W raporcie omówiono potencjalne postępy w leczeniu, takie jak wykorzystanie komórek macierzystych do zastąpienia komórek beta wytwarzających insulinę. Jeśli badania zakończą się sukcesem, zastępcza terapia komórkowa może stać się ważnym kamieniem milowym w leczeniu cukrzycy, poprawiając kontrolę stężenia glukozy we krwi i redukując potrzebę insuliny w wstrzyknięciach [3].

Cukrzyca w Europie

Nadchodząca dekada przyniesie wyzwanie w postaci wzrostu liczby chorych na cukrzycę w Europie, która obecnie dotyka 64 miliony osób. Szacuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 67 milionów, a jedna na trzy osoby może chorować na cukrzycę, nie wiedząc o tym.

Informacje o raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej”

Raport „Przyszłość opieki diabetologicznej” został przygotowany przez zespół konsultingowy „Thinks”, który składał się z dwudziestu kluczowych liderów opinii z ośmiu krajów europejskich. Ich celem było zidentyfikowanie trendów, które w najbliższej dekadzie zmienią opiekę diabetologiczną oraz opisanie ich wpływu na życie osób chorych na cukrzycę. W raporcie podzielili się swoimi opiniami czołowi przedstawiciele personelu medycznego, środowiska akademickiego, decydentów, liderów diabetologicznych organizacji charytatywnych oraz inwestorów z branży technologii medycznych, opierając się na własnych doświadczeniach zawodowych.

Dodatkowe dane znajdują się w raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej” (link do raportu).

Nowe publikacje dotyczące cukrzycy:

[1] IDF Diabetes Atlas
[2] Global inequity in diabetes (thelancet.com)
[3] Behind the headlines: Stem cell therapy for type 1 diabetes
[4] Nowa statystyka: Cukrzyca dotyka już jednej dziesiątej dorosłych na całym świecie
[5] https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/IDF-Europe_Type-2-Diabetes.-A-preventable-catastrophe.pdf
[6] https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/diabetes


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version