Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Europejska Konferencja Przeciwko SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation)andnbsp;(komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Europejska Konferencja Przeciwko SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation)andnbsp;(komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zaangażowane w implementację unijnej dyrektywy anty-SLAPP oraz zaleceń Rady Europy w celu ochrony wolności słowa i niezależności mediów. Podczas Europejskiej Konferencji Przeciwko SLAPP, Dominika Ziętara przedstawiła kluczowe zmiany prawne, mające na celu ograniczenie nadużyć SLAPP – strategicznych pozwów służących zastraszaniu i tłumieniu krytyki.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma kluczową rolę w implementacji nowych przepisów, w tym dyrektywy anty-SLAPP i zaleceń Rady Europy. Priorytetem polskiego rządu jest skuteczne przeciwdziałanie nadużyciom prawnym, które mają na celu uciszenie przedstawicieli opinii publicznej.

Wolność słowa i niezależność mediów są fundamentem zdrowego społeczeństwa demokratycznego, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do skutecznego przeciwdziałania nadużyciom prawnym, które mają na celu uciszenie przedstawicieli opinii publicznej.

W grudniu 2023 roku nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości przeprowadziło wewnętrzną kontrolę spraw sądowych, które zostały wszczęte przez poprzednie władze z wykorzystaniem SLAPP-ów.

Wykryliśmy 37 przypadków, w których zaatakowano niezależne media i sędziów dążących do utrzymania niezależności sądownictwa. Te działania miały na celu uciszenie krytyki oraz manipulowanie debatą publiczną. Większość tych spraw została zakończona, ale nadal analizujemy niektóre z nich pod kątem możliwych nadużyć finansowych – powiedziała Dominika Ziętara.

Aktualnie Komisje Kodyfikacyjne Prawa Cywilnego i Karnego intensywnie pracują nad zmianami prawnymi dotyczącymi SLAPPów, przygotowując projekty. Po ich zaakceptowaniu przez komisje, projekty trafią do prac rządowych, a następnie do szerokich konsultacji społecznych.

Propozycje nowych regulacji anty-SLAPP nie tylko wdrażają dyrektywę, ale także idą o krok dalej, wprowadzając szereg środków mających na celu pełną ochronę wolności wypowiedzi i zapobieganie nadużyciom prawnym.

Nasze główne cele to:

Ustawa będzie dotyczyć wszystkich spraw cywilnych, w tym postępowań dotyczących stosowania środków tymczasowych, zabezpieczeń oraz roszczeń wzajemnych.

Regulacje będą obejmować zarówno krajowe, jak i transgraniczne procedury.

Nowa definicja SLAPP-u będzie obejmować sprawy cywilne, których celem jest ograniczenie, zakłócenie lub penalizacja debaty publicznej, a nie rzeczywiste dochodzenie prawa.

W przypadku uznania sprawy za SLAPP, sąd będzie miał możliwość nałożenia na powoda kary finansowej.

Projekt przewiduje przyspieszone procedury rozpatrywania spraw SLAPP, aby zapewnić ich sprawne i szybkie rozwiązanie.

Organizacje pozarządowe będą mogły brać udział w postępowaniach dotyczących SLAPP, co wzmocni wsparcie dla osób dotkniętych tego rodzaju pozwami.

Wprowadzona zostanie opcja zobowiązania powoda do wniesienia kaucji na pokrycie kosztów prawnych, aby ograniczyć nieuzasadnione roszczenia.

Planowane jest również wprowadzenie odrębnego trybu rozliczania kosztów sądowych, który zapewni, że koszty sądowe będą adekwatne do rynkowych realiów.

Nie zapominamy o działaniach edukacyjnych. Zwiększamy świadomość, szkolimy i współpracujemy międzynarodowo, aby edukować w zakresie praw człowieka, wolności słowa i metod przeciwdziałania SLAPP-om – zaznacza Dominika Ziętara.

Kierownictwo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury aktywnie współpracuje z partnerami międzynarodowymi i oferuje nowoczesne szkolenia z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego dla sędziów i prokuratorów. Inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości mają na celu ochronę wolności słowa i zapobieganie nadużyciom prawnym, co stanowi istotny krok naprzód.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version