Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że 15 listopada br. PKP Intercity oraz zakłady Remtrak w Opocznie podpisały umowy na modernizację 150 wagonów o wartości prawie 1,5 mld zł.
Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, wyraził swoje zadowolenie z ostatnich danych dotyczących popularności polskiej kolei. PKP Intercity przewiózł już w tym roku 68 mln pasażerów, a prognozy na koniec roku mówią nawet o 80 mln przewiezionych osób. Minister podkreślił, że osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe dzięki realizacji kontraktu z Remtrakiem.
Po modernizacji, 133 wagony zostaną przekształcone w nowoczesne wagony bezprzedziałowe pierwszej i drugiej klasy, podczas gdy kolejne 17 zostanie przekształconych w wielofunkcyjne wagony Combo. W skład Combo wchodzić będą przedziały dla rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, konduktora, miejsce na rowery oraz automaty z przekąskami. Wszystkie wagony zostaną wyposażone w nowe, klimatyzowane wnętrza z wygodnymi fotelami, a także zostaną wymienione niemal wszystkie elementy, takie jak okna, drzwi, toalety. Pasażerowie będą mieli dostęp do gniazdek do ładowania laptopów i telefonów, a także do bezprzewodowego internetu. Wnętrze pojazdów zostanie wyposażone w system informujący o kolejnych stacjach, a bezpieczeństwo zapewni system przeciwpożarowy i monitoring.
Wykonawca będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie przeglądów i napraw rewizyjnych do czasu kolejnej modernizacji zgodnie z zamówieniem.
Remtrak Opoczno – umowy o wartości prawie 3 miliardów złotych
PKP Intercity do tej pory podpisało umowy z Remtrakiem na kwotę blisko 1,5 miliarda złotych. Dzięki nowym umowom wartość kontraktów wzrośnie do 3 miliardów złotych. Przekazane środki to nie tylko znak zaufania do wykonawcy, ale także wsparcie dla rozwoju zakładów w Opocznie, które dysponują wykwalifikowaną kadrą oraz odpowiednimi zasobami technologicznymi.
PKP Intercity ma zakontraktowane ponad 2 500 wagonów do remontu i modernizacji, co pozwala stale podnosić poziom i komfort podróżowania pasażerów.
Umowy między PKP Intercity a zakładami w Opocznie obejmują remont i modernizację 2 517 wagonów, które systematycznie są przekazywane do eksploatacji, co przyczynia się do poprawy warunków podróżowania.
Zamówienia PKP Intercity wspierają polskie fabryki
PKP Intercity obecnie realizuje umowy taborowe o wartości 16,5 miliardów złotych, które wspierają polski przemysł. Zamówienia te są realizowane przez lokalne przedsiębiorstwa, takie jak Fabryka Pojazdów H. Cegielski w Poznaniu, fabryka Pesa w Bydgoszczy, Pesa Mińsk Mazowiecki i PKP Intercity Remtrak. Obejmują one budowę nowoczesnych lokomotyw, wagonów i pociągów hybrydowych. Niedawno przewoźnik otrzymał także ponad 2 mld zł dofinansowania UE na lokomotywy i wagony, które będą realizowane wyłącznie w polskich fabrykach taboru.
Informujemy, że treść komunikatów publikowanych w serwisie PAP jest dostarczana przez nadawcę i nie jest poddawana żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2. (PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl