Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Kardiolodzy o monitorowaniu glikemii
Zdrowie i styl życia

Kardiolodzy o monitorowaniu glikemii

Podczas Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024” eksperci ogłosili nowe stanowisko dotyczące roli nowoczesnych systemów monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym.

Podczas XVII Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” w Krakowie, ekspertów Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ogłosiło stanowisko dotyczące roli nowoczesnych metod monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z cukrzycą. Konferencja ta jest jedną z najważniejszych naukowych konferencji, podczas której eksperci dyskutowali nad skutecznymi metodami zapobiegania i leczenia chorób serca i naczyń, oraz nad sposobami wdrożenia ich w Polsce.

Cukrzyca i zagrożenie dla serca i naczyń – istotne ryzyko

Specjaliści zaznaczają, że pacjenci z cukrzycą i schorzeniami kardiologicznymi stanowią grupę szczególnie narażoną, a wykorzystanie nowoczesnych technologii może istotnie poprawić skuteczność leczenia i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Cukrzyca jest jednym z kluczowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów wśród pacjentów z tym schorzeniem. Szacuje się, że około 46% pacjentów z chorobą wieńcową oraz ponad 40% pacjentów z niewydolnością serca cierpi jednocześnie na cukrzycę. Zaburzenia metabolizmu węglowodanów i wysoka niestabilność poziomu glukozy są silnie powiązane z przyspieszonym rozwojem miażdżycy, wzrostem ryzyka zawału serca oraz większym ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Dlatego precyzyjna kontrola poziomu glukozy jest kluczowym elementem leczenia tej grupy pacjentów.

„Cukrzyca jest jednym z głównych czynników ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób starszych, dla których ryzyko to jest dodatkowo potęgowane przez choroby współistniejące” – mówi prof. dr hab. n. med. Karol Kamiński, przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK.

Wykorzystanie systemów ciągłego monitorowania glikemii jest kluczowe dla poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi oraz zapobiegania problemom zdrowotnym.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu stężenia glukozy w czasie rzeczywistym, systemy te umożliwiają dokładne śledzenie zmian poziomu cukru we krwi i podejmowanie natychmiastowych decyzji dotyczących leczenia. Dzięki nim pacjenci mogą uniknąć groźnych epizodów hipoglikemii i hiperglikemii, co jest szczególnie istotne w przypadku chorób serca.

Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają również lepiej dostosować leczenie farmakologiczne oraz motywować pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej.

Badania wykazały, że regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi przyczynia się do poprawy parametrów metabolicznych oraz zwiększenia skuteczności terapii cukrzycy. Pomaga to uniknąć epizodów hiperglikemii i jednocześnie zapobiega wystąpieniu hipoglikemii. Poprawa kontroli glikemii wiąże się także ze zmniejszeniem ryzyka poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, co jest szczególnie istotne u pacjentów z chorobami serca.

„Dynamiczne zwiększanie się liczby osób z cukrzycą typu 2 to jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Wprowadzenie systemów ciągłego monitorowania glikemii może odegrać ważną rolę w zmniejszeniu obciążenia zdrowotnego i społecznego związanego z chorobą. Precyzyjna kontrola glikemii w populacji pacjentów z chorobami serca i naczyń może znacząco zmniejszyć liczbę powikłań i hospitalizacji, jak również obniżyć koszty terapii” — podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

Korzyści dla pacjentów kardiologicznych z cukrzycą

Ekspertów zgodnie zauważają, że ciągłe monitorowanie glikemii może przynieść wiele korzyści pacjentom kardiologicznym, w tym:

Prewencja powikłań sercowo-naczyniowych: poprawa wyrównania glikemii, zmniejszenie liczby epizodów hiperglikemii i zmienności glikemii przekładają się na mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe,

Zwiększenie bezpieczeństwa leczenia: regularne monitorowanie poziomu glukozy pozwala uniknąć groźnych epizodów hipoglikemii, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca czy uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć.

Nowe rozwiązania technologiczne umożliwiają lepsze zarządzanie terapią cukrzycy, dzięki dostępowi do precyzyjnych danych na temat stężenia glukozy, co pozwala na stosowanie spersonalizowanego leczenia zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy.

System do ciągłego monitorowania cukrzycy wspiera edukację i zmianę zachowań, umożliwiając osobom z cukrzycą lepsze zrozumienie wpływu diety, aktywności fizycznej i leków na stężenie glukozy, co sprzyja trwałej poprawie nawyków zdrowotnych.

Stanowisko kardiologów jest przełomowe ze względu na znaczący postęp w monitorowaniu stężenia glukozy. Nowa technologia nie tylko poprawia kontrolę glikemii, ale także umożliwia wcześniejsze wykrycie zagrożeń, co może obniżyć koszty leczenia i poprawić jakość życia pacjentów.

Decyzja ekspertów może przyczynić się do większego upowszechnienia ciągłego monitorowania stężenia glukozy, co jest szczególnie istotne od 2023 roku, gdy technologia ta stała się bardziej dostępna dzięki rozszerzeniu refundacji w Polsce.

„Nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii są pomocnym narzędziem, które nie tylko wspiera leczenie, ale również pozwala zapobiegać poważnym incydentom kardiologicznym i poprawia jakość życia pacjentów” – podsumowuje dr hab. n. med. Krzysztof Chlebus, przewodniczący elekt Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version