Biznes i finanse

Podsumowanie drugiego dnia Open Eyes Economy Summit 2024

Podczas IX edycji Open Eyes Economy Summit odbyła się dyskusja na temat cyfrowych innowacji, otwartego umysłu na zmianę i zielonej transformacji, z zachowaniem szacunku dla różnorodności i zgodnie z etyką społeczną.

W trakcie drugiego dnia kongresu gościliśmy wysokie rangą osobistości, takie jak Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów i minister cyfryzacji, Marcin Matczak, wykładowca prawa na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Marek Belka, poseł do Parlamentu Europejskiego IX Kadencji, który pełnił funkcję premiera RP w latach 2004-2005 i prezesa NBP w latach 2010-2016.

W kontekście współpracy w Unii Europejskiej, tegoroczny kongres skupia się na tematyce „Duszy Europy”, badając tożsamość i przyszłość naszego kontynentu. Z tej właśnie przyczyny, kwestia „Ładu międzynarodowego” ma szczególne znaczenie. Aurel Laurențiu Plosceanu, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, zaprezentował zagraniczną perspektywę na sprawiedliwą i konkurencyjną gospodarkę, dzieląc się spostrzeżeniami na temat transformacji społeczeństwa obywatelskiego w Europie.

Refleksje na temat przyszłości Europy

Kongres, którego tematem przewodnim jest „Dusza Europy”, zaprasza do refleksji nad tożsamością i przyszłością naszego kontynentu. W tym kontekście zagraniczny ekspert, Aurel Laurențiu Plosceanu, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat transformacji europejskiego społeczeństwa obywatelskiego, prezentując perspektywę sprawiedliwej i konkurencyjnej gospodarki w Europie.

Podczas sesji „Europa i Unia – szanse i zagrożenia” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prelegenci wspólnie zastanawiali się nad przyszłością Europejczyków oraz ich gotowością na postępujący kryzys tożsamościowy oraz militarny. Martin Wolf, główny komentator „Financial Times”, podkreślił, że:

„Cywilizacja, którą budujemy przez ostatnich 150 lat, jest krucha, ponieważ łączy ze sobą indywidualizm z porządkiem społecznym”.

Wiele różnych czynników ma wpływ na tożsamość Europejczyków. Podczas tej ważnej sesji udział wzięła Sylvie Kauffmann, a moderował ją Jarosław Kuisz – redaktor naczelny Kultury Liberalnej.

„Jeżeli Ukraina poniesie porażkę, to będzie to porażka całej Europy” – podsumował Pierre Buhler.

„Polska powinna być jak mapa, która wskaże kierunek rozwiązania problemów” – powiedział, zaznaczając jednocześnie, że czas rewolucji, w którym przyszło nam żyć, nieodłącznie związany jest z transformacją cyfrową, po czym dodał: „Jestem zwolennikiem tego, żeby podczas prezydencji powstał Europejski Fundusz Cyberbezpieczeństwa, żeby wszystkie państwa Unii Europejskiej solidarnie złożyły się na cyberbezpieczeństwo, bo dzisiaj wojna cyfrowa jest tym samym co wojna taka, którą potencjalnie znamy”.

W trakcie sesji pod patronatem Komisji Europejskiej, dyskutowano nad potrzebą Ukrainy w Europie.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski wyraził duże oczekiwania względem Polski.

Zielona koncepcja kontra interesy większości

W bloku „FIRMA-IDEA: Jak dokończyć zieloną transformację: idee a interesy” zderzyliśmy przeróżne perspektywy i głosy debatujące o tym, jak najsprawniej przeprowadzić zieloną zmianę w Europie. Ministra funduszy i polityki regionalnej Polski Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwróciła dziś uwagę na niezwykle istotną rzecz:

„Unia była imperium standardów – tak budowaliśmy nasze myślenie o wspólnocie europejskiej, że ustalamy te standardy dla siebie i eksportujemy je w wymiarze politycznym, geopolitycznym, a przede wszystkim – ekonomicznym na zewnątrz”.

„Sektor bankowy ma specyficzną rolę – jest stymulatorem przepływu kapitału i prócz bodźcowania ze strony finansowania i produktów może pewne rzeczy podsterować. My oczywiście angażujemy się, ale muszą być one skalowalne, muszą przejść przez etap rozruchu, aby zminimalizować ryzyka. Bank nie jest graczem, który mógłby sfinansować ryzyka”.

Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, podzieliła się interesującym spostrzeżeniem.

W ramach sesji inspiracyjnej „Nowe technologie dla zielonej transformacji” reprezentantka ING Banku Śląskiego przedstawiła swoje wystąpienie.

W dyskusji na temat wyzwań związanych z zieloną transformacją biznesu i społeczeństwa wzięli udział m.in. Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, Hilke Bos-Brouwers z Wageningen University & Research, oraz adw. Agnieszka Lewek z kancelarii Sobota Jachira. Małgorzata Bojańczyk podkreśliła istotną kwestię.

„W kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kluczowe jest bezpieczeństwo łańcucha dostaw w sytuacji zmian geopolitycznych, ale także walka z dezinformacją i zmianami klimatycznymi”.

Cyfrowa transformacja miast

Podczas konferencji MIASTO-IDEA pod patronatem Miasta Kraków, Anna Panek – dyrektor HR, podzieliła się interesującym postulatem dotyczącym „Kompetencji cyfrowych Polaków” jako członek zarządu Soonly Finance, prezes Fundacji Soonly.

„Przedmiot >>kompetencje cyfrowe<< powinien być rozwijany w ramach istniejących przedmiotów. Potrzebujemy zmienić mindset nauczycieli”. Towarzyszył jej Marek Zieliński – rektor Collegium Da Vinci.

Cyfrowe innowacje, umysł otwarty na zmianę, zielona transformacja – a to wszystko w duchu szacunku dla różnorodności i w zgodzie z etyką społeczną… Za nami drugi dzień dyskusji podczas IX edycji Open Eyes Economy Summit.

Drugiego dnia kongresu byli z nami m.in. Katarzyna Pełczyńska Nałęcz – ministra funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Gawkowski – wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, Marcin Matczak – prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Belka – poseł do Parlamentu Europejskiego IX Kadencji, premier RP w latach 2004-2005, prezes NBP w latach 2010-2016.

„Jako miasto jesteśmy w stanie zaoferować bardzo dużo danych” – zapewnił Paweł Schmidt – dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa.

Na drugim dniu kongresu omawiano kwestie przyszłości cyfrowych usług publicznych oraz wyzwania, jakie stawiają przed samorządami. W sesji „Samorząd w sieci, czyli e-komunikacja i cyfryzacja usług publicznych” wzięli udział Mariusz Dzikuć – dyrektor ds. strategii i rozwoju w Fortum Power and Heat Polska, Łukasz Gwiazdowski – wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Przemysław Lewicki – prezes zarządu SAIO oraz Paweł Schmidt.

„Jestem entuzjastą rozwiązań, które poprawiają jakość życia w mieście” – optymistycznie rozpoczął swoją wypowiedź Przemysław Zakrzewski – Head of Corporate Technology Center ABB podczas sesji specjalnej: „Dane miejskie i ich wpływ na jakość życia mieszkańców”.

W dyskusji wzięli udział Małgorzata Ciechomska-Sołtyk, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu Orange, Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej oraz Gerrit Thell, Coordinator of Vienna’s Strategy for Economy & Innovation City of Vienna. Moderatorem pełnej innowacyjnych pomysłów dyskusji był Jarosław Bułka, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. transformacji cyfrowej.

„Potrzebna jest nam dyskusja o etycznej, społecznej i kulturowej regeneracji demokracji” – powiedział Cezary Obracht-Prondzyński, dodając, że dzisiejszy świat zmienia się w dającą sobą manipulować „masę”.

„Teraz czasy się zmieniły i dlatego wydaje mi się, że musimy więcej położyć nacisku na patos, na emocje i na etos, na to, kto mówi, w jaki sposób i czy ma w tym mówieniu charyzmę, bo inaczej nie będzie możliwy dialog, a na nim mi także zależy”.

Etyka i wartości w sferze publicznej

W trakcie dyskusji na temat „Czy dialog społeczny jest możliwy?” Marcin Matczak podzielił się podobnymi przemyśleniami.

Jest jasne, że wszyscy uczestnicy kongresu zależeli na prowadzeniu dialogu tego dnia.

Siostra Małgorzata Chmielewska również poruszyła kwestię wartości i ich znaczenia w życiu publicznym podczas sesji pt. „Etyka współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych. Doświadczenia praktyczne”. Jej szerokie doświadczenie w działalności charytatywnej i pracy na rzecz dobra wspólnego zaowocowało wartościowymi refleksjami na ten temat.

„Celem naszego życia jest łączenie światów. Świat jest podzielony, niektórzy ludzie mieli mniej szczęścia lub dokonali złych wyborów i wypadli z głównego nurtu życia. Są to ludzie ubodzy. […]. Kluczem do przemiany świata i współpracy pomiędzy tymi, którym się powiodło, a tymi którym się nie powiodło, jest dzielenie się tym, co posiadamy” – dodała.

„Jesteśmy różni. Różnie rozumiemy odpowiedzialność, godność, sprawiedliwość. Każdy ma inną hierarchię wartości”.

Tomasz Terlikowski również podkreślił znaczenie uwzględniania indywidualnych potrzeb jednostki i różnic między ludźmi.

Podczas dyskusji o etyce, ważnym tematem była prawda, która powinna stanowić fundament etyki publicznej, w tym również etyki internetowej. Zagadnienie to zostało poruszone podczas sesji „Czy designerom i awatarom wszystko wolno? Etyka VR i sztucznej inteligencji” na Open Eyes Economy Summit 2024.

„innowacyjność w Polsce nie jest tam, gdzie chcemy – jesteśmy na 6. miejscu w Europie i na 23. pod względem innowacyjności!”.

Wpływ innowacji na gospodarkę w czasach kryzysu

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zauważyła również istotny problem:

Rozmowa z ministrem na temat budowania konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki w nowej rzeczywistości globalnej, przeprowadzona przez Marka Tejchmana, redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”.

„nie ma odpowiedniej reakcji na to, co ludzie czują, na odpowiednią politykę energetyczną. Musimy znaleźć zasoby i pieniądze, aby odpowiedzieć na kryzys, aby odpowiedzieć na trudności społeczeństw”.

Wiceminister finansów Paweł Karbownik zauważył, że

Podczas drugiego dnia Open Eyes Economy Summit 2024 miała miejsce premiera III edycji „Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski” – raportu ekspertów ekonomistów dotyczącego stanu gospodarki Polski w latach 2015-2023. Indeks prezentuje dane dla Polski oraz czterech innych krajów Europy Środkowej: Czech, Rumunii, Słowacji i Węgier.

W tegorocznej edycji analizy, Rumunia została dołączona po raz pierwszy do krajów analizowanych w poprzednich latach. Autorzy zauważyli, że wśród analizowanych państw Polska i Węgry gorzej radzą sobie z kształtowaniem wiarygodności ekonomicznej, zwłaszcza w zakresie praworządności, wiarygodności finansów publicznych, stabilności pieniądza oraz systemu finansowego. Podczas prezentacji wyników indeksu, Andrzej Rzońca podsumował stan wiarygodności ekonomicznej Polski słowami: „nie najlepszy”.

„Na przykładzie Czech widzimy, że wiarygodność da się odbudować”. 

Po przedstawieniu wyników indeksu, eksperci omówili najważniejsze wnioski i podzielili się rekomendacjami dotyczącymi poprawy wiarygodności ekonomicznej kraju z uczestnikami kongresu. Dariusz Adamski z Ministerstwa Finansów podkreślił, że kwestia wiarygodności ekonomicznej jest priorytetowa dla rządzących.

,,Wszyscy prezydenci USA w dużym stopniu realizowali hasło >>America first<< i zdawali sobie sprawę, że Ameryka dla Europy jest tlenem” – przypomniał gen. Bogusław Pacek podczas sesji zamykającej „USA na Nowym Kursie: co to oznacza dla świata?”.

Podsumowanie i zakończenie

Podczas kongresu towarzyszył mu Deputy Chief of Mission, U.S. Embassy – Daniel Lawton. Eksperci próbowali rozwiązać pytania dotyczące polityki prezydenta Donalda Trumpa i jej wpływu na Europę. Sesja poświęcona temu tematowi była nieodłączną częścią wydarzenia, biorąc pod uwagę zmiany polityczne w Stanach Zjednoczonych.

„Społeczny rozwój trzeba współtworzyć, uwiarygadniać, wspierać, rozwój trzeba fundować – te reguły tworzą narody” – przypomniał na koniec Rafał Dutkiewicz – prezes zarządu Pracodawców RP w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Dlaczego Europa?”.

„Europa stoi przed kryzysem egzystencjalnym. Nie jest już dzisiaj obszarem wolnym od wojny. To jest konflikt, w którym jest zderzenie różnego rodzaju wartości i przyzwyczajeń działalności, patrzenia na świat”.

Rafał Dutkiewicz doskonale podsumował główne tezy, które przewijały się podczas dyskusji na temat „Duszy Europy” przez ostatnie dwa dni.

9. edycję Open Eyes Economy Summit uroczyście zakończył prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES, który wyraził swoje stanowisko:

Profesor Hausner zauważył, że konkurencja kapitałowa ze strony Stanów Zjednoczonych stanowi poważne wyzwanie dla Europy. Ponadto, nie można bagatelizować wpływu Chin na europejską gospodarkę.

„Jeśli będziemy rozumieć, że te zagrożenia i wyzwania się multiplikują, to musimy przyjąć, że Europa staje przed zagrożeniami egzystencjalnymi. Dzisiaj stawką jest to, czy Europa przetrwa” – przestrzegł profesor w swoim wystąpieniu.

Na sesji zamykającej poznaliśmy datę przyszłorocznej jubileuszowej edycji Open Eyes Economy Summit 10, która odbędzie się 18 i 19 listopada 2025 roku. Rejestracja na to wyjątkowe wydarzenie już została otwarta, a motywem przewodnim będzie „Ekonomia wartości”, co stanowi intrygujący powrót do korzeni kongresu.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM