Zdrowie i styl życia

Światowy Dzień POChP – poznaj wydolność swoich płuc

Światowy Dzień POChP obchodzony jest od 23 lat na całym świecie. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położono na znaczenie spirometrii jako kluczowego narzędzia diagnostycznego do pomiaru wydolności płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest powszechną chorobą cywilizacyjną, która stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności i inwalidztwa na całym świecie. Według danych WHO Europe POChP dotyka od 5 do 10 procent dorosłych powyżej 40. roku życia, co stanowi około 23 miliony chorych w Unii Europejskiej. W 2008 r. była ona czwartą przyczyną zgonów w Europie, a prognozy wskazują, że umieralność z powodu tej choroby będzie nadal wzrastać, osiągając aż 3,2 procent wszystkich zgonów w Europie do 2030 r. [1].

„Szacuje się, że każdego roku na całym świecie z powodu POChP umierają trzy miliony osób. Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie ze względu na starzenie się populacji oraz nieustające narażenie na czynniki ryzyka, takie jak choćby dym tytoniowy czy zanieczyszczenia powietrza” – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest spowodowana trwałym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które wynika z zapalenia oskrzeli, miąższu płuc i naczyń płucnych spowodowanego szkodliwym działaniem gazów i pyłów. Objawy obejmują przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny, stopniowo narastającą duszność i pogorszenie tolerancji wysiłku [2]. Narażenie na dym tytoniowy i inne toksyczne cząstki i gazy stanowią główne czynniki ryzyka, ale badania sugerują, że choroba jest wynikiem kombinacji genetycznych i środowiskowych czynników, które wpływają na całe życie, od życia płodowego przez okres niemowlęcy i młodzieńczy.

POChP jest spowodowany trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, związanym ze stanem zapalnym w oskrzelach, miąższu płuc i w naczyniach płucnych, który rozwija się w następstwie szkodliwego działania gazów i pyłów. Najczęstsze objawy to przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny, stopniowo narastająca duszność oraz pogorszenie tolerancji wysiłku [2]. Główne czynniki ryzyka to narażenie na dym tytoniowy i inne toksyczne cząstki i gazy, ale najnowsze badania sugerują, że choroba jest wynikiem kombinacji genetycznych i środowiskowych czynników, które mają miejsce przez całe życie, począwszy od życia płodowego poprzez okres niemowlęcy i młodzieńczy.

Badanie spirometryczne jako kluczowe narzędzie w diagnostyce POChP

Spirometria jest kluczowym narzędziem diagnostycznym do wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Wynik tego badania stanowi także wskaźnik ogólnego zdrowia przez całe życie. Płuca rozwijają się już od życia płodowego do wczesnej dorosłości, co oznacza, że jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki, takie jak zanieczyszczenie powietrza i infekcje dróg oddechowych. Te czynniki mogą zahamować prawidłowy wzrost płuc i zwiększyć ryzyko rozwoju POChP w późniejszym życiu. Nawet niewielkie obniżenie objętości płuc wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn oddechowych i pozapłucnych, co podkreśla znaczenie monitorowania zdolności płuc.

„Pomiar funkcji płuc przez całe życie za pomocą spirometrii daje lekarzom możliwość wczesnej diagnozy i szybkiego podjęcia koniecznych interwencji terapeutycznych” – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.

Jak dbać o zdrowie płuc

Wiele inicjatyw na całym świecie ma na celu poprawę kondycji płuc i zmniejszenie obciążenia POChP. Są to programy promujące rzucanie palenia, walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz badanie czynników ryzyka chorób płuc. Mimo braku lekarstwa na POChP, wiele organizacji podejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobie i poprawę jakości życia osób nią dotkniętych. Pracodawcy mogą tworzyć bezpieczne środowiska pracy wolne od dymu, społeczeństwo może dbać o czystość powietrza, a pacjenci i ich rodziny mogą działać na rzecz zwiększenia dostępu do opieki. Dodatkowo, świadczeniodawcy i decydenci mogą pracować nad zwiększeniem dostępu do spirometrii i promować jej stosowanie jako istotnego wskaźnika zdrowia.

Możesz sprawdzić najnowszy raport dotyczący globalnej strategii diagnozowania, leczenia i zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc na stronie: https://goldcopd.org/2024-gold-report/

Na stronie https://ptchp.org/aktualnosci/ znajdziesz szeroką gamę artykułów dotyczących POChP, które zostaną opublikowane w tym tygodniu.

Światowy Dzień POChP to coroczne wydarzenie organizowane przez Globalną Inicjatywę na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD), członka Forum Międzynarodowych Stowarzyszeń Układu Oddechowego (FIRS). Jego celem jest zwiększenie świadomości choroby i prezentacja nowatorskich strategii terapeutycznych na całym świecie. Tegoroczna, 23. edycja skupia się na znaczeniu spirometrii, czyli pomiaru wydolności płuc.

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce, którego celem jest ustanowienie najlepszych standardów leczenia chorób płuc oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat ich powstawania. Członkami stowarzyszenia są lekarze różnych specjalności, głównie specjaliści chorób płuc oraz osoby związane z ochroną zdrowia w zakresie chorób płuc i gruźlicy. Dzięki temu, organizacja skupia się nie tylko na leczeniu pacjentów, ale również na proponowaniu i wprowadzaniu zmian systemowych. PTChP ma 15 oddziałów i 17 sekcji specjalistycznych, które odgrywają rolę szkoleniową oraz stanowią ośrodki myśli i działalności naukowej w dziedzinie pneumonologii.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM