Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Minister Czesław Siekierski wziął udział w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej oraz w posiedzeniu komitetu KIG, podsumowując polskie członkostwo w UE i szanse dla sektora rolno-spożywczego. Omówiono również wyzwania sektora w kontekście zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE i dalszej integracji.
20 lat polskiej akcesji do UE
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że po 20 latach od akcesji do Unii Europejskiej Polska może z dumą stwierdzić, że była dobrze przygotowana. Z zadowoleniem zauważa, że obawy dotyczące zalania polskiego rynku europejską żywnością nie sprawdziły się, a polskie rolnictwo przeszło ogromną metamorfozę. Struktura gospodarstw rolnych i skala produkcji uległy znaczącym zmianom, a Polska stała się znaczącym eksporterem mięsa drobiowego i mleka, zwiększając eksport o 10-krotnie w ciągu 20 lat obecności w UE.
Podczas prezydencji w Radzie UE, polski minister rolnictwa, Czesław Siekierski, określił główne cele, jakie Polska chce osiągnąć w sektorze rolnym i spożywczym. Chodzi m.in. o wniesienie uwag do przyszłej WPR i budżetu na rolnictwo, oraz analizę zapisów Zielonego Ładu.
Minister Siekierski podkreślił również, że głównym celem Polski podczas prezydencji będzie konsolidacja interesów państw członkowskich, dbając o wspólny, europejski interes i wypracowanie kompromisu, który łączy, a nie dzieli.
Wyzwania w rolnictwie
Minister omówił bieżące wyzwania stojące przed polskim i europejskim rolnictwem, takie jak Wspólna Polityka Rolna (WPR), Zielony Ład, rosyjska agresja na Ukrainę i umowa UE – Mercosur. Zaznaczył, że umowa nie uwzględnia specyficznych warunków sektora rolnego, który ucierpiał m.in. przez rosyjską agresję na Ukrainę i niekorzystne zjawiska pogodowe. Minister podkreślił, że działania podejmowane przez resort rolnictwa i prezydencja w Radzie UE mają na celu wsparcie sektora rolno-spożywczego.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl