Polityka i społeczeństwo

MRiRW: trwają prace nad zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że pracuje nad kompromisowymi rozwiązaniami dla dzierżawców i rolników indywidualnych.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, poinformował o tym podczas piątkowego spotkania z dzierżawcami gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), Polskiej Federacji Rolnej oraz Polskiego Towarzystwa Rolniczego. Spotkanie miało także udział przedstawicieli Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi MRiRW oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Ministerstwo rozwoju i reformy wsi

Ministerstwo Rozwoju i Reformy Wsi prowadzi obecnie prace legislacyjne, które uwzględniają problemy zgłaszane przez strony związane z obszarami objętymi ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami. Minister Czesław Siekierski podkreślił, że konsultacje zarówno w Ministerstwie, jak i w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa prowadzone są w duchu konstruktywnego dialogu z dzierżawcami, choć zaznaczył, że „nie jest to sytuacja łatwa”.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że wszyscy ponosimy skutki wydarzeń z przeszłości i obecnie konsultuje się z prawnikami, aby znaleźć możliwe rozwiązania legislacyjne.

W ramach propozycji resortu rolnictwa znajdują się m.in. utworzenie Ośrodków Produkcji Rolniczej (OPR), które mają umożliwiać spółkom kontynuowanie produkcji zwierzęcej oraz wydłużenie okresu dzierżaw, co jest kompromisowym stanowiskiem zgłoszonym przez KOWR.

„Pamiętajmy, że musimy uwzględnić interesy obydwu stron. Rolnicy indywidualni mają uzasadnione oczekiwania, gdyż otrzymali obietnicę możliwości wydzierżawienia gruntów powracających do Skarbu Państwa. Rozumiem także doskonale Państwa sytuację” – zwrócił się do dzierżawców szef resortu rolnictwa.

Stanowisko dzierżawców gruntów rolnych

W Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie z inicjatywy dzierżawców gruntów rolnych będących w Zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), którzy sprzeciwiają się wyłączeniu 30 proc. dzierżawionych gruntów. Zgodnie z ustawą z 2011 r., grunty te miały powrócić do ZWRSP i zostać zaoferowane do wydzierżawienia rolnikom indywidualnym. Problem dotyczy 402 umów dzierżawy, spośród których 293 już wygasło, a kolejnych 109 zakończy się w okresie od 2024 do 2033 r. Przedstawiciele spółek, których ten problem dotyczy, obawiają się katastrofalnych skutków tak dużego wyłączenia gruntów, m.in. konieczności zwolnienia pracowników i likwidacji produkcji zwierzęcej.

Stanowisko KOWR

Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarowania Zasobem Piotr Jaźwiński reprezentujący KOWR podkreślił, że instytucja stara się wspierać dzierżawców, przesuwając terminy wydania gruntów do 24 miesięcy. To daje czas na przekształcenie ich funkcji w OPR-y, a dotychczasowi dzierżawcy mają możliwość stanąć do przetargów.

Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM