Ministerstwo Finansów ogłosiło, że projekt rekomendacji Rady UE z 26 listopada br. pozytywnie ocenił ścieżkę wydatków z „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego”.
Polska zaproponowana ścieżka wydatków zostanie rekomendowana przez Radę UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu z powodu wysokiego deficytu w 2023 r.
Projekt rekomendacji Rady UE uwzględnia planowaną redukcję deficytu w 2025 r., niższą od proponowanej przez Komisję Europejską, ze względu na wzrost inwestycji obronnych.
Minister finansów Andrzej Domański wyraził zadowolenie z pozytywnej oceny Komisji Europejskiej dla polskiego Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego. Planuje się redukcję nominalnego deficytu do 2,9 proc. PKB w 2028 r. Cieszy się także z dostrzeżenia inwestycji Polski w rozbudowę zdolności obronnych przez Komisję. Oczekuje na formalne przyjęcie obu rekomendacji przez Radę UE już podczas polskiej prezydencji.
W dniu 9 października br. Polska przedstawiła swoją pierwszą „Średniookresową strategię budżetową”, zgodną z nowymi przepisami Unii Europejskiej. Kluczowym elementem strategii jest ścieżka wydatków do 2028 roku, mająca na celu zgodność deficytu i długu sektora publicznego z unijnymi wytycznymi.
Projekt rekomendacji Rady UE dotyczący ścieżki wydatków w Polsce na lata 2025-2028, opublikowany dzisiaj, zawiera pozytywną ocenę Planu wydatków. W rezultacie proponowana przez Polskę ścieżka wydatków zostanie rekomendowana przez Radę UE w ramach procedury nadmiernego deficytu (EDP), której Polska podlega od lipca tego roku.
W przedstawionym przez rząd Planie wydatków uwzględniono trajektorię referencyjną wydatków przekazaną przez Komisję Europejską, zgodnie z przepisami dotyczącymi deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Polska postuluje bardziej stopniową redukcję deficytu, zgodną z przepisami UE, oraz odstępstwo od założeń Komisji Europejskiej. Projekt rekomendacji Rady UE uwzględnia te argumenty, zwłaszcza niższą niż proponowana przez KE redukcję deficytu w 2025 r., ze względu na planowany wzrost inwestycji obronnych.Zgodnie z projektem rekomendacji Rady UE w związku z procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna do 2028 roku ograniczyć deficyt do mniej niż 3% PKB. Aby osiągnąć ten cel, projekt rekomendacji Rady UE wymaga przestrzegania tempa wzrostu wydatków zgodnie ze ścieżką przedstawioną w polskim Planie. Pierwotne wydatki netto finansowane ze środków krajowych obejmują wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych po odjęciu kosztów obsługi długu oraz wydatków na programy unijne, które są w pełni finansowane dochodami z funduszy unijnych.
Projekt rekomendacji Rady dotyczący ścieżki wydatków
Przedstawiona tabela wydatków finansowanych ze środków krajowych
Więcej informacji na temat oceny ścieżki wydatków na lata 2025-2028 znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/komisja-europejska-pozytywnie-ocenila-sciezke-wydatkow-w-polsce-na-lata-2025-2028-i-zaproponowala-radzie-ue-jej-przyjecie
Zgodnie z projektem rekomendacji, pierwsze działania ograniczające nadmierny deficyt powinny zostać przedstawione do 30 kwietnia 2025 r., a kolejne raporty co pół roku.
Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Za treść komunikatu odpowiedzialny jest nadawca, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl