Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez A. Macierewicza (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez A. Macierewicza (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że Generał brygady dr Jarosław Stróżyk, Przewodniczący Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, złożył zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza.

Incident dotyczy możliwej zdrady dyplomatycznej popełnionej przez Antoniego Macierewicza i został zgłoszony 25 listopada 2024 r.

Zawiadomienie dotyczy decyzji Antoniego Macierewicza, byłego Ministra Obrony Narodowej, o wycofaniu się z międzynarodowego programu zakupu samolotów do tankowania w powietrzu, znanego jako „Karkonosze”. Ekspertów z Komisji zaniepokoiły niejasne motywacje tej decyzji, obawiając się poważnych konsekwencji dla bezpieczeństwa narodowego Polski.

Generał Stróżyk poinformował na konferencji, że Komisja zgodnie zaleciła przekazanie zebranych materiałów do prokuratury w celu oceny prawnej pod kątem możliwej zdrady dyplomatycznej. Działanie to opiera się na artykule 129 Kodeksu Karnego, który dotyczy osób szkodzących interesom Polski w stosunkach zagranicznych.

Przewodniczący Komisji zauważył, że decyzja byłego Ministra Obrony była niespodziewana dla Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Narodowej oraz wydaje się, że wynikała z osobistego niezadowolenia Antoniego Macierewicza wobec partnerów z Unii Europejskiej.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w 2016 roku program „Karkonosze” jako alternatywę dla wycofania się Polski z międzynarodowego programu zakupu samolotów transportowo-tankujących Airbus A330 MRTT.

Program „Karkonosze” miał umożliwić Polsce pozyskanie wielozadaniowych samolotów tankująco-transportowych (MRTT), które są kluczowe dla zwiększenia zdolności operacyjnych Sił Powietrznych poprzez umożliwienie tankowania w powietrzu oraz transport strategiczny. Niestety, ostatecznie zrezygnowano z tego programu, co pozbawiło Polskę możliwości rozwinięcia kluczowego elementu obrony powietrznej i wzmocnienia zdolności kraju do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Uwaga: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version