Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Posiedzenie Rady ds. Ogólnych w Brukseli: Polska będzie wzmacniać politykę spójności podczas prezydencji w Radzie UE (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Posiedzenie Rady ds. Ogólnych w Brukseli: Polska będzie wzmacniać politykę spójności podczas prezydencji w Radzie UE (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że Polska w nadchodzącej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie dążyć do wzmocnienia kwestii spójności i przesunięcia jej na wyższy poziom dyskusji politycznej w UE – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister brała udział w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli, poświęconemu wzmocnieniu kluczowych atutów polityki spójności w UE.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliło, że Polska będzie kontynuować wysiłki w celu wzmocnienia kwestii spójności i przesunięcia jej na wyższy poziom dyskusji politycznej w UE podczas swojej nadchodzącej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – oświadczyła dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister uczestniczyła w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli, które poświęcone było wzmocnieniu kluczowych atutów polityki spójności w UE.

Uczestnicy Rady zatwierdzili także konkluzje dotyczące roli polityki spójności w radzeniu sobie z wyzwaniami demograficznymi w Unii.

Rada omówiła również deklarację przyjętą przez Polskę i kraje bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię, w której apelowano o specjalne wsparcie dla regionów granicznych Unii Europejskiej w przyszłym okresie finansowym UE.

Polska popiera wzmocnienie roli regionów w budowaniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej. Dąży do tego, aby było to uwzględnione w następnej perspektywie finansowej UE.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas debaty postulowała wzmocnienie podstawowych zasad polityki spójności, takich jak zarządzanie dzielone, podejście terytorialne, wielopoziomowe zarządzanie i partnerstwo, oraz zasady pomocniczości, w celu poprawy efektywności funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Minister podkreśliła znaczenie regionów w realizacji polityki spójności, zaznaczając, że Polska zwiększa zaangażowanie regionów i władz lokalnych z każdą nową perspektywą. Minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że system ten sprawdza się i powinien być kontynuowany w przyszłości.

Rola polityki spójności w radzeniu sobie z wyzwaniami demograficznymi:

Konkluzje Rady ds. Ogólnych podkreśliły kluczową rolę wyzwań demograficznych w kształtowaniu przyszłości regionów i obywateli UE. Wskazano, że wpływają one znacząco na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną, a także na odporność i konkurencyjność UE. Brak działań w tym obszarze może negatywnie wpłynąć na dysproporcje regionalne.

W dokumencie zaznaczono, że polityka spójności była kluczowym narzędziem Unii Europejskiej w radzeniu sobie z wyzwaniami demograficznymi poprzez wsparcie oferowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

W konkluzjach zalecono, aby polityka spójności nadal odgrywała kluczową rolę w rozwiązywaniu wyzwań demograficznych.

Polska, Litwa, Estonia i Łotwa dążą do budowy silnych regionów na granicy z Rosją i Białorusią:

Podczas spotkania litewska delegacja przedstawiła informacje dotyczące wspólnej deklaracji w sprawie budowy silnych i odpornych regionów, które graniczą z agresywnymi państwami – Rosją i Białorusią. Dokument wskazał, że Polska i kraje bałtyckie są najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę i stoją na pierwszej linii obrony UE przed zagrożeniami zewnętrznymi. Dlatego w deklaracji apeluje się o szczególne wsparcie dla regionów frontowych w przyszłej perspektywie finansowej UE.

Podczas spotkania w Brukseli, delegacja niemiecka przedstawiła informacje dotyczące terytorialnego projektowania i wdrażania programów funduszy strukturalnych, w odpowiedzi na doniesienia o możliwych zmianach w przyszłej polityce spójności.

Warto zauważyć, że silne regiony odgrywają istotną rolę w przyszłej polityce spójności, dlatego ważne jest, aby ich pozycja nie była osłabiana przez ewentualne zmiany proponowane przez Komisję Europejską.

Podkreślono, że polityka spójności jest i powinna w przyszłości nadal być polityką rozwoju terytorialnego, opierając się na podejściu ukierunkowanym terytorialnie, zarządzaniu dzielonym i zasadzie partnerstwa. Umiejscowienie regionów w centrum procesu projektowania i wdrażania programów uznano za kluczowe. Na ten moment inicjatywę Niemiec poparły Polska, Rumunia, Słowenia i Irlandia.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odbyła spotkania z Dyrektor Generalną DG Recover w KE Celine Gauer i Dyrektor Generalną DG Regio w KE Themis Christophidou podczas swojej wizyty w Brukseli.

Spotkanie dotyczyło omówienia kwestii związanych z działalnością DG Recover i DG Regio oraz możliwości współpracy z nimi w przyszłości.

Podczas rozmowy z Celine Gauer omówiono postępy w realizacji KPO, w tym złożenie kolejnych wniosków o płatność przez Polskę. Minister potwierdziła, że planowane są dwie rewizje KPO w przyszłym roku.

Podczas rozmowy z ministrem funduszy i polityki regionalnej, Themis Christophidu poruszył kwestie modyfikacji programów z Funduszy Europejskich, aby możliwe było przekierowanie środków z polityki spójności na pomoc powodzianom. Zaznaczył również konieczność uwzględnienia zmian w rozporządzeniach podczas przeglądu śródokresowego programów.

Minister odbyła również spotkanie z Catherine Vautrin, ministrem ds. partnerstwa terytorialnego i decentralizacji we Francji. Dyskusja koncentrowała się na nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. oraz na przyszłej polityce spójności UE, w tym na wzmocnieniu kluczowych atutów, takich jak wspólne zarządzanie funduszami spójności zgodnie z zasadą pomocniczości.

Informujemy, że wszelkie komunikaty publikowane na naszej stronie są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version