Polityka i społeczeństwo

Co znaczy być ekowrażliwym? Trwają zapisy do XVII edycji programu `Kubusiowi Przyjaciele Natury`

Edukacja najmłodszych jest kluczem do budowania ekowrażliwości i uważności na zmiany zachodzące w środowisku. Według badań, prawie 70% uczniów uważa tematykę związaną ze zmianami klimatu za istotną, a 31% z nich czerpie wiedzę o ekologii od nauczycieli. To dowodzi, jak istotne jest kontynuowanie edukacji proekologicznej i zaangażowanie najmłodszych w działania na rzecz ochrony planety.

Akcja „Kubusiowi Przyjaciele Natury” ma na celu zaspokojenie realnych potrzeb związanych z ekowrażliwością.

Ekowrażliwość to świadomość wpływu człowieka na przyrodę i gotowość do podejmowania działań na jej rzecz. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” uczą najmłodszych, jak dbać o planetę poprzez ograniczanie odpadów, oszczędzanie energii i angażowanie się w inicjatywy proekologiczne. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem, biorąc udział w nim ponad 1,2 miliona dzieci z 9 tys. szkół i 5,5 tys. przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024. Nauczyciele chętnie wspierają najmłodszych w zdobywaniu wiedzy, co potwierdza 80 tys. nauczycieli, z których 99% poleciłoby program innym nauczycielom, a 98% zadeklarowało chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Marka Kubuś, będąca częścią Grupy Maspex – lidera w produkcji żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, jest inicjatorem programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Firma od lat angażuje się w działania CSR, wspierając edukację ekologiczną, promocję sportu i bezpieczeństwo dzieci poprzez dostarczanie szkołom bezpłatnych materiałów i pomocy edukacyjnych we współpracy z ekspertami. Inicjatywa skierowana jest do przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych i od 17 lat kształtuje proekologiczne postawy najmłodszych. Tegoroczna edycja programu obfituje w nowości.

„Przez 16 lat, we wszystkich edycjach programu >>Kubusiowi Przyjaciele Natury<< udział wzięło ponad 10 milionów dzieci. To dla nas ogromna satysfakcja i potwierdzenie potrzeby takich działań! Równie mocno cieszy nas wynik przeprowadzonych badań, który wskazuje, że 99% nauczycieli uważa, że udział szkoły w programie zwiększył świadomość ekologiczną wśród dzieci. Jesteśmy zaangażowani w edukację na temat ekologii i zmian klimatu od 17 lat, ponieważ wierzymy, że tylko długofalowe działania mogą przynieść realne efekty” – komentuje Daniel Karaś, manager ds. CSR w firmie Maspex.

UNEPA/GRID-Warszawa jest głównym partnerem merytorycznym akcji i od 1991 roku realizuje misję UNEP – United Nations Environment Programme w Polsce. Wspiera i inspiruje partnerów w działaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Jakie przyrodnicze aktywności czekają na uczniów w tym roku szkolnym?

Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przygotowano specjalne zajęcia, filmy edukacyjne i audiobooki, stworzone we współpracy z ekspertami i organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska oraz edukacją. Lekcje dotyczą dziewięciu tematów związanych z troską o środowisko, w tym sześć już znanych nauczycielom: „Misja szkoła. Na tropie zmian klimatycznych”, „Misja dom. Na tropie ekonawyków”, „Misja sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą”, „Misja las. Na tropie roślin i zwierząt”, „Misja zielona energia. Na tropie odnawialnych źródeł” i „Misja łąki i pola. Na tropie zapylaczy”. W tegorocznej edycji programu pojawią się także trzy nowe scenariusze lekcji.

W ramach zajęć „Misja Recykling”, dzieci będą uczyły się segregować odpady, recyklingu i sposobów ograniczania ilości odpadów. Partnerami zajęć są organizacje Rekopol oraz UNEP/GRID-Warszawa.

„Edukacja ekologiczna to kluczowy element budowania świadomości młodego pokolenia na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Program >>Kubusiowi Przyjaciele Natury<< od lat skutecznie wprowadza najmłodszych w świat ekologii i odpowiedzialności za planetę. Akcja wyróżnia się kompleksowo opracowanymi i weryfikowanymi przez ekspertów materiałami, z których nauczyciele mogą korzystać podczas lekcji. Dzięki takim projektom dzieci nie tylko uczą się o znaczeniu recyklingu, ochrony przyrody czy zdrowego stylu życia, ale także wyrabiają nawyki, które będą procentować w dorosłym życiu” – komentuje Michał Purol, dyrektor ds. rozwoju UNEP/GRID-Warszawa.

Uczestnicy programu otrzymają Certyfikat „Kubusiowych Przyjaciół Natury”

W ramach programu, przedszkola i szkoły podstawowe otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne opracowane przez specjalistów, a po zakończeniu zajęć każda placówka otrzyma Certyfikat „Kubusiowych Przyjaciół Natury” oraz dzieci dyplomy.

Przeczytaj raport „Uczniowie wobec zmian klimatu” oraz artykuł „Edukacja ekologiczna w polskich szkołach. Na jakich lekcjach dzieci się uczą o zmianach klimatycznych lub zrównoważonym rozwoju?” autorstwa B. Wesołej z StrefaEdukacji.pl.

Co to jest program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”?

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, mająca na celu edukację ekologiczną. Zorganizowana przez markę Kubuś, należącą do Grupy Maspex, we współpracy z ekspertami. Od 16 lat program ten uczestniczyło już ponad 10 milionów dzieci.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM