Polityka i społeczeństwo

Open Eyes Economy Summit 2024 andndash; podsumowanie wydarzenia

„Europa obecnie jest konfrontowana z zagrożeniami o charakterze egzystencjalnym, których nie doświadczyła przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Obecnie stawką jest przetrwanie Europy jako modelu życia” – podsumował Jerzy Hausner IX edycję Open Eyes Economy Summit.

W dziewiątej edycji OEES odbyły się intensywne dyskusje na tematy gospodarcze, polityczne i społeczne. Spotkanie zakończyło się po dwóch dniach pełnych inspiracji i wymiany poglądów. W wydarzeniu wzięli udział politycy, ekonomiści, samorządowcy, doświadczeni managerowie oraz reprezentanci organizacji i firm, zainteresowani wyzwaniami współczesnej Europy.

Temat „Dusza Europy” był inspiracją do dyskusji na temat przyszłości Europy, jej wartości i tożsamości. Omawiano różnorodne kwestie, takie jak etyka w życiu publicznym, kompetencje przyszłości, zielona transformacja, zrównoważone inwestowanie, cyfrowa transformacja miast i ochrona krajobrazu.

Europa – to znacznie więcej niż tylko hasło

W pierwszym dniu Kongresu odbyła się premiera publikacji „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” – zbiór esejów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin, redagowany przez Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza.

Ta publikacja ma na celu rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji na temat przyszłości Europy i Unii Europejskiej. Autorzy analizują wpływ doświadczeń historycznych, takich jak wojny światowe, upadek komunizmu i współczesne konflikty, na obecne postrzeganie europejskich wartości, takich jak demokracja, prawa człowieka i wspólnotowość.

Czy można ufać ekonomii naszego kraju?

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia opublikowano III edycję Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski, który jest raportem ekspertów ekonomistów na temat stanu gospodarki naszego państwa. Ich analiza wskazuje, że Polska i Węgry gorzej radzą sobie z kształtowaniem wiarygodności ekonomicznej w porównaniu do innych badanych państw, zwłaszcza w zakresie praworządności, wiarygodności finansów publicznych, stabilności pieniądza oraz systemu finansowego.

Eksperci omawiający wyniki dostrzegli wiele zagrożeń dla wiarygodności polskiej polityki i gospodarki. Wśród nich wymienili m.in. częste powielanie złych praktyk, brak wykorzystania potencjału innowacji, problemy demograficzne, utrzymujący się wysoki deficyt finansów publicznych przy jednoczesnej ekspansywnej polityce fiskalnej, niską przejrzystość i dezintegrację finansów publicznych oraz brak spójności w statystykach dotyczących finansów publicznych oraz ograniczenie roli ustawy budżetowej.

„Transformacja to rzecz nie do uniknięcia – jest to zadanie największych graczy na rynku, aby wspierać tę transformację. […] Trzeba podjąć wyzwanie, wspierać i motywować naszych dostawców, żeby korzystali z zielonej energii” – tak o zielonych inwestycjach mówiła Kamilla Budnik – Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju, CCC S.A.

„Pandemia oraz wojna za naszą wschodnią granicą pokazały, że transformacja energetyczna i w ogóle dostępność energii może być zagrożona. Zaniedbania w sferze transformacji energetycznej kosztują nas miliardy złotych”.

Nowe podejście do inwestycji i transformacji energetycznej

Bogdan Kucharski, prezes zarządu bp w Polsce, poruszył kwestie związane z transformacją energetyczną i jej dylematami.

Podczas sesji „Konkurencyjność Polski w strefie euro. Jakie czynniki wpłyną na naszą pozycję w UE?” omawiano zmiany związane z 20-letnią obecnością Polski w Unii Europejskiej, w tym także w kontekście transformacji energetycznej.

„Gospodarka, o której rozmawialiśmy dwie lub trzy dekady temu, jest już zupełnie inna” – podkreślił Paweł Karbownik – wiceminister finansów.

Według niego, Polska jest obecnie zupełnie innym krajem pod względem transformacji energetycznej. W dyskusji na temat strefy euro i ewentualnych konsekwencji wejścia do niej towarzyszyli mu Dariusz Rosati – były minister spraw zagranicznych oraz Kamil Sobolewski – główny ekonomista, Pracodawcy RP.

„Dziś z pozycji Unii sami nie jesteśmy w stanie wymusić na innych standardów klimatycznych. Logika transformacji energetycznej powinna być logiką opłacalności, zachęty, inspiracji i logiką ochrony narażonych na konsekwencje tej transformacji”.

„Ciężko znaleźć balans między jak największą >>zieloną polityką<< a dbaniem o bieżące sprawy mieszkańców miasta. Oczywiście bioróżnorodność jest jak ważna i walka o nią powinna stać się naturalną dla nas praktyką”.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, wypowiedziała się na temat transformacji energetycznej.

Podczas sesji „Zagrożenia dla europejskich krajobrazów: Jak chronić nasze miasta?” prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zwrócił uwagę na ochronę krajobrazu i cyfrową transformację miast.

Transformacja cyfrowa miast staje się narzędziem do spełnienia rosnących oczekiwań mieszkańców. Przemysław Lewicki, prezes zarządu SAIO, podkreślił to w ramach sesji „Samorząd w sieci, czyli e-komunikacja i cyfryzacja usług publicznych”.

„To, co dzisiaj biznes prywatny może zaoferować, to również najwyższe osiągnięcia technologiczne” – zaznaczył, dodając również, że: „[…] szerokie możliwości automatyzacji się otwierają”.

„Jako miasto jesteśmy w stanie zaoferować bardzo dużo danych”, a głównymi barierami w budowaniu rozwiązań inteligentnych są „[…] ograniczenia w zakresie formalnym. Aby budować synergię podpisujemy listy intencyjne do współpracy z InPostem, a teraz będziemy współpracować z Orange”.

„W ocenianiu umyka nam jedna kwestia – umyka nam indywidualizacja. Coś bardzo niedobrego wydarzyło się w naszym podejściu do edukacji, w postrzeganiu jej jako zdawanie testów i egzaminów. W pełni zgadzam się z tym, że podstawa programowa jest przeładowana i myślę, że wszyscy to czujemy” – powiedziała Joanna Mucha – wiceminister edukacji narodowej.

Paweł Schmidt, dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Kraków, zauważył:

Wpływ trendów kompetencyjnych, etyki i wartości

Sesja pogłębiająca „Edukacja: regulacje i przyszłość” zawiera wiele trafnych uwag na temat systemu edukacji.

Czy etyka w życiu publicznym jest zagadnieniem zanikającym i czy jesteśmy w stanie to zmienić? Małgorzata Budyta-Budzyńska z Collegium Civitas podzieliła się ciekawą refleksją, zaznaczając:

„O tym, jacy jesteśmy możemy się dopiero przekonać, gdy zostaniemy sprawdzeni, czyli w sytuacjach ekstremalnych i właśnie te sytuacje kształtować mogą naszą osobowość, charakter i podejście do drugiego człowieka”.

Podczas sesji pt. „Etyka współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych. Doświadczenia praktyczne” s. Małgorzata Chmielewska podzieliła się swoimi refleksjami na temat wartości i ich znaczenia w życiu publicznym. Posiada ona bogate doświadczenie w pomocy ludziom i działaniu na rzecz wspólnego dobra, co zaowocowało cennymi przemyśleniami w tym obszarze.

„Celem naszego życia jest łączenie światów. Świat jest podzielony, niektórzy ludzie mieli mniej szczęścia lub dokonali złych wyborów i wypadli z głównego nurtu życia. Są to ludzie ubodzy. […]. Kluczem do przemiany świata i współpracy pomiędzy tymi, którym się powiodło, a tymi którym się nie powiodło, jest dzielenie się tym, co posiadamy” – dodała.

Wymiana doświadczeń i rozmowy międzykulturowe

Podczas dwóch dni kongresowych uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w licznych rozmowach i wymianie doświadczeń. Drugiego dnia odbyła się sesja specjalna poświęcona temu, jak zapewnić przyszłość Europy, statusowi Ukrainy po zakończeniu wojny oraz nowym aspektom współpracy w Unii Europejskiej. Pierwszego dnia poruszono także tematy związane z demokracją, bezpieczeństwem miast, zdrowiem psychicznym obywateli oraz kulturą.

Rozmowy interdyscyplinarne w międzynarodowym kontekście

Kongresowe dni to czas intensywnych dyskusji i wymiany poglądów. W ramach sesji specjalnej drugiego dnia omawiano kwestie porządku międzynarodowego, przyszłości Europy, sytuacji na Ukrainie po zakończeniu wojny oraz nowych aspektów współpracy w Unii Europejskiej. Pierwszego dnia poruszano m.in. tematy związane z demokracją, bezpieczeństwem miast, zdrowiem psychicznym oraz kulturą.

Kultura na OEES

Open Eyes Economy Summit to także miejsce, w którym sztuka i kultura odgrywają istotną rolę. Podczas otwarcia Kongresu, Zespół Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS” wystąpił przy dźwiękach muzyki skrzypka Michała Jelonka. Na pierwszy dzień wydarzenia zaplanowano performance „Hot Art in ICE”, związany z ekologią kultury i prawem do wyrażania siebie. Koncert „Muzyczna Fuzja Folkloru” połączył tradycyjne motywy z nowoczesnymi aranżacjami, prezentując ewolucję folkloru i jego wpływ na współczesne gatunki muzyczne. Wystąpiły trzy zespoły: Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów oraz Hirundo Maris.

W programie nie brakowało również tematów związanych z kulturą. Gośćmi byli m.in.: Małgorzata Szumowska – reżyserka filmowa, Marta Cienkowska – wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Maciej Makselon – polonista i redaktor literacki.

Open Eyes Economy Summit in numbers

The ninth edition of the Open Eyes Economy Summit was met with a record attendance. The event was attended by over 5500 people, with 4500 gathering at the ICE Kraków Congress Centre. This number shows how important OEES is on the map of Poland. Thanks to the online platform, the value economy also reached beyond Poland. Not only the number of participants was record-breaking this year – the event managed to invite 350 speakers from the country and around the world.

Co roku, wolontariuszki i wolontariusze angażują się w organizację OEES-u. Tym razem 250 młodych osób wspierało działania, opiekując się speakerami, rejestracją uczestników, oprawą medialną i innymi zadaniami.

W tegorocznym Kongresie zaangażowało się ponad 150 firm i instytucji, którym OEES serdecznie dziękuje za udział i partnerstwo. Pełną listę partnerów można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Zaplanowana jest jubileuszowa edycja szczytu ekonomii wartości, na którą OEES zaprasza już teraz. Open Eyes Economy Summit 2025 odbędzie się 18 i 19 listopada w Krakowie. Można już teraz zakupić bilety na wydarzenie do 6 grudnia 2024 r. tutaj: https://kongres.oees.pl/bilety/.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM