Biznes i finanse

CIS: Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o sporcie (komunikat)

Rząd planuje oparcie polskiej transformacji energetycznej na energii wiatrowej poprzez zmiany w ustawie dotyczącej inwestycji w elektrownie wiatrowe. Projekt nowelizacji ustawy może zostać przyjęty jeszcze w tym roku. Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreślił podczas XX Forum Energetyki Wiatrowej, że transformacja energetyczna jest kluczowa dla budowania przewagi konkurencyjnej Polski w stosunku do innych krajów Europy.

Centrum Informacyjne Senatu ogłasza, że 5 grudnia br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Ustawę poparło 58 senatorów, 1 był przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu rządowego, zawiera rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie negatywnych zjawisk w polskim sporcie, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie. Zdaniem senatorów jest to ustawa przełomowa w zapewnieniu równouprawnienia i równego traktowania kobiet i mężczyzn w polskim sporcie. Jak mówiła senator Ewa Matecka, od wielu lat „tajemnicą poliszynela” była ciemna strona sportu: finansowe nieprawidłowości, samowładztwo części działaczy czy stosowanie przemocy. Dopiero ta ustawa rozwiązuje problemy, które w XXI w. nie powinny się pojawić – dyskryminacji, psychicznej, fizycznej i ideologicznej przemocy czy molestowania seksualnego. W ocenie wiceministra sportu Piotra Borysa nowelizacja stanowi kamień milowy w rozwiązywaniu problemów, jakie od wielu lat tkwią w polskim sporcie. Zawiera przepisy antyprzemocowe i przeciwdziałające dyskryminacji kobiet.

Przedstawiona nowela wprowadza nowe zasady dotyczące składu zarządów związków sportowych. W przypadku zarządów składających się od 2 do 5 członków, co najmniej jedno stanowisko musi być zajmowane przez kobietę i jedno przez mężczyznę, natomiast w większych organizacjach reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%. Dodatkowo, w zarządach będą musieli zasiadać również przedstawiciele sportowców z kadry narodowej. Aby zapobiegać przemocy i dyskryminacji w sporcie, kluby sportowe, polskie związki sportowe oraz spółki zarządzające ligami zawodowymi, będą zobowiązane do wprowadzenia odpowiednich standardów, w tym dotyczących ochrony małoletnich. Dodatkowo, przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

Zmiany w systemie wsparcia dla zawodniczek będące członkiniami kadry narodowej w ciąży i po porodzie będą istotne. Czas pobierania stypendium sportowego zostanie wydłużony z 6 do 12 miesięcy, a wysokość stypendium w tym okresie wzrośnie z 50 do 81,5%. Dodatkowo, wprowadzone zostaną rozwiązania motywujące zawodników do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej, takie jak dodatek w wysokości 20% stypendium dla sportowców studentów lub doktorantów. Ustawa ma również na celu poprawę sytuacji sportowców na rynku pracy po zakończeniu kariery sportowej. Dodatkowo, osoby sprawujące funkcję sędziego sportowego będą korzystały z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych podczas wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego.

Program „Badanie kompetencji ruchowych uczniów” będzie kontynuacją „Sportowych talentów” i będzie obejmował nie tylko statystyki, ale także badania sprawdzające rozwój uczniów. Dzięki tym badaniom nauczyciel będzie mógł oceniać postępy fizyczne dzieci, co może mieć wpływ na ich kondycję w przyszłości.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM