Wiadomości Polska Ludzie i kultura Festiwal Filmowy Eurazja – druga edycja już wkrótce w stolicy
Ludzie i kultura

Festiwal Filmowy Eurazja – druga edycja już wkrótce w stolicy

Zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Filmowego Eurazja, gdzie będziemy prezentować różnorodne filmy z Europy, Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Festiwal odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2024 w samym centrum stolicy, gdzie oprócz seansów filmowych będzie także możliwość spotkania z twórcami. Tym razem serce Festiwalu będzie biło w gmachu Pałacu Kultury i Nauki – Kinotece.

Artur Zaborski, dyrektor programowy Festiwalu, dokonał wyboru filmów, które przeniosą widzów w unikalne światy narracji filmowej, dotykając tematów społecznych, kulturowych oraz politycznych, oferując zarazem bogate wrażenia estetyczne i intelektualne. Organizatorzy postawili na różnorodność tematyczną i geograficzną, prezentując filmy, które odzwierciedlają współczesne problemy społeczne, polityczne i kulturowe. Podczas Festiwalu zaprezentowanych zostanie 16 filmów, w tym dzieła nominowane do międzynarodowych nagród i doceniane na prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć produkcje pochodzące m.in. z Iranu, Mongolii, Jemenu oraz Grecji, wyróżnione na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Na tegorocznym festiwalu filmy zostały podzielone na cztery sekcje tematyczne: „W drodze po Oscara”, „Hity festiwali”, „Polska Eurazja” i „Potwory z Eurazji”. Wśród najbardziej oczekiwanych produkcji znalazły się m.in. „Pomiędzy rewolucjami”, który skupia się na przemianach społecznych w Rumunii; grecko-macedoński dramat „Za stogami siana” poruszający dylematy moralne w kontekście kryzysu uchodźczego; „Gdybym tylko mógł zapaść w zimowy sen” z Mongolii, będący kandydatem do Oscara w 2025 roku; oraz „Obciążeni” – jeden z pierwszych filmów w całości nakręconych w Jemenie, poruszający temat aborcji w kraju muzułmańskim.

Najbardziej popularnym filmem na Festiwalu Eurazja wydaje się być „Boże, ześlij chłopca!” w reżyserii Amjada Al Rasheeda. To poruszający dramat obyczajowy z Jordanii, który zyskał uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Rail d’Or oraz Gan Foundation Award.

Wydarzenie to staje się ważnym miejscem spotkań miłośników filmu, krytyków oraz profesjonalistów z branży filmowej, promując dialog międzykulturowy i zrozumienie poprzez sztukę kinematografii. Festiwal, jako platforma wymiany kulturalnej i dialogu, stawia przed publicznością wyzwanie zrozumienia głębi różnorodnych perspektyw świata, pokazując, jak film może być medium przełamującym bariery i budującym mosty między kulturami. Każda z produkcji ma za zadanie nie tylko bawić, ale i edukować, otwierając przed widzami drzwi do różnorodnych kultur i historii Eurazji. W przypadku części z nich będzie to pierwsza, a być może także jedyna, możliwość zobaczenia ich na polskim ekranie kinowym.

Festiwal Eurazja oferuje również możliwość spotkania z twórcami filmowymi. Po wybranych seansach odbędą się sesje Q&A, podczas których publiczność będzie miała okazję zgłębić tajniki produkcji filmowej oraz lepiej zrozumieć konteksty społeczne i kulturowe prezentowanych historii. Jeden z zagranicznych gości odwiedzających Warszawę w ramach Festiwalu to grecki aktor Apollon Bollas, z którym odbędzie się spotkanie po projekcji filmu „Minore”.

Na oficjalnej stronie festiwalu można znaleźć szczegółowy program, informacje o biletach oraz harmonogram wydarzeń towarzyszących.

Wszyscy są zachęcani do wzięcia udziału w tym wyjątkowym festiwalu filmowym, który na pewno uatrakcyjni kulturalne życie Warszawy i przyciągnie miłośników kina nie tylko z stolicy, ale być może z całej Polski. Przedstawiciele prasy także zostają zachęceni do relacjonowania wydarzenia.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version