Polityka i społeczeństwo

MS: Oświadczenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara podsumowujące rok działań na rzecz przywracania praworządności (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza:

„Naszym celem nie jest ukaranie polityków jako grupy, ale tych, którzy dopuścili się łamania prawa. Nikt z polityków nie jest ponad prawem” – stwierdził Prokurator Generalny Adam Bodnar, podsumowując dzisiejsze działania na rzecz przywracania praworządności.”

Minister Adam Bodnar podkreślił, że istotą praworządności jest niezależność sądów, apolityczność prokuratury, zgodne z konstytucją działanie instytucji państwowych oraz skuteczny wymiar sprawiedliwości. Ważne jest także odpowiedzialne karanie osób naruszających prawo, które dotychczas unikały konsekwencji, często korzystając z ochrony ze strony instytucji państwowych.

Adam Bodnar podkreślił, że trwający proces naprawy państwa dotyczy nie tylko łamania prawa, ale także problemów instytucjonalnych. Nie chodzi tutaj o polityków jako grupę, lecz o tych, którzy łamali prawo, bez względu na ich status. Trwałe rozliczenia i naprawa państwa są niezbędne, aby uporać się z tymi problemami.

Zgodnie z zasadami demokracji

Minister podkreślił konieczność przestrzegania zasad demokratycznych w procesie przywracania normalnego funkcjonowania państwa i wprowadzania praworządności. W kwestiach „rozliczeniowych”, oznacza to konieczność przestrzegania procedur prawnych. Pierwszym krokiem jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, następnie następuje śledztwo i zbieranie dowodów, a potem formułowane są zarzuty, akt oskarżenia, proces i wyrok. Jeśli sprawa dotyczy polityka, sędziego lub prokuratora, dochodzi do tego również postępowanie immunitetowe.

Adam Bodnar podkreśla, że proces karny musi trwać zgodnie z określonym rytmem i czasem, zapewniając jednocześnie prawo do obrony.

W związku z problemami w polskim wymiarze sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa powołała specjalny zespół 10 prokuratorów do przeprowadzenia audytu wątpliwych spraw z ostatnich lat. Raport z oceny 200 spraw zostanie zaprezentowany pod koniec grudnia, a kolejne będą stopniowo przedstawiane. Szacuje się, że jest około 600 takich spraw, a obecnie napływa około 250 nowych.

Skuteczność wymiaru sprawiedliwości

„Prokuratura nie może skupiać się wyłącznie na rozliczeniach, ale także na codziennych sprawach, które budzą zaniepokojenie społeczne. Takie jak przestępstwa drogowe, łamanie przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz działalność różnych mafii, w tym m.in. narkotykowych, vatowskich, i śmieciowych. Mafie śmieciowe są jednym z największych problemów, z którymi Polska się obecnie boryka. Obszerny reportaż na ten temat ukazał się niedawno w jednej z gazet” – powiedział Adam Bodnar.

Aby wszystko działało sprawnie, niezbędny jest wydajny wymiar sprawiedliwości. W przyszłym roku nadal będę skupiał się na usprawnianiu postępowań. Kilka tygodni temu przedstawiłem 10 filarów poprawy efektywności procesów. Będę również działał na rzecz przywrócenia zaufania do sędziów i uregulowania statusu sędziów mianowanych po 2018 roku, aby z jednej strony przeprowadzić ocenę ich mianowania, a z drugiej zapewnić obywatelom bezpieczeństwo prawne.

Wzmocnienie zaufania do instytucji

„Chcę zbudować zaufanie obywateli do orzeczeń międzynarodowych trybunałów, takich jak Europejski Trybunał Praw Człowieka, którego prezes odwiedza obecnie Polskę. Wkrótce odbędą się rozprawy dotyczące praworządności przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Musimy również skupić się na wzmocnieniu instytucji niezbędnych do normalnego funkcjonowania demokratycznego państwa, takich jak Krajowa Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy” – powiedział Adam Bodnar.

Informujemy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są bezpośrednio przekazywane przez nadawców i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM