Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Bezpieczeństwo, Europo! Polska 1 stycznia przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Bezpieczeństwo, Europo! Polska 1 stycznia przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Minister Adam Szłapka podkreślił znaczenie tego momentu, mówiąc: „Bezpieczeństwo, Europo! To nasze motto, które odzwierciedla aktualne wyzwania, przed którymi stoi nasz kontynent”.

Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej będzie skupiać się na priorytetach, które odzwierciedlają aktualne wyzwania stojące przed kontynentem europejskim. Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka podkreślił znaczenie tego momentu, mówiąc: „Bezpieczeństwo, Europo! To nasze motto”.

W obliczu niepewności i napięć geopolitycznych w Europie, Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Konieczność wzmocnienia potencjału obronnego Unii Europejskiej w obliczu agresji Rosji na Ukrainę oraz ataków hybrydowych wymierzonych w demokrację, stanowi główne wyzwania dla kontynentu.

Minister Adama Szłapka zapowiedział, że polska prezydencja będzie działać na rzecz wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa we wszystkich jego aspektach, włącznie z bezpieczeństwem zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Podczas prezentacji priorytetów zostało również zaprezentowane nowe logo polskiej prezydencji, które jest hołdem dla historii Polski. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu, zaznaczyła, że logo symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji oraz nawiązuje do tradycji Solidarności. Flaga Polski przenikająca litery EU podkreśla ponad 20-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie.

Prezydencja Polski otwiera swoje drzwi dla udziału społeczeństwa. Chcemy zaangażować przedstawicieli biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego w nasze działania. Organizujemy flagowe konferencje międzysektorowe, które odbędą się w różnych miastach Polski i przyciągną uczestników z całej Unii. To również doskonała okazja dla Polski, aby przedstawić nasze priorytety w kluczowych kwestiach” – powiedział Sekretarz Stanu Ignacy Niemczycki na temat wydarzeń organizowanych przez polską prezydencję.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, Polska będzie gospodarzem dla 40 tysięcy uczestników, w tym szefów rządów i ministrów z państw członkowskich UE. Zaplanowano 22 nieformalne rady oraz ponad 300 oficjalnych wydarzeń. Zespół prezydencji liczy 3 tysiące osób, a obsługę delegacji zagranicznych zapewni ponad 100 oficerów łącznikowych.

Polska postawiła sobie za cel transparentność i współpracę, alokując około 415 milionów złotych na prezydencję. Główne wydarzenia odbędą się w Warszawie, ale prezydencja będzie miała charakter ogólnokrajowy, z planowanymi spotkaniami w około 20 miastach.

Rada Unii Europejskiej jest ważnym organem decyzyjnym UE, składającym się z ministrów z 27 państw członkowskich. Polska, jako przewodnicząca, będzie miała za zadanie koordynację prac Rady oraz reprezentowanie UE w kontaktach z innymi instytucjami i krajami.

Polska planuje nie tylko przewodniczyć pracom Rady w nadchodzących miesiącach, ale także skupić się na transparentnym komunikowaniu wyników spotkań i utrzymaniu zaufania wśród partnerów europejskich.

Aby dowiedzieć się więcej o priorytetach polskiej prezydencji, należy odwiedzić stronę Poland25.eu

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version