Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo BOM: Raporty z konsultacji społecznych pierwszych projektów ustaw już dostępne (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

BOM: Raporty z konsultacji społecznych pierwszych projektów ustaw już dostępne (komunikat)

– Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu chciałoby poinformować o istotnej zmianie w Regulaminie Sejmu, która weszła w życie miesiąc temu.

– Od początku listopada uruchomiony został otwarty internetowy system konsultacji społecznych projektów ustaw. Konsultacje obejmują obowiązkowo projekty wnoszone przez posłów i grupy obywateli, a fakultatywnie mogą być również konsultowane projekty prezydenckie i senackie.

Dzisiaj (13 grudnia) w Systemie Internetowym Sejmu opublikowano trzy pierwsze raporty z konsultacji społecznych dotyczących projektów ustaw, które zostały wniesione na początku listopada. Uczestnicy mieli 30 dni na zapoznanie się z projektami i zgłoszenie swoich uwag.

Zgodnie z nowymi zasadami, każda zgłoszona ustawa będzie dostępna do oceny przez miesiąc. W tym czasie każdy obywatel będzie mógł zalogować się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub mObywatel i wyrazić swoją opinię na temat proponowanych przepisów. To nowa forma partycypacji obywatelskiej, która ma na celu wprowadzenie bardziej demokratycznego procesu legislacyjnego. – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Podczas konsultacji dotyczących nowego projektu ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego wzięło udział 365 uczestników. Głównym celem projektu jest zreformowanie instytucji tymczasowego aresztowania i dostosowanie jej do europejskich standardów ochrony praw człowieka.

W konsultacjach dotyczących nowego projektu ustawy podatkowej uczestniczyło 143 osób. Projekt zakłada, że samorządy będą zobowiązane do przekazywania Ministrowi Finansów informacji o zmianach w stawkach podatku od nieruchomości, które zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

W konsultacjach dotyczących poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji udział wzięło 8298 uczestników. Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku regularnych badań lekarskich i psychologicznych dla posiadaczy broni w celach łowieckich, a także zwiększenie częstotliwości tych badań dla osób powyżej 70 roku życia.

Wyniki zakończonych konsultacji społecznych można znaleźć na stronie internetowej Sejmu pod następującymi linkami: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-270/24, https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-271/24, https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_WYNIKI&NrProjektu=SH-020-277/24

Raport z konsultacji społecznych prezentuje wyniki w formie statystycznej i zawiera wszystkie zgodne z obowiązującymi zasadami komentarze dotyczące projektu ustawy, pytań ogólnych oraz opinie i uwagi odnoszące się do poszczególnych artykułów projektu.

Podczas konsultacji uczestnicy mają możliwość wyrażenia swoich opinii na temat potrzeby danej ustawy, akceptacji proponowanych rozwiązań oraz możliwości rozwiązania problemu w inny sposób niż poprzez uchwalenie nowego prawa.

Eksperci Kancelarii Sejmu obecnie zapoznają się z raportami dotyczącymi tzw. ocen skutków regulacji (OSR). Dokument ten ma na celu przedstawienie obiektywnych danych dotyczących społecznych, gospodarczych i finansowych skutków uchwalenia nowej ustawy. Raport będzie analizowany przez autorów projektu, a także będzie poddany ocenie przez posłów w kolejnych etapach procesu legislacyjnego.

Aktualnie odbywają się konsultacje dotyczące 11 projektów ustaw, wkrótce wszystkie zainteresowane strony zostaną poproszone o ocenę kolejnych propozycji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są na serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version