Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że minister dr Czesław Siekierski podpisał porozumienie z dziekanem Wydziału Silników i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem, dotyczące współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych.
W spotkaniu uczestniczył również dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, co stanowi ważny krok w kierunku rozwoju nowych technologii w sektorze rolnictwa i odnawialnych źródeł energii.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, zauważył, że przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię przynosi korzyści zarówno dla rolników, jak i konsumentów, a także pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne i stan środowiska.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podjęło inicjatywę współpracy z Politechniką Warszawską w celu przetwarzania nadprodukcji rolniczej na odnawialne źródła energii (OZE). Zdaniem ministra Czesława Siekierskiego, wykorzystanie nadmiaru produkcji rolniczej do celów OZE ma duży potencjał w redukcji emisji oraz poprawie stanu środowiska i klimatu. W trakcie rozmów z Politechniką Warszawską opracowywane jest porozumienie, a minister apeluje o zaangażowanie organizacji i stowarzyszeń rolników w te prace.
MRiRW i Wydział SiMR Politechniki Warszawskiej będą współpracować w ramach porozumienia, realizując projekty naukowo-badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe oraz promując wytwarzanie i wykorzystanie paliw odnawialnych w rolnictwie.
Szczególną uwagę zostanie poświęcona kwestii zasilania silników spalinowych bioetanolem, czyli alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy. Rozważane będą głównie dwie ścieżki działania:
Zasilanie silników iskrowym zapłonem czystym etanolem ma na celu znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych, takich jak benzyna lub olej napędowy.
Projekt inicjatywy MRiRW oraz SiMR zakłada opracowanie demonstratora technologii w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Proste urządzenie będzie bazować na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym i zostanie przystosowane do właściwości nowego paliwa. Zespół ekspertów z SiMR będzie pokazywał, że adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami.
Nowe urządzenie demonstracyjne zostało zakupione przez MRiRW i przekazane SiMR. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw, a SiMR zapewni techniczne środki realizacji projektu oraz doświadczoną kadrę naukową i techniczną. Pierwsze efekty prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku.
Planowane jest uruchomienie kolejnych wspólnych inicjatyw, które będą stanowiły podstawę dla rozpowszechnienia biopaliw, zwłaszcza bioetanolu, na polskim rynku w przyszłości.
„Jestem przekonany, że to dobra droga i współpraca z SiMR to trafny wybór. Jesteśmy zadowoleni, że Politechnika Warszawska zaakceptowała naszą propozycję. Będziemy dążyć do pozyskania środków na ten cel oraz wzmacniania współpracy. To kolejny krok w łączeniu nauki z rolnictwem i tworzeniu gospodarki opartej na wiedzy poprzez innowacje” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Porozumienie zostało podpisane przez ministra Czesława Siekierskiego z resortu rolnictwa oraz dziekana prof. dr hab. inż. Piotra Przybyłowicza ze strony SiMR.
Rozwiązanie problemu nadprodukcji zbóż
Minister Czesław Siekierski zauważył, że zbyt duże zapasy zbóż wymagały zastosowania dopłat do skupu, aby umożliwić ich wywóz.
„Aby poradzić sobie z nadwyżkami produkcji rolnej, konieczne są różnorodne działania, w tym różne formy wytwarzania energii. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc i współpracę do Politechniki Warszawskiej, a Wydział SiMR ma odpowiednie zaplecze naukowe, aby przekształcić nasze oczekiwania w konkretne działania. Będą one korzystne zarówno dla rolników, jak i konsumentów, a także istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział minister rolnictwa.
Nadchodząca prezydencja Polski w UE oraz planowane poszerzenie Unii
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Polska przejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia 2025 r. i zapowiedział, że jednym z priorytetów będzie praca nad rozszerzeniem Unii o Ukrainę.
Minister zaznaczył, że konieczne będą nowe przepisy, które umożliwią eksport dużych ilości ukraińskiej żywności, zwłaszcza zbóż, na międzynarodowe rynki, gdzie jest zapotrzebowanie. Dzięki temu będzie można zagwarantować odpowiednie zaopatrzenie w żywność i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.
Minister rolnictwa podkreślił możliwość współpracy między Polską a Ukrainą w sektorze rolnym.
„Podczas naszego ostatniego spotkania z ukraińskim ministrem rolnictwa omawialiśmy potencjał współpracy w procesie przetwarzania nadmiaru produkcji rolnej. Ukraina ma duży potencjał produkcyjny” – powiedział ministra Siekierski.
Minister oznajmił, że istotnym aspektem naszych aktywności na posiedzeniach Rady AGRIFISH będzie skupienie się na dialogu z rolnikami.
UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są bez zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl