Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, które są okresem, w którym wielu Polaków podróżuje za granicę, aby odwiedzić swoich bliskich. W przypadku konieczności uzyskania paszportu w nagłej sytuacji, takiej jak zapomnienie, zgubienie, kradzież lub utrata ważności, MSWiA oferuje pomoc. W tym roku punkty szybkich paszportów tymczasowych na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach pomogły już ponad 17,5 tys. podróżnym, a wkrótce planowane jest otwarcie kolejnego punktu na lotnisku w Poznaniu-Ławicy.
Podróżujący do wielu krajów, takich jak Wielka Brytania, potrzebują paszportu. W związku z tym, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności posiadania ważnego dokumentu podróży i informuje o możliwości uzyskania pomocy w przypadku nagłych sytuacji związanych z paszportem.
Aktualnie istnieją cztery punkty na terenie kraju, w których można wyrobić paszport tymczasowy:
– Lotnisko Chopina w Warszawie;
– Lotnisko Kraków-Balice;
– Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku;
– Lotnisko Katowice-Pyrzowice.
Usługa szybkiego wydawania paszportów tymczasowych na lotniskach
Pierwszy punkt szybkiego wydawania paszportów tymczasowych w Polsce powstał na lotnisku Chopina w Warszawie. Usługa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem podróżujących, którzy byli wdzięczni za pomoc w nagłych sytuacjach, gdy okazywało się, że nie mają ze sobą ważnego paszportu przed samym odlotem.
Możliwość otrzymania szybkiego paszportu tymczasowego sprawiła, że wiele istotnych podróży zostało uratowanych – od spotkań rodzinnych po podróże służbowe.
W ciągu roku 2024, punkty paszportowe MSWiA na lotniskach wydały dokładnie 17 544 szybkie paszporty tymczasowe (dane od 1 stycznia do 15 grudnia br.).
Największe zainteresowanie szybkimi paszportami tymczasowymi występuje w okresie świąt, ferii i wakacji. W 2024 roku, rekordowe 121 paszportów tymczasowych zostało wydanych w punkcie na warszawskim lotnisku w piątek 12 stycznia, dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych. Pozostałe punkty odnotowały największe zainteresowanie w lipcu i sierpniu, podczas letnich wakacji.
Otworzyliśmy trzy nowe punkty paszportowe na lotniskach w Katowicach, Krakowie i Gdańsku. Wspólnie z wojewodami, w lipcu br. uruchomiliśmy punkty szybkich paszportów tymczasowych, które są dostępne na lotniskach od już niemal pół roku.
Od otwarcia w lipcu br. do 15 grudnia br. nowe punkty paszportowe wydały:
– Lotnisko Kraków-Balice – 1 416 paszportów tymczasowych;
– Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 1 749 paszportów tymczasowych;
– Lotnisko Katowice-Pyrzowice – 1 975 paszportów tymczasowych.
Najwięcej podróżnych, którzy skorzystali z usługi szybkiego paszportu tymczasowego, kierowało się do Egiptu, Wielkiej Brytanii oraz Tajlandii.
Konieczność skorzystania z pomocy punktów paszportowych na lotniskach wynika najczęściej z zapomnienia, zgubienia lub utraty ważności dokumentu. Zdarzają się jednak bardzo indywidualne historie, jak chociażby pilna konieczność wymiany paszportu, który dziecko pokolorowało w trakcie oczekiwania w lotniskowej kawiarni.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji aktualnie kończy prace nad uruchomieniem piątego punktu na lotnisku Poznań-Ławica.
Warto pamiętać, że aplikacja mObywatel nie zastępuje ważnego dowodu osobistego przy przekraczaniu granicy państwowej.
Potrzebujesz szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku? Sprawdź, jak to zrobić!
Aby złożyć wniosek o paszport tymczasowy na lotnisku, musisz okazać ważny bilet lotniczy. Pracownik punktu sprawdzi twoją tożsamość i wykona niezbędne zdjęcie do wydania dokumentu.
Wydawany od 2022 roku Rejestr Dokumentów Paszportowych umożliwia elektroniczne generowanie wniosków o paszport tymczasowy, który jest ważny maksymalnie przez 365 dni, w zależności od indywidualnej sytuacji. Podpisanie wniosku odbywa się na urządzeniu do składania podpisu.
W przypadku zgubienia, kradzieży lub zapomnienia paszportu lub dowodu osobistego podróżnego, może zostać wydany paszport tymczasowy. W przypadku dzieci, do wydania takiego dokumentu konieczna jest zgoda obu rodziców.
Informacje o paszporcie tymczasowym
Możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego na lotnisku w przypadku utraty, kradzieży lub wygaśnięcia paszportu lub dowodu osobistego, oraz posiadania ważnego biletu lotniczego.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł i jest płatna wyłącznie kartą płatniczą.
Zalecamy zapoznanie się z godzinami otwarcia punktów na poszczególnych lotniskach przed planowaną podróżą:
https://www.gov.pl/web/mswia/uzyskaj-paszport-tymczasowy
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl