Wiadomości Polska Biznes i finanse MI: Polski kapitał w CPK i modernizacja Lotniska Chopina andndash; gwarancja rozwoju lotnictwa na najbliższe lata (komunikat)
Biznes i finanse

MI: Polski kapitał w CPK i modernizacja Lotniska Chopina andndash; gwarancja rozwoju lotnictwa na najbliższe lata (komunikat)

Liban jest nadal dotknięty wielowymiarowym kryzysem, który trwa już kolejny rok. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i zawieszona wojna na terytorium kraju sprawiają, że coraz więcej ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Najbardziej narażone są osoby młode, dlatego to właśnie im pomaga Polska Akcja Humanitarna.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy spółkami Polskie Porty Lotnicze i CPK, dotyczącego budowy nowego portu lotniczego opartego na polskim kapitale oraz modernizacji Lotniska Chopina. Konferencja na Lotnisku Chopina w Warszawie, która odbyła się 23 grudnia 2024 r., skupiła się na tych głównych tematach. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek oraz Zarządy spółek CPK i PPL wspólnie podsumowali dotychczasową działalność portu lotniczego i przedstawili plany rozwojowe na najbliższe lata.

Centralny Port Komunikacyjny zawarł porozumienie intencyjne z Polskimi Liniami Lotniczymi, co umocniło pozycję spółki CPK jako wiarygodnego partnera i współwłaściciela nowego lotniska centralnego.

Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, ogłosił dzisiaj, że Polskie Porty Lotnicze zostaną strategicznym partnerem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja ta została podjęta w celu zaangażowania polskiej firmy i polskiego kapitału w największy projekt w Polsce.

W trakcie prac nad dokumentacją transakcyjną, zostaną opracowane m.in. umowa inwestycyjna między CPK a PPL, umowa spółki CPK.Lotnisko oraz model zarządzania, obejmujący szczegółowe założenia dotyczące eksploatacji oraz zarządzania lotniskiem CPK po jego uruchomieniu.

Decyzja o udziale PPL w budowie lotniska CPK poprzez spółkę CPK.Lotnisko jest strategicznym posunięciem mającym na celu zachowanie kontroli nad najważniejszymi państwowymi aktywami lotniskowymi. Jestem przekonany, że pozwoli to wykorzystać potencjał inwestycyjny i ludzki PPL oraz wzmocni Grupę Kapitałową CPK – powiedział Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

PPL dołączy jako inwestor strategiczny, wnosząc mniejszościowy udział kapitału potrzebnego do budowy nowego lotniska. Firma wesprze CPK swoim doświadczeniem w realizacji inwestycji oraz w zarządzaniu i operowaniu portem lotniczym po zakończeniu budowy. Zgodnie z porozumieniem, CPK zachowa minimum 51% udziałów w spółce CPK.Lotnisko, a PPL obejmie do 49% udziałów. Około 30-40% kosztów budowy nowego portu zostanie sfinansowane przez udziałowców, a pozostałą część pokryją środki z emisji obligacji – dłużnych papierów wartościowych.

Transakcja obu podmiotów w aktywa spółki CPK.Lotnisko, zgodnie z harmonogramem, powinna zostać sfinalizowana w IV kwartale 2025 roku.

Lotnisko Chopina zostanie zmodernizowane

Na konferencji przedstawiono także szczegóły koncepcji modernizacji Lotniska Chopina. Modernizacja stanowi rozwiązanie pomostowe, umożliwiające rozwój ruchu lotniczego na Mazowszu przed uruchomieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. W najbliższych latach zostanie zmodernizowany terminal pasażerski, którego powierzchnia zwiększy się z obecnych 165 tys. m² do ponad 189 tys. m². Znacząco zwiększy się także liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych – z 62 do 83 oraz szerokokadłubowych – z 15 do 24. Realizacja inwestycji o wartości 1,6 mld zł pozwoli na obsługę 30 milionów pasażerów rocznie już w 2029 roku.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że brak modernizacji Lotniska Chopina może skutkować utratą nawet 32 milionów pasażerów do 2032 roku. Jest to koszt, którego Polska nie może sobie pozwolić.

Od 90 lat warszawski port lotniczy pełni kluczową rolę w polskim lotnictwie, a w tym roku obsłużył ponad 21 milionów pasażerów, co czyni go największym portem lotniczym w Polsce.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie są zamieszczane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z przepisami prawa prasowego, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version