Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Rozpoczynamy powszechne konsultacje ws.zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o trwających pracach nad zmianą definicji rolnika aktywnego zawodowo, w odpowiedzi na liczne postulaty i wnioski zarówno indywidualnych rolników, jak i izb oraz organizacji rolniczych.

Nowa definicja ma na celu uwzględnienie różnorodności działań rolniczych oraz dostosowanie się do zmieniających się warunków zawodowych w sektorze rolnictwa.

Nowe podejście do wsparcia rolnictwa

Nasz celem jest stworzenie rozwiązań, które skoncentrują się na wspieraniu rzeczywistych pracowników rolniczych, jednocześnie minimalizując obciążenia dla nich.

W pierwszym etapie planuje się stworzenie katalogu rolników, których aktywność będzie automatycznie potwierdzona, na przykład poprzez posiadanie zwierząt lub otrzymywanie płatności związanych z produkcją.

Dla pozostałych rolników konieczne będzie znalezienie metody dokumentowania ich działalności rolniczej, na przykład poprzez rejestrowanie ponoszonych kosztów lub osiąganych przychodów.

Konsultacje

Aby uwzględnić istotną zmianę definicji rolnika aktywnego zawodowo w warunkach przyznawania wsparcia bezpośredniego, konieczne jest przeprowadzenie obszernych konsultacji w tej sprawie. W styczniu 2025 r. planowane są spotkania z udziałem różnych środowisk poświęcone temu tematowi.

Harmonogram konsultacji:

– 8 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych,

– 13 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami jednostek doradczych i naukowych,

– 15 stycznia 2025 r. – spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego z uczestnikami spotkań z dnia 29 lutego i 9 marca br.

Celem prowadzonych konsultacji będzie wypracowanie zmiany Planu Strategicznego WPR, które następnie zostaną przedstawione Komisji Europejskiej do akceptacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM