Wiadomości Polska Nauka i technologie Czy w kosmosie leki z polimerową `osłoną` będą trwalsze? Sprawdzą to badacze z Zabrza
Nauka i technologie

Czy w kosmosie leki z polimerową `osłoną` będą trwalsze? Sprawdzą to badacze z Zabrza

Czy leki z dodatkową „osłoną” w postaci biodegradowalnego polimeru będą trwalsze w przestrzeni kosmicznej? Badacze z Zabrza będą to sprawdzać w ramach jednego z eksperymentów, które mają być realizowane na ISS w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS.

„Chcemy sprawdzić, jak przechowywanie polimerowych, biodegradowalnych systemów uwalniania leków w warunkach panujących na orbicie będzie wpływać na ich czas przydatności. Jeżeli nie zostanie wydłużony, droga do ich wykorzystania w tej dziedzinie zamknie się. Jednak jest szansa, że ich potencjał będzie na tyle duży, że znajdą zastosowanie w trakcie przyszłych misji kosmicznych, które mogą trwać nawet latami” – powiedział w rozmowie z Nauką w Polsce dr inż. Jakub Włodarczyk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (CMPW) PAN w Zabrzu.

Eksperyment zostanie przeprowadzony w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, której start zaplanowano na wiosnę 2025 r. Badacze z Zabrza sprawdzą, czy leki z dodatkową „osłoną” w postaci biodegradowalnego polimeru będą trwalsze w warunkach panujących na orbicie kosmicznej.

Dr inż. Jakub Włodarczyk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (CMPW) PAN w Zabrzu podkreślił, że eksperyment ten jest pierwszy tego typu i może dostarczyć ogromną ilość danych na temat przechowywania leków w kosmosie, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych.

Więcej informacji na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105754%2Cczy-w-kosmosie-leki-z-polimerowa-oslona-beda-trwalsze-sprawdza-badacze-z. Źródło informacji: Nauka w Polsce

„Według naszej wiedzy polimery biodegradowalne nie były dotąd wykorzystywane w tym zakresie. Nikt też nie badał czasu rozkładu tak zabezpieczonych leków na ziemskiej orbicie. To pierwszy tego typu eksperyment, a ilość danych, które możemy z niego wyciągnąć jest olbrzymia” – dodał badacz, który jest pomysłodawcą i koordynatorem eksperymentu.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105754%2Cczy-w-kosmosie-leki-z-polimerowa-oslona-beda-trwalsze-sprawdza-badacze-z


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version