Zbyt częste przeskakiwanie między zadaniami prowadzi do utraty koncentracji, spłyca reakcje emocjonalne i wymusza ciągłe poszukiwanie bodźców. Z kolei zbyt rzadkie przełączanie się zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. Dr Ewa Szumowska z UJ zajmuje się badaniem zdrowego balansu w tym zakresie.
Dr Ewa Szumowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wyróżniona nagrodą USERN (Universal Scientific Education and Research Network) dla młodych badaczy poniżej 40. roku życia. Jej zwycięstwo w dziedzinie nauk społecznych w międzynarodowym konkursie stanowiło przejście przez ponad 90 tys. kandydatów z różnych krajów.
Dr Szumowska zajmuje się w pracy naukowej motywacją, formowaniem wiedzy i wielozadaniowością. W obecnym projekcie, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, bada optymalną częstotliwość „przełączania” uwagi między różnymi zadaniami, z którymi spotykamy się na co dzień. Dotyczy to zarówno zadań wykonywanych w pracy, jak i godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym i obowiązkami domowymi, przy jednoczesnym dbaniu o własne potrzeby, zdrowie i zainteresowania.
Według badaczki, częste i rzadkie przełączanie się między celami może prowadzić do szkodliwej motywacyjnej nierównowagi. Koncentracja na jednym celu może prowadzić do „myślenia tunelowego”, utraty zdolności krytycznego myślenia, podczas gdy nadmierne wielozadaniowość może prowadzić do rozproszenia uwagi i problemów z utrzymaniem jej. Oba te stany mogą prowadzić do zaniedbywania własnych potrzeb, przeciążenia i wypalenia.
Więcej informacji na temat utrzymania zdrowego balansu i wielozadaniowości można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105696%2Cna-hustawce-wielozadaniowosci-jak-utrzymac-zdrowy-balans-badania-uj.html
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl