Wiadomości Polska Ludzie i kultura Kilkadziesiąt spośród ponad miliona: PAP wybrała ze swych zbiorów najlepsze zdjęcia 2024 r
Ludzie i kultura

Kilkadziesiąt spośród ponad miliona: PAP wybrała ze swych zbiorów najlepsze zdjęcia 2024 r

W minionym roku mieliśmy okazję być świadkami wielu historycznych i przełomowych wydarzeń, a dzięki fotoreporterom Polskiej Agencji Prasowej oraz współpracującym agencjom, mieliśmy możliwość zobaczenia ich na własne oczy. PAP postanowiła podzielić się z nami wyborem najlepszych zdjęć z 2024 roku, wśród nich znalazły się fotografie z powodzi w Kłodzku oraz moment postrzelenia Donalda Trumpa.

Link do „Zdjęć roku 2024” znajdziesz tutaj: https://youtu.be/Jp0YRB3cwMM

W 2024 roku, baza fotograficzna Polskiej Agencji Prasowej została wzbogacona o ponad milion zdjęć, z czego ponad 300 tysięcy pochodziło od fotoreporterów PAP, a ponad 700 tysięcy to fotografie EPA (European Pressphoto Agency). Dodatkowe pół miliona zdjęć zostało dostarczone przez inne zaprzyjaźnione agencje, co pozwoliło PAP udokumentować wszystkie kluczowe wydarzenia mijającego roku.

„Jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy najistotniejsze. Z pewnością jednym z największych wyzwań w 2024 roku stanowiło dla nas relacjonowanie kolejnego roku wojny w Ukrainie, gdzie fotoreporterzy pracują często dosłownie na pierwszej linii frontu” – mówił Michał Wielgus, szef redakcji fotograficznej PAP.

Wybrane przez Polską Agencję Prasową „Zdjęcia roku 2024” pochodzą z różnych regionów i przedstawiają różne wydarzenia. Zdjęcia obejmują zniszczenia spowodowane powodzią w Kłodzku, rannego Donalda Trumpa oraz wybuch pocisku w Strefie Gazy.

Dzięki zdjęciom udostępnionym w bazie PAP, historyczne wydarzenia takie jak niespodziewane wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, emocjonujące Igrzyska Olimpijskie w Paryżu oraz Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech, będą pamiętane na lata zarówno w naszej pamięci, jak i na obrazie.

„Nasza praca łączy w sobie wiele, pozornie sprzecznych, elementów. Musimy być czujni, bo przecież dobra fotografia to niekiedy uchwycenie dosłownie tego jednego ułamka sekundy: jakiegoś gestu, uśmiechu, mrugnięcia okiem. Z drugiej strony: cierpliwi, bo zrobienie dobrego zdjęcia wymaga często wielogodzinnego wyczekiwania. Z trzeciej wreszcie: szybcy oraz mobilni, aby błyskawicznie dotrzeć tam, gdzie dzieje się coś ważnego, i możliwie prędko przekazać to naszym odbiorcom” – podkreślił Michał Wielgus.

Fotoreporterzy z pewnością nie narzekają na rutynę w pracy. Nawet jeśli udają się do Sejmu na przewidywalną debatę czy konferencję prasową polityka, to uchwycona przez nich chwila może natychmiast trafić na czołówki największych portali informacyjnych.

„Dlatego też 2025 rok będzie dla nas również bardzo intensywny: naszym zadaniem będzie bowiem najpierw relacjonowanie polskiej prezydencji w UE, a następnie wyborów prezydenckich w naszym kraju, opierających się na setkach spotkań, zgromadzeń, briefingów prasowych” – wyjaśnił szef redakcji fotograficznej PAP.

Fotoreporter powinien również posiadać wrażliwość artystyczną, co udowadnia kilka z „Zdjęć roku 2024”, ukazujących piękno i magię natury – takie jak zdjęcie zorzy polarnej nad Gdynią czy komety C/2023 A3 przelatującej nad Ziemią. Zdolność do odpowiedniego kadrowania i uchwycenia ostrości obrazu, wynikająca z zmysłu estetyki, zapewnia unikalne wrażenia milionom widzów.

Nowe zdjęcia z 2024 roku zostały dodane do ogromnej kolekcji archiwalnych fotografii Polskiej Agencji Prasowej, dokumentującej kluczowe wydarzenia z minionych dekad zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version