Wiadomości Polska Nauka i technologie MC: Jak osoby bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń mogą korespondować z urzędami? (komunikat)
Nauka i technologie

MC: Jak osoby bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń mogą korespondować z urzędami? (komunikat)

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły obowiązywać od nowego roku. Od stycznia 2025 r. korzystanie z tej formy korespondencji jest obowiązkowe dla wielu instytucji publicznych, jednak obywatele mają swobodę wyboru, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do czasu podjęcia decyzji nadal mogą korzystać z tradycyjnych kanałów załatwiania spraw urzędowych.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od początku nowego roku e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, stały się powszechnie obowiązujące. Wraz z nadejściem stycznia 2025 r. korzystanie z tej formy korespondencji jest obowiązkowe dla wielu instytucji publicznych, jednak obywatele mają możliwość zdecydowania, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do momentu podjęcia takiej decyzji nadal mogą korzystać z dotychczasowych kanałów załatwiania spraw urzędowych.

System e-Doręczeń stanowi istotny krok w procesie cyfryzacji państwa, umożliwiając wygodną, tańszą i bezpieczniejszą wymianę korespondencji między instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami i obywatelami. Planuje się, że w końcowym efekcie będzie on wykorzystywany przez wszystkie podmioty publiczne oraz szeroką grupę podmiotów niepublicznych. Ponieważ jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, obywatele będą mieli możliwość wyboru, czy i kiedy przenieść się na nowy system” – informuje wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jeśli nie masz aktywnej skrzynki, nadal możesz otrzymywać korespondencję urzędową

Osoby prywatne, które nie zarejestrowały jeszcze skrzynki do doręczeń elektronicznych, mogą nadal korzystać z tradycyjnych sposobów kontaktu z instytucjami publicznymi, takich jak platforma ePUAP, list polecony lub osobista wizyta w urzędzie.

Jeśli obywatel skontaktuje się z urzędem za pomocą platformy ePUAP, to oczekiwać powinien odpowiedzi również poprzez ten kanał. Należy pamiętać, że instytucje publiczne nie mogą inicjować kontaktu poprzez ePUAP w sprawach urzędowych z osobami prywatnymi, a jedynie odpowiadać na wiadomości wysłane najpierw przez obywatela.

Od 1 stycznia 2025 r. instytucje publiczne mogą skorzystać z Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), aby skontaktować się z osobami prywatnymi i wysłać im informacje lub dokumenty wymagające potwierdzenia odbioru. PUH jest częścią e-Doręczeń i umożliwia połączenie komunikacji cyfrowej z papierową: najpierw podmiot publiczny wysyła korespondencję elektroniczną, która jest następnie drukowana i doręczana osobie prywatnej przez wyznaczonego operatora, obecnie jest to Poczta Polska.

W przypadkach wyjątkowych, określonych ściśle w ustawie o doręczeniach elektronicznych, instytucja publiczna może zdecydować się na tradycyjną przesyłkę pocztową. Dla obywateli obie te formy korespondencji, czyli PUH i list polecony, będą wyglądały tak samo – otrzymają przesyłkę za potwierdzeniem odbioru od listonosza lub znajdą awizo w swojej skrzynce pocztowej informujące o korespondencji czekającej na poczcie.

Ważna zasada dla użytkowników e-Doręczeń

Dla osób, które założyły aktywną skrzynkę e-Doręczeń, istnieje istotna zasada dotycząca kontaktu z podmiotami publicznymi poprzez platformę ePUAP. W przypadku konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru, odpowiedź zostanie wysłana poprzez e-Doręczenia.

Urzędnik jest zobowiązany najpierw sprawdzić, czy osoba ma aktywną skrzynkę doręczeń elektronicznych. Jeśli tak, to odpowiedź na korespondencję wysłaną przez platformę ePUAP zostanie dostarczona do obywatela poprzez e-Doręczenia.

Integracja ePUAP i e-Doręczeń umożliwia obywatelom, którzy posiadają jednocześnie konto na ePUAP i skrzynkę e-Doręczeń, prowadzenie korespondencji z podmiotami publicznymi za pośrednictwem wspólnej skrzynki.

Nowoczesne rozwiązania dla komunikacji z urzędem

Dzięki e-Doręczeniom możliwa jest szybka i wygodna wymiana informacji i pism z instytucjami publicznymi, co skraca czas załatwiania spraw urzędowych. Jest to również korzystne dla obywateli, ponieważ korespondencja w ramach e-Doręczeń jest bezpłatna, co eliminuje koszty związane z tradycyjnymi przesyłkami poleconymi.

Aby korzystać z nowego systemu korespondencji, wystarczy założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić w kilku prostych krokach, składając wniosek poprzez stronę mObywatel.gov.pl. Dokładna instrukcja, jak to zrobić, znajduje się TUTAJ (link: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/jak-zalozyc-adres-i-skrzynke-do-e-doreczen). Po aktywacji, osobista skrzynka do doręczeń elektronicznych jest dostępna z poziomu komputera lub telefonu w dowolnym miejscu i o każdej porze.

Więcej informacji na temat e-Doręczeń można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/e-doreczenia.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version