Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiRW: Dialog z rolnikami to myśl przewodnia naszej prezydencji w obszarze rolnictwa (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Dialog z rolnikami to myśl przewodnia naszej prezydencji w obszarze rolnictwa (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza:

„Naszym głównym celem podczas prezydencji na obszarze rolnictwa jest prowadzenie dialogu z rolnikami” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas spotkania z kierownictwem Copa-Cogeca.”

Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca

Minister Czesław Siekierski wraz ze swoim zespołem spotkał się z prezydentem Copa Massimiliano Giansantim, prezydentem Cogeca Lennartem Nilssonem oraz sekretarz generalną Copa-Cogeca Elli Tsiforou, aby omówić kwestie rolnicze. W rozmowach brali również udział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz i wiceprezydent Cogeca Agnieszka Maliszewska.

Nadchodząca prezydencja Polski

Minister Siekierski stanowczo podkreślił, że kluczowym elementem podczas prezydencji będzie zwiększony dialog z rolnikami.

Według ministerstwa rolnictwa, jednym z głównych błędów było brak otwartego dialogu z rolnikami, organizacjami rolniczymi i innymi krajami członkowskimi. Szczególnym przykładem tego było prowadzenie tajnych negocjacji umowy z Mercosurem bez udziału organizacji rolniczych i innych krajów członkowskich.

Minister podkreślił, że polska prezydencja w Radzie UE będzie oparta na dialogu z rolnikami, aby wyciągać wnioski z przeszłości i kierować się ku lepszej przyszłości.

Czesław Siekierski zaznaczył, że główne tematy polskiej prezydencji to kwestie bezpieczeństwa żywnościowego oraz poprawa rolniczych dochodów i konkurencyjności sektora rolnego.

Minister podkreślił również potrzebę otwarcia dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i odpowiedniego budżetu przeznaczonego na jej realizację.

W planowanych działaniach priorytetową rolę odgrywa wizja przyszłości rolnictwa oraz przygotowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej dotyczących przyszłości WPR, racjonalizacji celów Zielonego Ładu oraz rural proofingu, czyli mechanizmu oceny wpływu innych polityk na rozwój obszarów wiejskich.

Stanowisko Copa Cogeca

Prezydent Copa Massimiliano Giansanti podkreślił, że ważne jest nawiązywanie dialogu z rolnikami, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i skutków wojny w Ukrainie.

„Nasi rolnicy nie są konkurencyjni, a na wspólnotowy rynek sprowadzane są produkty wytwarzane bez takich wymogów, jakie obowiązują unijnych rolników” – stwierdził prezydent Giansanti.

Podziwiał stanowisko polskiego rządu, który na końcu zeszłego roku jasno wyraził sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur w jej obecnym kształcie.

„Mamy wiele wyzwań związanych z klimatem i niepewną sytuacją geopolityczną” – stwierdził prezydent Cogeca Lennart Nilsson.

Według niego potrzebne są jasne, proste zasady, sprawiedliwe dochody, które pozwolą rolnikom na inwestowanie i rozwój.

„Widzę ogromne szanse na rozwój spółdzielczości w krajach Europy Wschodniej, ale potrzebne są konkretne działania wspierające ruch spółdzielczy w całej Europie” – stwierdził szef Cogeca.

Cieszymy się, że dzisiejsze spotkanie stanowi doskonały przykład dialogu. Jesteśmy bardzo zaangażowani w bliską współpracę z polską prezydencją” – powiedziała sekretarz generalna Copa-Cogeca Elli Tsiforou.

Ponadto, wyraziła uznanie dla uwzględnienia wymiaru gospodarczego rolnictwa, w tym kwestii związanych z opłacalnością produkcji rolnej.

UWAGA: PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version