Polityka i społeczeństwo

KPRM: Zwycięstwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski i Europy (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że Premier Donald Tusk zadeklarował wsparcie i pomoc dla Ukrainy podczas konferencji po spotkaniu z Prezydentem Ukrainy w KPRM. Polska i Ukraina zacieśniają również współpracę na rzecz europejskich aspiracji Kijowa. Premier Donald Tusk i Prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarowali strategiczne partnerstwo w podpisanym dziś oświadczeniu. W interesie Polski i całego kontynentu jest utrzymanie wsparcia w postaci dostaw sprzętu i presji sankcyjnej na Rosję. Warszawa i Kijów będą także kontynuować dialog historyczny we wzajemnym poszanowaniu swoich racji i współpracować w procesie odbudowy Ukrainy.

Premier Tusk zadeklarował, że Polska jest gotowa zorganizować szczyt w sprawie odbudowy Ukrainy, co jest ważne dla obu krajów.

Popieramy akcesję Ukrainy do UE, co potwierdza wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, które potwierdza strategiczne partnerstwo między naszymi krajami.

Jako prezydencja w Radzie UE od 1 stycznia będziemy wspierać naszego sąsiada w realizacji europejskich ambicji.

„Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach. Będziemy współpracować z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi, aby przyspieszyć proces akcesyjny, tak jak to tylko możliwe” – zadeklarował Prezes Rady Ministrów podczas wspólnej konferencji prasowej.

Podczas naszej prezydencji w Radzie UE, będziemy dążyć do przyspieszenia procesu akcesyjnego Ukrainy, we współpracy z naszymi partnerami europejskimi.

Mamy nadzieję, że podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE uda się otworzyć pierwszy klaster negocjacyjny „Kwestie podstawowe”.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zauważył, że im szybciej Ukraina dołączy do Unii Europejskiej i NATO, tym szybciej osiągniemy stabilność geopolityczną, a Rosja nie będzie miała wpływu tam, gdzie działamy razem.

Kijów może również liczyć na wsparcie ekspertów, którzy podzielą się polskimi doświadczeniami związanymi z przystąpieniem do Unii Europejskiej oraz funkcjonowaniem administracji w ramach współpracy z UE. Wsparcie Ukrainy w procesie akcesji leży w interesie Polski, ponieważ rozszerzenie Unii oznacza poszerzenie strefy bezpieczeństwa w Europie, ale także rozbudowę wspólnoty interesów.

Wspólnota interesów wymaga, aby każda strona dbała o swoje interesy. Działamy na rzecz pomocy Ukrainie, jednocześnie pilnując naszych narodowych interesów. To oczywiste dla obu stron – podkreślił Premier Donald Tusk.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w 2022 roku, a rozpoczęła negocjacje akcesyjne w 2024 roku.

Bezpieczeństwo i obrona Europy są wspólnym interesem i odpowiedzialnością.

Przed trzecią rocznicą napaści Rosji na Ukrainę, nadal podkreślamy, że zwycięstwo Kijowa w tej wojnie jest kluczowe dla trwałego bezpieczeństwa w Europie. Dlatego międzynarodowe wsparcie w postaci dostaw sprzętu i uzbrojenia, oraz utrzymanie presji sankcyjnej na Rosję, są tak ważne.

„Inwestycja w obronę Ukrainy to nie tylko pomoc dla Europy, ale także dla Polski. Nasze działania mają na celu wzmocnienie możliwości obronnych Ukrainy nie tylko w odpowiedzi na agresję rosyjską, lecz także w strategicznym interesie bezpieczeństwa Ukrainy, Polski i całego Zachodu” – oświadczył premier.

Polska nadal zajmuje wiodącą pozycję w udzielaniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Do tej pory przekazaliśmy 45 pakietów pomocy wojskowej, a obecnie procedowany jest 46. pakiet.

<p"Ukraina ma prawo do niepodległości i suwerenności, oraz do samodzielnego decydowania o swojej przyszłości. Jest to nie tylko historyczna konieczność, ale także warunek bezpieczeństwa dla Polski i całej Europy. Nasza współpraca opiera się również na wzajemnym poczuciu interesów" – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Donald Tusk ogłosił, że Polska popiera Plan Zwycięstwa Prezydenta Ukrainy i Ukraińską Formułę Pokoju, stwierdzając, że dokładne warunki i czas rozpoczęcia ewentualnych rozmów o zakończeniu wojny powinny zależeć od Kijowa.

Mimo trudnej przeszłości, Ukraina i Polska mogą teraz skierować swoją uwagę na budowanie lepszej przyszłości. Zwycięstwo Ukrainy w wojnie stworzy nową możliwość dla naszych relacji, otwierając drogę do dialogu historycznego i wspólnego rozwoju.

To będzie moment, kiedy oba państwa będą mogły skoncentrować się na budowaniu wspólnej przestrzeni interesów i wartości, co przyczyni się do pogłębienia naszych więzi.

„Ponieważ nasza przyjaźń wymaga wzajemnego zrozumienia i empatii, będziemy także rozmawiali językiem konkretów i interesów. Naszym celem będzie patrzenie w przyszłość, z pełnym zrozumieniem i szacunkiem dla historii. Chcemy działać konkretnie tu i teraz, promując interesy zarówno Polski, jak i Ukrainy. Naszym celem będzie poszukiwanie wspólnych wartości” – oświadczył Premier Donald Tusk.

Ministrowie kultury Polski i Ukrainy obecnie prowadzą dialog w sprawie ekshumacji ofiar wojen i represji na terenie obu krajów. Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. dialogu historycznego odbyło się we Lwowie w grudniu 2024 r., a obecnie pracują nad kolejnymi krokami porozumienia.

Prezes Rady Ministrów podkreślił konieczność znalezienia wspólnego języka i metod wspólnego działania w kwestiach zbrodni wołyńskiej oraz innych drażliwych i dramatycznych wydarzeń z naszej historii. Wymaga to empatii zarówno ze strony Ukrainy wobec Polski, jak i ze strony Polski wobec Ukrainy.

Ukraińska strona zgodziła się na ekshumację w wsi Puźniki i planuje kolejne spotkanie Grupy Roboczej w Lwowie pod koniec stycznia 2025 r.

Polska wspiera Ukrainę w procesie odbudowy kraju.

Polska obiecuje dalszą współpracę z Ukrainą w procesie odbudowy kraju.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Donaldowi za propozycję zorganizowania Ukrainian Recovery Conference w Polsce w 2026 r. i podkreślił rolę Polski jako kluczowego partnera dla Ukrainy.

Donald Tusk, Premier Polski, wyraził wsparcie dla Ukrainy w procesie odbudowy, zapewniając, że Polska będzie jednym z głównych partnerów.

Ponadto, Kijów może liczyć na pomoc Polski w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie po zniszczeniu wielu elektrowni i obiektów dostarczających ciepło przez Rosję.

Premier Tusk podkreślił, że Polska będzie aktywnie zaangażowana w proces odbudowy Ukrainy.

Wspólne oświadczenie

Spotkanie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia, w którym zawarte są główne tezy omówione podczas dzisiejszej rozmowy:

– Bezpieczeństwo Europy: Zadeklarowaliśmy współpracę w celu zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę i przywrócenia pokoju zgodnie z Planem Zwycięstwa Prezydenta Ukrainy oraz Ukraińską Formułą Pokoju.

– Współpraca obronna: Polska i Ukraina będą działać z partnerami europejskimi w zakresie wsparcia obronności Ukrainy, m.in. z wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów.

– Akcesja Ukrainy do UE: Polska wesprze Ukrainę w procesie akcesyjnym, mając na celu otwarcie klastra negocjacyjnego “Kwestie podstawowe”.

– Zdolności obronne Europy: Strony będą koordynować wysiłki z NATO, podkreślając znaczenie Ukrainy dla europejskiego przemysłu obronnego.

– Izolacja Rosji: Będziemy działać na rzecz poszerzania globalnej izolacji Rosji, zwiększenia nacisku sankcyjnego oraz walki z rosyjską dezinformacją i cyberatakami.

– Wsparcie UE dla Ukrainy: Polska popiera unijną pomoc finansową dla Ukrainy oraz wsparcie w odbudowie infrastruktury energetycznej i rozminowywaniu.

– Niezależność energetyczna: Europa powinna uniezależnić się od rosyjskich źródeł energii, rozwijać integrację rynku energii i współpracę z Ukrainą.

– Integracja gospodarcza: Będziemy wzmacniać przepływ osób, towarów i kapitału m.in. poprzez modernizację przejść granicznych.

– Rekonstrukcja Ukrainy: Będziemy wspierać odbudowę i rekonstrukcję Ukrainy.

– Polityka rolna: Dialog w sprawie wyzwań związanych ze Wspólną Polityką Rolną będzie kontynuowany w kontekście integracji Ukrainy z rynkiem UE.

– Dialog historyczny: Strony będą rozwijać dialog historyczny w imię wspólnej europejskiej przyszłości.

– Wsparcie w procesie akcesji: Polska podzieli się z Ukrainą swoimi doświadczeniami z procesu akcesyjnego do UE.

– UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl